Mnozí si vzpomenou, že česká evropská komisařka v září tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“ a že je tudíž Maďarsko „nemocnou demokracií“. Nyní Jourová útočí znovu.
Věra Jourová, komisařka odpovědná za hodnoty a transparentnost Evropské komise, je jedním z hlavních architektů notoricky známé „procedury vlády práva“ („rule of law procedure“) této komise a stojí za tím, že čerpání z nouzového fondu má být vázáno na svévolnou sadu kritérií „vlády práva“.
V zářijovém rozhovoru pro časopis Der Spiegel nazvala komisařka Jourová Maďarsko „nemocnou demokracií“ a tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“. Toto tvrzení bylo nejen urážlivé a ze strany členky Evropské komise naprosto nepatřičné, nýbrž bylo i nehorázným porušením zásady upřímné spolupráce a zcela neslučitelné s mandátem Jourové jako místopředsedkyně Evropské komise. Nedlouho poté, co Jourová nazvala Maďarsko „nemocnou demokracií“, žádal premiér Orbán dopisem předsedkyni EK Ursule von der Leyenové rezignaci Jourové a oznámil, že Maďarsko přeruší veškerou dvojstrannou komunikaci s českou komisařkou.
To by mělo stačit, ale očividně to nestačí. Minulý víkend se v jednom rozhovoru – znovu pro Der Spiegel – snažila Věra Jourová podstrčit názory mířící obdobným směrem.
Názor Jourové na stav maďarské demokracie se, podle jejích slov v rozhovoru, od září nezměnil, takže naše demokracie je ještě pořád „nemocná“. A dodala, že tomu tak je v důsledku absence určitých prvků „vlády práva“ – Ty prvky jsou podle Jourové důvodem, proč se nyní proti Maďarsku a Polsku postupuje „podle článku 7 procedur“. Připustila však, že tyto procedury „uvízly na mrtvém bodě“.
„Je pro mě noční můra,“ uvedla Jourová v rozhovoru, „že se z rozpočtového mechanismu stal nový článek 7 a stejně to vázne.“
Svým vyjádřením vděčnosti za vytvoření „mechanismu vlády práva“ jako vůbec nejsilnější „těžké palby“ na „ochranu vlády práva“ jen česká komisařka zopakovala tytéž názory, které začala prosazovat v lednu. Řekla tehdy, že navzdory tomu, že Maďarsko a Polsko napadly tento mechanismus před Evropským soudním dvorem v Lucemburku, „můžeme hodně peněz zablokovat – máme mocný nástroj“. Ačkoli se řada našich kritiků vysmívala tomu, že my to nazýváme „vyděračstvím“, žádným jiným termínem se přístup, ke kterému se Jourová v poslední době uchýlila, lépe vyjádřit nedá.
Evropská komise – a Věra Jourová osobně – ukuly zbrusu novou, lesknoucí se zbraň, která je nyní nabitá, natažená a připravená namířit na každou zemi, jež se – jako Maďarsko a Polsko – odváží vzepřít unijní promigrační, liberální většině.
Jenže, račte pochopit – to, že někdo může zmáčknout spoušť, ještě neznamená, že jde o legitimní či přijatelný, nebo dokonce férový postup. A výroky podobné těm, jež pronáší jistá komisařka, o které se předpokládá, že bude politicky nestranná, jsou naposto nepatřičné a měly být důvodem pro její sesazení.
Komentář zveřejněn k 6. dubnu 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!