Arkansas je státem Donalda Trumpa, bezpečně zde vyhraje. V posledních volbách porazil Hillary Clintonovou téměř o 27% a to přesto, že její manžel a bývalý prezident Bill Clinton byl arkansaským guvernérem. Výsledek je tak jasný, že předvolební průzkumy preferencí Trump – Biden žádná známá agentura pro zbytečnost nedělala.
Arkansas má asi 3 milióny obyvatel, což mu určuje 6 volitelů z 538. Vítěz voleb v každém státě, kromě států Nebraska a Maine, získá všechny hlasy volitelů. Tím jsou prezidentské volby v USA spravedlivé i když mnozí kritizují situaci, kdy kandidát získá v rámci Unie více hlasů a přesto může prohrát. Jenomže Spojené státy jsou federací, ve které je nutné zohlednit nejenom absolutní počet získaných hlasů, ale také zájem samotných států. Průsečíkem obou aspektů, je pak kandidát, který získá státy, které mají nejvíce obyvatel – tím se stane vítězem. Vzhledem k předpokládané těsnosti výsledku jsou právě tyto menší státy pro kandidáty důležité.
Arkansas je skoro dvakrát větší, než Česká republika. Je to zemědělský, a v rámci Unie vyloženě chudý, stát. HDP má někde kolem 1,5 bil. Kč (ČR má 5,6 bil. Kč). Žijí zde asi tři miliony obyvatel.
Arkansas, rodný stát prezidenta Williama „Billa“ Jeffersona Clintona, toho milého chlapíka se saxofonem a přítele Václava Havla, je i přes svou relativní chudobu solidně konzervativní. Jsou to přepychem znudění liberálové z bohatých „městských států“ (New York, Washington), kteří jsou protikladem právě státům jako je Arkansas.
Populaci Arkansasu tvoří ze 77% běloši, přibližně 16% Afroameričanů, troška indiánů a Asiatů a ostatních. Tři čtvrtiny z nich tvoří protestanté, římských katolíků zde žije asi čtvrt miliónu.
Nejvýznamnější osobností státu je zřejmě Bill Clinton (a jeho žena). Možná si vzpomenete na jeho podivný příběh s Monicou Lewinskou. Podivností na něm je jeho prapůvod. Původně byl totiž exprezident vyšetřován ve spojitosti s vraždou účetního realitní firmy, kterou manželé Clintonovi vlastnili. Chybělo několik milionů dolarů, které nebyly zdaněny. A pak zemřel další člověk – pro změnu ve spojitosti s jejich realitami. Kam až aféra doputovala víme, žel si pamatujeme jen to, co se dělo s Monicou Lewinskou v Oválné pracovně, když měl Bill dlouhou chvíli.
Nebyl to však jediný vážný problém Billa Clintona. Musel třeba ještě vysvětlovat, proč letěl přesně dvacet šest krát krát „Lolita expressem“, což bylo letadlo pedofila a miliardáře Jeffreyho Epsteina. Za zmínku také určitě stojí prodej raketových nosičů Číňanům, za což byl odměněn tučným příspěvkem na volební kampaň.
V Senátu Kongresu USA stát Arkansas zastupují dva republikáni a ve Sněmovně reprezentantů čtyři. Žádná žena. Guvernérem je taktéž republikán – Asa Hutchinson. V demokratických primárkách zvítězil úplně jasně Biden, Sanders nezískal ani jednoho delegáta na federální sjezd Demokratické strany.
Na obrázku vidíme současného guvernéra státu Arkansas, Asu Hutchinsona, který v letech 2001 – 2003 šéfoval federální agentuře DEA (Drug Enforcement Administration). Je to služba, která v USA vede nekonečný boj s drogami. Do funkce ho jmenoval prezident George W. Bush. Zasloužil se o zlepšení spolupráce se zeměmi Latinské Ameriky, odkud plynou do USA největší zásilky.
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010. Děkujeme!