Ve svých 98 letech je István Körmendi nejstarším ordinujícím lékařem v Maďarsku. Do důchodu se nechystá, léčení je jeho celoživotní vášní. Dokud žila jeho manželka, vždy jí sliboval, že praxe zanechá příští rok. Žena však před třemi roky po více než 70 letech manželství zemřela a od té doby na to nepomýšlí, protože ordinování dává jeho životu smysl, sdělil novinám Magyar Hírlap.
Körmendi se narodil v roce 1923 v židovské rodině s dlouhou lékařskou tradicí. Otec sloužil jako lékař v rakousko-uherské armádě během 1. světové války a jeho dobový portrét v c. k. uniformě má stále na zdi. V roce 1920 si otec zřídil soukromou praxi ve stejné ulici o několik domů dál. Do bytu poblíž hradní čtvrti, kde stále bydlí a ordinuje, se rodina nastěhovala v roce 1929.
„Tehdy neexistovaly velké kliniky veřejného zdraví jako dnes, každý lékař měl ordinaci ve svém bytě,“ řekl Körmendi AFP. Jeho otec byl pacientům k dispozici 24 hodin denně, za noční návštěvy lékaře si lidé připláceli. Staral se o všechny od novorozenců po starce, jeho praxe zahrnovala i gynekologii či stomalogii. Dodnes uchovává otcovy lékařské záznamy o dávno mrtvých lidech, staré chirurgické soupravy s kleštěmi a pinzetou, dózy, v nichž přechovávali pijavice.
Protože vyrůstal v ordinaci a otec ho často brával na pochůzky, chtěl být vždy lékařem. Za druhé světové války navštěvoval přednášky na medicíně i tehdy, když to už bylo Židům zapovězeno, na nucené práce po okupaci Maďarska Německem v roce 1944 si kromě potravinových konzerv vezl skripta. Ke konci války se ukrýval před deportací a během bojů na konci války ošetřoval v ulicích Budapešti i zraněného vojáka SS. „Ani mi v tu chvíli nepřišlo na mysl, že je to nepřítel a že by mě zastřelil, kdyby věděl, že jsem Žid,“ řekl AFP. V roce 1945 se oženil a nastoupil znovu na medicínu, na univerzitě Pétera Pazmánye promoval o pět let později. Lékařskou praxi svého otce převzal v roce 1957. Oficiálně odešel do důchodu již v roce 1989, ale ve skutečnosti jen obnovil smlouvu s pojišťovnou a pracoval dál jako rodinný lékař ve své domácí ordinaci. Jeho dcera je také lékařka.
V současnosti má asi 300 pacientů, mezi nimi sedmdesátileté důchodkyně, o něž se stará od narození. Ordinuje každý den od rána do večera, kvůli koronaviru převážně mailem nebo telefonicky, ačkoliv byl očkován mezi prvními už na začátku ledna a vakcínu mu podal sám rektor Semmelweissovy univerzity Béla Merkely. Všechny vždy nabádal k očkování, protože si pamatuje časy, kdy umíraly desetitisíce dětí na nyní vymýcené choroby, řekl Magyar Hírlap. Rád by zase přijímal pacienty běžným způsobem. „Moc se mi to nelíbí, protože ve vztahu lékaře a pacienta je nesmírně důležitý osobní kontakt,“ komentuje odesílání e-mailu. Zanechat praxe se ale ani v této situaci nechystá: „Je to moje vášeň, chci uzdravovat své pacienty, dokud toho budu schopen.“
Na obrázky z domácí ordinace se můžete podívat zde
Foto: Attila Kisbenedek / AFP
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!