Co na české volby říkají za velkou louží? Americká tisková agentura AP (Associated Press) hodnotí české volby, jako možný „konec vlády populistického miliardáře“. Reuters označila vítězné seskupení SPOLU za středopravé, plánující vyhnat současného premiéra Babiše. První právo pokusit se sestavit většinovou vládu má však Hnutí ANO.
New York Times spatřuje paralelu výsledků voleb v Česku s prohrou Donalda Trumpa. Vůle voličů v České republice prý naznačuje, že populistická vlna ve východní a střední Evropě je na ústupu, což souvisí s krizí důvěry v populistické vůdce právě po porážce amerického prezidenta Trumpa ve volbách 2020.
Boží vůle…
Česká republika také prý odmítla česko-japonského, ohnivého a krajně pravicového populistu Tomio Okamuru. V této souvislosti také cituje bratra protiislamského nacionalisty, křesťana Hayato Okamuru, který měl prohlásit, že se jako oddaný křesťan celé dny modlil, aby se jeho bratr nedostal do vlády. K výsledkům voleb pak uvedl, že jde o Boží vůli.
New York Times si také v souvislosti s prohrou Andreje Babiše všímá maďarského vůdce Orbána, který prý má z voleb v Maďarsku konaných v příštím roce teď po prohře Andreje Babiše daleko větší obavy.
Další podobný vůdce, Slovinec Janez Jansa, kterého Times označil za „metlu liberálních elit“, se o svůj osud má prý také začít obávat.
New York Times označil za budoucí kámen úrazu Piráty, kteří prý chtějí prosadit dost politik, které nejsilnější ODS rozhodně nechce.
Americká veřejnoprávní stanice NPR (National Public Radio) označila Andreje Babiše za euroskeptika a 15,6% hlasů pro PiratSTAN za další ránu populistům.
Zpravodajský server POLITICO zmiňuje Babišovu proměnu před volbami, kdy se z dokonalého centristy stal krajní pravičák kritizující imigranty, zelené evropské předpisy a volajícího po zrušení Evropského parlamentu. Za poslední kontroverzní čin v čele jeho vlády označil tento americký server přesun ministra zdravotnictví Vojtěcha na post velvyslance ve Finsku k 1. listopadu.
Server U.S. News píše o Andreji Babišovi, jako o středovém politikovi, ale také jako o populistickém miliardáři u moci. Stejně jako většina amerických listů, má i tento server koalici SPOLU za „mainstreamový proud Evropské unie“.
CNN, jak už bývá zvykem, používá daleko nejvíce emotivních přívlastků a tak se nebála označit Ivana Bartoše za vůdce koalice Pirátů a Starostů. Přitom Bartoš reprezentuje nejslabší část pěti-koalice. CNN také předpokládá, že nová vláda se bude distancovat od populistických stran v Maďarsku a Polsku, které narušují systém demokratických hodnot Evropské unie a také americkým čtenářům nezapomněla připodobnit Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi.
Agentura Bloomberg se k situaci v České republice staví realističtěji, když předpokládá, že Čechy čekají vleklé hádky o sestavení nové vlády.
Miliardář vezoucí se populistické vlně, která se táhla střední Evropou, tak označil server Wall Street Journal končícího Andreje Babiše.
Server FOX 23 News z Oklahomy, kanál z rodiny FOX, který ve své analýze vycházel z informací od Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha, přisuzuje prohru středového Andreje Babiše skandálu „Pandora Papers“, kdy bylo zveřejněno, že si za cca 22 milionů dolarů pořídil 16 nemovitostí v jižní Francii s otazníkem, zda šlo o náležitě zdaněné peníze. Agentura se také všímá, že Hnutí ANO získalo 72 mandátů a druhá nejsilnější strana ODS skoro o polovinu méně. To pro Hnutí ANO představuje politický mandát pokusit se sestavit většinovou vládu jako první v pořadí. Agentura také připomíná, že prezident je politickým spojencem Hnutí ANO. (A naše redakce připomíná, že Miloš Zeman má v současné vládě také své dva ministry, Tomana a Benešovou.)
Plátek Seattle Times, Los Angeles Times a Hill v podstatě papouškují to samé, jako většina amerických zpravodajských serverů.
Pochopitelný nezájem…
Zprávy o výsledku voleb v České republice Američany vůbec nezajímají, neobjevují se na úvodních stránkách zahraničních rubrik, ale ani nejsou považovány za nečekané nebo v rámci Evropské unie za převratné.
Když zesumarizujeme i to minimum komentářů, které lze dnes v USA objevit, jde o jednoduchou zkratku, která nevystihuje politickou náladu v ČR. I co se týče interpretace výsledků, nemohou vystihnout zvláštnosti našeho systému a zejména obrovskou roztříštěnost politických sil a také neuspokojení cca 20% voličů, jejichž formace zůstaly před branami parlamentu.
Nezájem Američanů o Českou republiku je však pochopitelný. Vnímají především Evropskou unii, jako jakousi obdobu jejich Severoamerické unie, a tak tomu, co se děje v jednom z menších členských států, nevěnují pozornost. O faktu, že Velká Británie už není členským státem EU, obyčejní Američané nevědí nebo tomu pochopitelně nepřisuzují takovou důležitost, jako my – Britové jsou totiž pro ně stále v Evropě. V cestování do Londýna se pro ně vůbec nic nezměnilo.
Oproti tomu čeští Američané vesměs české volby s napětím sledovali. Jejich objektivnější vhled do politické situace u nás je však značně a pochopitelně zastíněn dobou, po kterou v USA pobývájí – čím déle jsou Američany, tím více jsou ovlivnění pohledy z amerického života, který je v mnohém velmi odlišný. Nicméně, žádný běžný Čechoameričan – tedy snad kromě Igora Lukeše z massachusettského Bostonu – nevidí vůbec žádnou paralelu mezi Andrejem Babišem a Donaldem Trumpem.
Tato podobnost vychází z jednoho jediného nešťastného vyjádření českého premiéra, který v minulosti, ve slabé chvilce, připustil, že je českým Donaldem Trumpem.
Babiš není Trump
Být jim samozřejmě nemůže. Jednak proto, že ho nikdy nevolila polovina voličů a hlavně proto, že jeho politický odkaz nezosobňuje ani přibližně politické ideje svobody a návratu k rozumné politice. I když odchod Andreje Babiše bude trvat ještě mnoho měsíců, zaroste pomník jeho osobnosti především zdviženým ukazováčkem, přičemž ten Trumpův ještě zdaleka nezarůstá a než ukazováček symbolizuje jeho odkaz spíše zdvižený prostředníček, jako ukázku odhodlání vzepřít se levicovému šílenství.
A protože Andrej Babiš představoval v České republice různé symboly, jen ne ten o boji s progresivismem, vyhráli volby mainstreamoví evropští hráči. Přesto je jejich vítězství rozhodně dobrou zprávou. Dají tak totiž konečně šanci vyrůst něčemu, co není jen proti Babišovi, ale také zavání touhami žít ve svobodě, v důstojnosti a rozumu. To ale čtyři nebo osm let předbíháme…
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!