Britská Konzervativní strana se topí v problémech, které ji ohrožují jako už dávno ne. Liz Trussová vydržela ve funkci premiérky pouhých 45 dní. Zlomila ji nepovedená daňová reforma a obecně nekompetentnost v ekonomických záležitostech, stejně jako totální absence leadershipu. Kdo nastoupí po ní? Podle londýnských analytiků není vyloučen ani návrat Borise Johnsona do Downing Street číslo deset.
Při hledání „viníků“ současného mizerného postavení toryů se nejčastěji uvádějí brexit a Boris Johnson. O brexitu je to pravda jenom zčásti, ve druhém to není pravda skoro vůbec.
Skutečnost je taková, že posledním skutečně „velkým“ toryovským obdobím v čele země byla osmdesátá léta minulého století, vláda legendární Margaret Thatcherové (1979–1990). Když na podzim 1990 euroskeptickou premiérku proevropští konzervativci v čele s Michaelem Heseltinem ve vnitrostranickém převratu svrhli, aby si následně zvolili do čela konsenzuálního Johna Majora, zvaného mimo jiné Mr. Soft Thatcher, začaly jim vážné těžkosti.
Major sice ještě „zázračně“, o vlásek, vyhrál volby v roce 1992, ale potom už to šlo se stranou, jež byla u moci od roku 1979, rychle od deseti k pěti a na začátku května 1997 dostala bezprecedentně „nařezáno“ od „nových labouristů“ (New Labour) Tonyho Blaira, který – společně s Gordonem Brownem – udržel socialisty u moci až do roku 2010, než zkolabovali i oni (mimo jiné i proto, že Brown nebyl ani zdaleka takový leader jako Blair).
Děsivé období
Konzervativci – protože o nich je tento text především – prožili na přelomu devadesátých let 20. a nultých let 21. století doslova děsivé období, kdy se v poměrně rychlém sledu střídali jejich šéfové (William Hague, Ian Duncan Smith a Michael Howard), kteří ale nedokázali zastavit propad popularity strany u veřejnosti, která v té době jasně preferovala Blairovy „nové labouristy“.
Konec Trussové pohledem britských deníků
Teprve zvolení Davida Camerona do čela konzervativců v roce 2005 a jeho nástup do úřadu premiéra v roce 2010 přinesly toryům zdánlivý klid a stabilitu. Ve skutečnosti ale nebylo nic vzdálenější pravdě. Cameron sice vyhrál parlamentní volby a stal se předsedou vlády, k většině v Dolní sněmovně mu ale musel pomoci, na britské poměry netradičně, koaliční partner – liberální demokraté Nicka Clegga. Ve snaze vyhnout se opakování tohoto scénáře pak Cameron před dalšími volbami v roce 2015 učinil neprozřetelný slib, aby sjednotil stranu včetně euroskeptiků: pokud vyhraje toto klání, vypíše referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii.
A jsme u toho. Právě tehdy vypustil „velký David“ z lahve pomyslného džina, jehož se od té doby toryům nepodařilo dostat zpět.
Už toto Cameronovo rozhodnutí bylo fatální, podobně jako to, že poté, co vyhrál dvě předchozí referenda (o zachování většinového volebního systému a o tom, že Skotsko zůstane součástí Spojeného království), zoufale podcenil to třetí, brexitové, a navíc umožnil, aby se proti němu v této otázce vymezil jeho spolužák ze studií, stranický parťák a rival zároveň – Boris Johnson.
Výsledek znáte. Charismatický „Boris“ nakonec brexitové referendum na jaře 2016 vyhrál, po slaboučké premiérce Therese Mayové (2016–2019) pro sebe „urval“ i premiérské křeslo, dotáhl brexit do konce, vyhrál drtivě parlamentní volby v prosinci 2019 (přičemž vyhnal z politiky labouristického levičáckého vůdce Jeremyho Corbyna, díky bohu za to) a zdálo se, že pro konzervativce nastává nová „zlatá éra“ s nezpochybnitelným, jakkoli poněkud kontroverzním šéfem v čele.
Pak ale přišel covid a s ním i Johnsonovy skandály, týkající se primárně nedodržování přísných protiepidemických opatření, které jeho vláda „ordinovala“ všem ostatním, aniž jich sama dbala. Právě tyhle prohřešky Johnsonovi (po „zradě“ několika vlastních lidí včetně tehdejšího ministra financí Rishiho Sunaka) zlomily vaz.
Trussová oznamuje rezignaci
A to už jsme v současnosti. Johnson sice z postu šéfa strany a premiéra odstoupil, právě jeho síla a vliv mezi konzervativci ale pomohly do křesla šéfky a premiérky někdejší liberální demokratce a kritičce monarchie, bývalé ministryni zahraničí Liz Trussové. Její hlavní kvalifikací ovšem bylo, klidně si to přiznejme, že byla Johnsonovi na rozdíl od Sunaka do poslední chvíle věrná.
V několika málo týdnech, jež následovaly, se bolestivě ukázalo, že Trussová je nejen naprosto neschopná v ekonomických záležitostech (její plán na snížení daní byl od počátku nerealistický, takže premiérku nezachránilo ani to, že rekordně rychle obětovala ministra financí Kwasiho Kwartenga), ale že navíc nedokáže sjednotit rozhádanou a roztříštěnou toryovskou stranu a že absolutně postrádá v úvodu zmíněnou schopnost vést ostatní, tedy onen fenomén zvaný leadership.
O tom, jak zoufale Trussové výše zmíněné schopnosti chyběly, svědčí nejlépe středeční interpelace v Dolní sněmovně, během nichž se z opozičních i z vládních lavic strhl takový povyk, jaký Westminster dlouho nezažil, a to je co říct. Trussová sice zpočátku deklarovala, že „bude bojovat“, přes noc si ale svoji pozici pečlivě zanalyzovala a po dohodě se sirem Grahamem Bradym, předsedou tzv. Výboru 1922 (nejvlivnější klub sdružující konzervativní zákonodárce; 1922 Committee, oficiálně Conservative Private Member’s Committe) nakonec ve čtvrtek funkci složila.