„A vás, sakra, zvolil kdo?“ Američtí senátoři znovu grilovali Zuckerberga a spol.

Spolu s počítáním posledních dní do amerických prezidentských voleb je diskuse o jejich možném ovlivnění stále vzrušenější. Naposledy to ve středu pocítili sami šéfové velkých technologických firem Facebook, Twitter a Google, kteří vypovídali před americkými senátory. A bylo jim při tom pěkně horko. 
 
Další bouře v Kapitolu, respektive na telekonferenčních obrazovkách, které grilování šéfů amerických „Big Techů“ zprostředkovávaly. Trio technokratů Zuckerberg-Pichai-Dorsey během 2,5hodinové palby otázek často jen obtížně hledalo odpovědi, které by americké zákonodárce uspokojily. Senátoři se zajímali zejména o to, kdo, jak a na jakém základě moderuje debatu na sociálních sítích a proč třeba Twitter na jedné straně omezuje tweety amerického prezidenta, aby současně jiným světovým lídrům toleruje třeba oznámení o „vygumování Izraele z mapy světa“.
 
Někteří senátoři demokratů upozorňovali, že slyšení jen šest dní před americkými prezidentskými volbami nebylo uskutečněno náhodou – „jde o šikanu před prezidentskou volbou,“ apeloval senátor Brian Schatz (D). Jenže možná právě kvůli blížícím se volbám – a zkušenosti z voleb minulých – bylo slyšení, které se zaměřovalo na část zákona o komunikacích známou jako „Section 230“, jež platformám umožňuje moderovat obsah podle vlastních pravidel a bez zodpovědnosti, o to důležitější. 
 
Během grilování patřil texaský senátor Ted Cruz (R) k těm nejvýmluvnějším. Ptal se zejména na to, na základě jakých kritérií sociální sítě moderují debatu, respektive proč a jak do této debaty zasahují. To vše v návaznosti na nedávné rozhodnutí Twitteru zakázat šíření článku deníku New York Post, který pojednával o skandálu syna demokratického kandidáta Joe Bidena a zapojení bývalého viceprezidenta (více ke kauze v komentáři Michala Půra). „Pane Dorsey, kdo vás, sakra, zvolil? Kdo vás dosadil do pozice hlavního arbitra, jenž rozhoduje, o čem mohou americká média psát a co mohou američtí voliči poslouchat?“ tepal Cruz.
 
A jeho stranický kolega si přisadil. „Je s podivem, že jste cenzurovali tweety republikánského prezidenta Donalda Trumpa, ale tweety ajatolláha Chameneího o tom, že je třeba vymazat Izrael z mapy světa, prošly bez povšimnutí,“ podivoval se Cruzův stranický kolega Cory Gardner (R).
 
Ani Demokraté však během 150 minut nezůstávali pozadu. Senátorka Amy Klobucharová (D) se zaměřila na Google a jeho dominanci v určitých oblastech ekonomiky. „Myslím, že potřebujeme změnit antimonopolní legislativu. Pane Pichai, Google konroluje okolo 90 procent trhu s online vyhledáváním a 70 procent reklamy, která je na vyhledávání navázaná. Řekněte, zda skutečně nevnímáte, že tato skutečnost potlačuje konkurenční prostředí?“ apelovala Klobucharová, která mezi řečí označila jednání a reakce Googlu za urážlivé.

V centru debaty však byla zejména zodpovědnost platforem za moderování obsahu, údajné stranění Demokratické straně a netransparentnost algoritmů, pomocí kterých je obsah uživatelům předkládán. Především republikánští senátoři, například Roger Wicker (R), tak upozorňovali, že je třeba Sekci 230 revidovat. „Doba, kdy platformy mají tento bianco šek k dispozici, končí.“

Závěr? Ať už přistoupíme na argumentaci demokratů, že šlo s ohledem na načasování o součást politického boje, či nikoliv, je zřejmé, že technologické platformy v poslední době čelí od politiků stále většímu tlaku. Otázky senátorů stále více mířily k podstatě problému – k blackboxovým algoritmům a k tomu, že tyto sítě nejsou zodpovědné za obsah zobrazovaný na svých platformách –, což je oproti době před dvěma lety velký posun. Do jaké míry dokáží zákonodárci posunout i legislativu regulující tento nový byznys, ovšem ukáže až čas.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!