Když se Reaganova poradce a pozdějšího ministra zahraničí Jamese Bakera ptali, jestli byla jeho cesta do Číny v roce 1980 jeho první návštěvou komunistického státu, žertem odpověděl, že ne, protože už byl v Masachusetts. Malý stát na východním pobřeží je nejen kolébkou USA (sem připluli v roce 1620 Otcové poutníci), ale i bohatým a přitom výrazně levicovým státem. K jeho koloritu neodmyslitelně patří i tzv. Gay village (nebo také „gaytown“), které můžeme charakterizovat jako ghetta homosexuálů s pokusem o vlastní infrastrukturu (služby, obchody, zdravotnická zařízení pro LGBT, kluby, restaurace a kultura zejména).
Massachusetts, stát Johna F. Kennedyho, je jedním ze států, kde převládají římští katolíci (asi tři milióny věřících) a kde je současně nejméně zbožných Američanů. Massachusetts je ovšem i místem krásné přírody (zátoka Cape Cod) a také státem tisíců malých skleníkových farem, kde se pěstují především brusinky. Kromě Dwighta Eisenhowera v letech 1952 a 1956 a Ronalda Reagana v letech 1980 a 1984, si lidé z Massachusetts nezvolili skoro sto let za prezidenta republikána. Jedenáct jeho volitelů tedy téměř jistě zvolí Joe Bidena.
V roce 2016 zde zvítězila Hillary Clintonová se ziskem 60%, Trumpovi uvěřilo jen necelých 33% voličů. Naproti tomu v demokratických primárkách to bylo jinačí kafe. Zvítězil sice Biden (33,7%), ale Sanders získal jen o 7% méně (26,8%). A aby toho nebylo málo, Warrenová odešla ze souboje se ziskem 21,6%. Rozhádaní demokraté z Massachusetts při tom všem ještě stačili odměnit Bloomberga za jeho stranické příspěvky skoro dvanácti procenty.
Byznys, univerzity a brusinky
Jde o celkem nezvyklou situaci, kterou komentátoři vykládají různě. Někteří vyprávějí něco o tom, že se letos urodilo tolik skvělých kandidátů, že se demokratům z toho úplně zatočila hlava a tak se prý není co divit, že nevěděli z kterého dortu ochutnat dříve. Blíže však budou ti, kteří tučně podtrhují obecnou radikalizaci strany na severovýchodě USA. Republikánské stranické volby dopadly o poznání jednoznačněji. Trump získal 88,8% a bývalý massachusettsský guvernér z let 1991 až 1997, Bill Weld, 9,4%.
Massachusetts je velmi bohatý stát, v žebříčku ekonomického výkonu mu patří 11. místo v USA, s HDP ve výši přibližně 550 mld. USD, což s jeho sedmi milióny obyvatel a velikostí jako Slovinsko, představuje výkon vskutku úctyhodný.
V Massachusetts žije velká skupina Číňanů. Jejich počet se mění, ale je jich tu nejméně 150 000. Není se co divit – massachusettsští studenti tamních univerzit se v rámci akademického výkonu řadí mezi světovou špičku a tisíce na studium navazujících start-upů jsou nebývale plodným semeništěm nových technologií. Komunistická Čína poskytuje univerzitám (nejenom v Massachusetts) štědré finanční zdroje, které pak zneužívá v důmyslně propracovaném systému krádeží a špionáže.
Populaci státu tvoří 74% bělochů, 11% Latinos, 9% Afroameričanů a cca 6% Asiatů, z nichž přibližně třetina jsou Číňané a polovina z nich pak Číňané první generace. Ve srovnání s rokem 2010 tu přibylo okolo 5% obyvatel, nejvyšší porodnost (stejně jako v celých Spojených státech) mají na svědomí Latinos. Ta činí přes 60% ze všech porodů.
Ke koloritu státu Massachusetts neodmyslitelně patří komunity žijících v Gay village (nebo také „gaytown“), které můžeme charakterizovat jako ghetta homosexuálů s pokusem o vlastní infrastrukturu (služby, obchody, zdravotnická zařízení pro LGBT, kluby, restaurace a kultura zejména).
LGBT ghetta
Původní a ryze spontánní vytváření těchto ghett způsobila, jak smutní starousedlíci těchto míst se sentimentem komentují, společná touha po bezpečí a pocitu sounáležitosti být mezi svými. Ve skutečnosti šlo spíše o snadnější výkon promiskuitního chování, které jeho příznivcům zaručoval téměř stoprocentní jistotu nalezení partnera kdykoliv si zamanuli. V současné době jsou Gay village v bostonské oblasti však spíše snobáckou doménou, odkud jsou vytlačováni méně majetní a afroameričtí homosexuálové. Dříve šlo v myšlence Gay village o společnou kultivaci často opuštěných průmyslových prostor do gay barů, klubů a míst pro uměleckou tvořivost, dnes jde o oblasti bohatých homosexuálů, přitahující tisíce homosexuálních turistů a samozřejmě jejich dolary. Provincetown v Massachusetts, je také oblast, kde žije více homosexuálů, než heterosexuálů. V massachusettském Bostonu jde např. o módní a luxusní čtvrť South End nebo Jamaica Plain a Roslindale.
V Bostonské metropolitní oblasti se k homosexualitě hlásí 12,3% populace (třikrát více, než v New York City). To však zdaleka není v rámci USA nejvíce. Vyšší míra jejich výskytu je v San Franciscu (15,4%) nebo třeba v atlantské Georgii (12,8%). Obecně platí, že homosexuální komunity již nejsou tak uzavřené, jako např. ve velkoměstech Evropy, kde stále vládne násilí a drogy, ale přesto je zde kriminalita na vyšší úrovni, což můžeme přisoudit homosexuální turistice rozvášněných cizinců.
Imigranti vítáni
Jako nejliberálnější stát Unie má také zaveden zákaz státních zaměstnanců vyslýchat zadržené ohledně jejich imigračního stavu a zákaz spolupráce s federálními úřady ohledně nelegálních imigrantů. Tuto jurisdikci přijalo už okolo 600 států, měst, městských částí a obcí po celých Spojených státech (tzv. Sanctuary city). Nejedná se o oficiální legislativu, nýbrž soustavu řekněme vyhlášek, které nepřímo znemožňují místním úředníkům spolupracovat s unijními orgány ve věci nelegálních imigrantů. Tuto otevřenou opozici vůči centrální vládě můžeme my Evropané jen stěží chápat, přesto má taková politika – i přes nepřehlédnutelnou míru kriminality migrantů – vysokou podporu veřejnosti. Jde na jedné straně o jistý módní výstřelek demokratů, znázorňující nezávislost města, státu, na druhé straně jde i o praktické výhody takového postupu neboť vyšetřování a zadržování obrovského počtu nelegálů stojí také pokladny dost peněz.
Liberální flám v Massachusetts pokračuje každý den – držet marihuanu není trestné ani přestupkem. Od června 2018 je povolen regulovaný prodej „rekreační“ marihuany. Podle guvernéra státu počet úmrtí na předávkování opioidy klesá. Problém samozřejmě spočívá v tom, že je celkem těžké (ne nemožné) si přivodit smrt předávkováním marihuanou.
Ač mají demokraté ve státním Senátu i Sněmovně už padesát let většinu, volí si lid Massachusetts celkem často republikánského guvernéra, vlastně většinou (31 republikánů versus 19 demokratů).
Na obrázku vidíme toho současného, který je v úřadu od roku 2015. Jmenuje se Charlie Baker (63). V roce 2018 získal 67% hlasů a stal se guvernérem podruhé. Být v demokratické pevnosti republikánským guvernérem je umožněno toliko tzv. „umírněným republikánům“ (stejně jako guvernér státu Maryland), což prakticky znamená být liberálem v Republikánské straně. Ke změně klimatu se staví s otevřeným srdcem, je také celoživotním fanouškem Hvězdných válek. Jinak vlastně nic.
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!