Přední vatikánský představitel přiletěl do Běloruska k rozhovorům poté, co bylo hlavě tamější katolické církve zabráněno vrátit se do vlasti.
Tisková kancelář Svatého stolce v pátek potvrdila, že Gallagher do Běloruska odcestoval. Uvedla, že Gallagher hodlá „dát najevo pozornost a blízkost Svatého otce vůči běloruské katolické církvi a celé zemi,“ a dodala, že jeho program bude zahrnovat „setkání s představiteli státu i s těmi, kdo mají na starost katolickou církev“.
Cesta vatikánského diplomata do Běloruska následuje poté, co byl arcibiskupu Tedeusczi Kondrusiewiczovi z Minska-Mogilevu odepřen vstup do vlasti. Kondrusiewicz, běloruský občan, byl pohraniční stráží bez vysvětlení vrácen zpátky, když se 31. srpna po své cestě do Polska pokoušel vrátit do Běloruska. Později úřady uvedly, že neměl platné cestovné doklady.
Kondrusiewicz, předseda tamější Katolické biskupské konference, se po volbách, v nichž dosavadní držitel úřadu Alexandr Lukašenko údajně zvítězil většinou osmdesáti procent hlasů, vyjádřil na podporu protestujících poté, co na ně zaútočila policie.
Arcibiskup požadoval 27. srpna vyšetření zpráv, že pořádková policie zablokovala dveře katolického kostela v hlavním městě Minsku, zatímco vyháněla demonstranty z nedalekého náměstí. Předtím se modlil před vězením, kde byli zadržení demonstranti údajně mučeni.
Tento týden vyšlo najevo, že z vysílání největšího rozhlasového kanálu v Bělorusku byl odstraněn přenos nedělní ranní mše z katedrály svatého Jména Panny Marie v Minsku.
Podle biskupa Jurije Kasabuckého, pomocného biskupa minsko-mogilevské arcidiecéze, náhlé zastavení přenosů ukazuje, že se úřady pokoušejí na katolickou církev „vyvíjet nátlak“.
Katolíci, kteří po pravoslavných představují druhou největší skupinu věřících v Bělorusku, se modlí za Kondrusiewiczův návrat do země.
Webové stránky katolické církve v Bělorusku uvedly, že Kasabuckij projde 11. září ve farnosti v Minsku křížovou cestu a bude se modlit za ukončení „pronásledování církve v Bělorusku a za návrat arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze z vyhnanství“.
Rozhodnutí nevpustit arcibiskupa do země znamenalo, že nemohl vést dlouho očekávanou oslavu šestistého výročí založení katolické farnosti ve městě Zaslauje, severozápadně od Minsku.
V poselství přečteném na těchto oslavách napsal: „I když byla církev zakázána a ateistická propaganda hlásala, že náboženství je ’opium lidstva‘, její majestátní sakrální architektura, viditelná i v troskách, mluvila sama za sebe. Jako na hoře ležící církev volala, volá a bude dál volat člověka k tomu, aby vzhlížel k Bohu, který je Pánem dějin.“
Převzato z časopisu RC Monitor
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!