Republikána, Texasana George H. W. Bushe, si newjerseyské obyvatelstvo za prezidenta zvolilo v roce 1988 a od té doby, tedy následujících sedm voleb, dalo přednost výhradně kandidátům z Demokratické strany. Čtrnáct volitelů New Jersey i v letošním volbách dá hlas Josephu „Joe“ Bidenovi.
New Jersey, malý „městský stát“ na pobřeží Atlantiku, má přibližně 9 milionů obyvatel, rozlohou je cca třikrát menší, než Česká republika a výší HDP, 700 mld. USD, ho řadíme na osmou příčku v rámci USA. Ve srovnání s naším ekonomickým výkonem je New Jersey asi třikrát lepší. Spolu s New Yorkem, pensylvánskou Filadelfií a státy Delaware a Maryland, tvoří několik obrovských metropolitních oblastí s více než třiceti milióny obyvatel, což z New Jersey činí nejhustěji obydlenou oblast v USA.
Z demokrata republikánem
Z počtu volitelů (14) si můžeme snadno odvodit, že stát má 12 kongresových volebních obvodů (+ dvě senátorská místa), z nichž jen čtvrtý (Morris) je jako jediný historicky čistě republikánský. Od roku 1988 zde boj o členství ve Sněmovně reprezentantů USA demokrat zkrátka nevyhrál. Je to zřejmě dáno vysokou mírou vzdělanosti (54% obyvatelstva je vysokoškolsky vzdělané).
Demokraté Cory Booker a Bob Menendez momentálně zastupují New Jersey v Senátu USA. Riziko, že by demokraté o místa v Senátu přišli, existuje, ale podle průzkumů je velice nízké. Zajímavý bude zřejmě jen souboj mezi současným demokratickým senátorem Bookerem a nováčkem v politice, republikánem Rikem Mehtou. Mehta je z Morrisu, republikánské bašty, kdežto Booker z demokratické pevnosti Newark. Průzkumy dávají republikánskému kandidátovi menší šance, ztrácí na demokrata nejméně 10%, což bývá dost na to, aby nakonec prohrál.
Ve Sněmovně reprezentantů USA za stát New Jersey sedí deset demokratů a dva republikáni, z toho jeden, Jeff Van Drew, je republikánem teprve až od 7. ledna 2020. V prosinci 2019 totiž oznámil, že nesouhlasí s obžalobou Donalda Trumpa a dal Demokratické straně vale.
Postoje Jeffa Van Drewa, konzervativce deset let převlečeného za liberála, jsou známé od počátku tisíciletí, kdy už jako státní senátor hlasoval snad proti všemu, čím Demokratická strana plevelí americkou legislativu (svoboda držení zbraně, byl proti návrhu zákona o legalizaci manželství osob stejného pohlaví v New Jersey, byl proti zvýšení minimální mzdy, byl pro změnu zákona vyžadující souhlas rodičů s potratem u nezletilých, navrhoval obnovení trestu smrti, atd.)
Šílený Murphy
Guvernérem státu New Jersey je demokrat Phil Murphy (63). Murphyho si možná budete pamatovat jako velvyslance vlády Baracka Obamy v Německu v letech 2009 – 2013, když se kancléřce Merkelové vysmíval pro její obavy (tehdy) z přílivu ilegálních imigrantů z Afriky.
Známějším se Murphy stal ale až jako jeden z důležitých hráčů v úniku diplomatických informací známých jako aféra „Cablegate“, která se datuje 28. listopadem 2010. Informace, které prostřednictvím WikiLeaks a jiných organizací unikly, měly v rámci klasifikačního systému nakládání s informacemi, které nemají být zveřejněny, stupeň tajné i přísně tajné.
Šlo především o reporty amerických ambasád, kterými velvyslanectví komentovaly politický stav v zemi jejich úřadu. Mezi úniky byly i zprávy Murphyho, ve kterých Obamovi sděloval, jak je kancléřka Merkelová úplně blbá (v záchranné akci pak kancléřce vysvětloval, že to nepsal on i když je pod textem podepsán, nýbrž jeho podřízení. Od té doby s ním Merkelová ale už nepromluvila posléze byl nahrazen…).
Clintonova a poté i Obamova administrativa v zásadě popustila uzdu režimu utajovaných informací a způsobili tak celkové uvolnění „mravů“, které vlastně připravilo půdu pro Cablegate. Julian Assange, australský internetový „aktivista“, o jehož vydání
Spojené státy žádají momentálně Velkou Británii, stál za prvním zveřejněním těchto informací v roce 2010. O vydání Assange do USA by mělo být rozhodnuto 4. ledna 2021. Za hackerské útoky a spiknutí mu hrozí ve Spojených státech trest až 170 let vězení.
Odbočka k Assangovi
Z argumentace obhájce Assangeho a zvyklostí britských soudů vyplývá, že vydání nebude mít hladký průběh. Naopak se očekává nefalšovaná právní (a politická) bitva. V případě jeho extradice do USA totiž platí stejně jako u nás, že zločinec nemůže být v zemi, která žádá jeho vydání, potrestán zásadně tvrději, než by tomu bylo ve Velké Británii. Prvním důvodem, který zmíní i zcela průměrný právník, je samozřejmě možnost inkasovat v USA trest smrti neboť i na federální úrovni (opět od června) může být udělen. Nic nepomůže tvrzení, že trest smrti se ve Spojených státech uděluje výhradně za vraždu a kdy to bylo naposledy jinak si dnes už nikdo nepamatuje.
Spojené státy to budou muset Velké Británii zaručit, což je právně velmi složitý závazek a je stejně těžce právně vynutitelný (obžaloba může být rozšířena o skutky, o jejichž existenci neměly Spojené státy v době jeho vydání povědomí). V rámci dohody o vydávání trestně stíhaných a odsouzených osob mezi USA a EU, která bude v tomto případě uplatňována (resp. i o tomto se jistě povede dílčí spor), je výsledek extradice pro oba státy především prestižní politická záležitost.
Novinářskou obcí momentálně probíhá příběh o přípravě tzv. „extraordinary rendition“ pro Assangeho, což znamená zájem USA na jeho smrti. Únos (jako druhá varianta) u tak blízkého spojence, jakým Velká Británie je, nepřipadá v úvahu. Pro Spojené státy je Assange také jistě cennější živý, může být ještě vytěžen. Ale pokud ho Britové nevydají, čeká ho v následujících letech permanentní strach o život a nakonec asi stejně smrt. To, že stále žije, bude nejspíš výsledek širší dohody mezi zpravodajskými agenturami, poněvadž eliminovat ho v době, kdy pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně nebyl určitě žádný vážný problém. To, že stále žije však může mít i daleko prozaičtější důvod – třeba už Spojeným státům řekl všechno a ty mu slíbily nižší trest.
Lidumil z Wall Streetu
Guvernér státu New Jersey, Phil Murphy, je demokratem obamovského typu, tedy klasický falešný lidumil. Jeho vypěstované sociální cítění s chudými Američany nejlépe dokládá jeho dvacetileté angažmá v Goldman Sachs, kde si dokázal pouhou šetrností a urputnou prací vydělat stovky milionů dolarů. Po odchodu z Goldman Sachs se věnoval financím Demokratické strany – přemlouval dárce k podpoře strany. V předvolebním boji 2016 sháněl peníze i pro Hillary Clintonovou.
Heslo Phila Murphyho, kandidáta na guvernéra státu New Jersey v roce 2017 bylo také po odborářsku jednoduché: „Ucházím se o post guvernéra, protože New Jersey zoufale potřebuje mé vedení, které postaví náš lid na první místo !“
Demokratické davy tomuto sterilnímu vlku z Wall Street, který za svou kampaň utratil 15 milionů dolarů ze svého, nakonec uvěřili. Jeho plakáty a billboardy visely po celé Jersey, vykukoval v televizních reklamách a setkával se s lidmi před kostely (dovnitř by tento fingovaný katolík nešel), což ho nakonec stálo dvakrát více peněz, než všechny zbývající kandidáty z obou stran dohromady. Podpořila ho nejen celá levicová kulturní fronta v čele Jon Bon Jovim a Whoopi Goldbergovou, ale také současný prezidentský kandidát Biden a třeba i bývalý viceprezident a guru americké ekologistiky Al Gore, takže vlastně prohrát ani nemohl.
Guvernér Murphy podporuje legalizaci marihuany a jeho představu o minimální mzdě naplňuje částka 15 USD za hodinu. Shlédl se také v panelácích, které jako velvyslanec měl štěstí spatřit ve spolkových zemích bývalé DDR.
Co se týče ekologismu, možno uvést jeho výnos, kterým se v únoru 2018 stát New Jersey připojuje zpět k Pařížské úmluvě o boji s počasím a jeho závazek roku 2050, kdy se New Jersey stane úplně zeleným státem bez všech komínů a automobilů na spalovací motory. Občas je také vidět, jak diskutuje s lidmi v nákupních centrech o používání jednorázových plastových tašek a brček, které prý bytostně nenávidí.
Ministra školství mu nějaký čas dělal Marcellus Jackson, který byl předtím odsouzen za přijímání úplatků jako radní v Passaic County a byl mu uložen i trest zákazu výkonu veřejné funkce. Když se na to přišlo, guvernér ho musel propustit. V souvislosti s touto aférou, kdy byly prověřováni všichni úředníci, muselo pak ministerstvo opustit dalších 35 lidí, takže Jackson nebyl žádný ojedinělý přehmat guvernéra.
Potraty bez omezení
Guvernér Phil Murphy je zapřísáhlým příznivcem potratů, každoročně přiděluje okolo deseti milionů dolarů firmě Planned Parenthood, která je v oboru dětské řezničiny v rámci USA daleko nejšikovnější. V New Jersey platí, že těhotná nezletilá nepotřebuje souhlas svých rodičů k potratu. Toto zákonné ustanovení bývá důležitým faktorem ve zjištění, která ze stran státu vládne. Pokud dítě může zabít své nenarozené dítě bez souhlasu rodičů, jde téměř jistě o stát demokratů.
V New Jersey je každoročně provedeno okolo 49.000 potratů a jejich počet roste v průměru o tři procenta ročně. Tento statistický údaj si jistě zaslouží podrobnější zkoumání, ale nám postačí jednak prohlídka počtu klinik, které tyto služby poskytují – je jich kolem osmdesáti, což je na počet obyvatel dost, a jednak ujištění, že v New Jersey neexistuje pro potrat žádné omezení (když „žádné“, tak se tím myslí skutečně „žádné“).
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!