Evropu i Českou republiku už několik týdnu rozděluje ruská vakcína Sputnik V. Začátkem února s ní začali očkovat v Maďarsku, a to bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). Několik týdnu poté se připojilo Slovensko, které vakcínu sice zatím oficiálně nepoužilo, ale tehdejší premiér Matovič informoval o nákupu dvou milionů dávek, z nichž první dodávku osobně přivítal na letišti v Košicích. Tenhle krok prohloubil aktuální slovenskou krizi a právem vyvolal otázku o změně slovenské zahraniční politiky.
Kdesi uprostřed stojí státy, například Německo, které uvažují, že za určitých okolností (schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou) budou o nákupu uvažovat a nakonec státy, jako Polsko, které nákup ruské vakcíny zcela odmítají. Obdobné tendence se objevily i v českém politickém prostředí, kde prezident Miloš Zeman vyzval k odvolání ministra zdravotnictví pro jeho odmítavé postoje k ruské vakcíně, respektive odmítavé postoje k objednání a následném používaní vakcíny bez schválení Evropské lékové agentury. Kroky dnes již odvolaného ministra Jana Blatného, kterého dne 7. dubna 2021 nahradil Petr Arenberger, však ve velké míře obhajovali jak další členové vlády, tak i velká část opozice.
Názorové neshody a rozdrobení na různých úrovních vládnutí, to je podle všeho skutečným cílem ruské strany. V tomto „boji“ nejde o samotnou vakcínu, ale především o to rozbít jednotu Evropské unie a vyjednávat na bilaterální úrovni. Nestabilita a vnitřní konflikty podporované nejistotou stále trvající pandemické krize jsou pro Rusko výhodné. Obdobně se vyjádřil i ruský deník Novaja Gazeta, který napsal: „Pro Rusko není očkování jenom otázka snížení úmrtnosti, porážky pandemie a obnovy ekonomiky, ale taky otázkou národní prestiže a součástí geopolitických závodů.“ Samotný název Sputnik V má odkazovat nejen na technologickou převahu v úvodu vesmírných závodů, ale také na geopolitický vliv Ruska.
Studie uveřejněná v odborném časopisu Lancet uvádí, že vakcína Sputnik V má vysokou účinnost, avšak ruská strana s poskytnutím kompletní dokumentace Evropské lékové agentuře otálela, až celý proces schvalování nakonec zahájila německá strana. Značnou nedůvěru vzbuzuje také fakt, že ruská strana sice slibuje miliony dávek zemím, které o ni projevily zájem, avšak sama ve vakcinaci vlastní populace velmi pokulhává. V některých oblastech Ruska muselo být očkování pro nedostatek materiálu dokonce pozastaveno. Přesto ruská média zájem o Sputnik V ve velkém využívají pro svoji propagandu. V médiích se objevují impozantní správy jak cizinci, zejména Evropané, houfně cestují do Moskvy, aby se zde mohli dát naočkovat. Objevují se i zprávy, že Spuntik V je „nejlepší vakcínou na světě“, nebo dvojsmyslné „Sputnik V dobývá Evropu“.
Součástí této kampaně je i rozsáhlá antikampaň zamířená proti konkurenčním vakcínám. Dezinformační weby s napojením na Kreml pravidelně informují o nebezpečných vedlejších účincích evropských a amerických vakcín a naopak o vysoké účinnosti a bezproblémovosti té ruské. Proti této praxi se oficiálně ohradily USA. Podle nich ruská strana zpochybňuje nejen účinek amerických vakcín, ale i způsob výroby, vývoje a jejich celkovou bezpečnost. Kreml tato tvrzení odmítá s tím, že správy proti ruskému Sputniku V se objevují každý den a nikdo Američany z antikampaně neobviňuje. Zároveň se objevují i konspirace, které lze označit za spíše úsměvné, například proč nejsou na krabicích se Sputnikem V nápisy v azbuce, ale v angličtině, nebo proč logo Ruského fondu přímých investicí (fond investující mimo jiného do R-pharm, jehož logo je na balení Sputniku V) nápadně připomíná americkou vlajku. Mezitím se 30. března pomocí videokonference sešli lídři Ruska, Německa a Francie, aby diskutovali o možnosti spojit své úsilí v boji proti pandemii, registraci ruské vakcíny a jejich potenciálních dodávkách do Evropy. Prezident Putin se vyjádřil, že: „pokud se prokáže společný zájem, je Rusko ochotné obnovit normální odpolitizovanou spolupráci s EU.“
Ke schválení ruské vakcíny s velkou pravděpodobností brzy dojde. I přes počáteční nejasnosti s podáním žádostí a poskytnutím úplné dokumentace, by bylo od tvůrců vakcíny velice naivní předpokládat, že případné podvody s testováním nebudou při registraci odhaleny. Avšak mnohem problematičtější než samotná bezpečnost nebo účinnost vakcíny je fakt, že Sputnik V je využíván jako nástroj politického boje, možná dokonce jako nástroj v hybridní válce. Rusko nepochybně využívá vakcínu k šíření svého vlivu a do budoucna vystává otázka, jaká bude její reálná konečná cena? Co všechno za ní bude Rusko chtít?
Vyšlo na The Conservative
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!