Když jsem chodil na gympl, dělala paralelní třída z osmiletého gymnázia takovou recesi: převlékali se za pionýry, hráli ty nejvíc cringe budovatelské písně z padesátých let, zdravili se čest práci, někde sehnali trabant, se kterým jezdili při posledním zvonění kolem školy a mávali z něj sovětskou vlajkou. Jejich majstrštyk byl, když v jídelně na obědě všichni povstali k přípitku na další stranický sjezd a kuchařku, co tam kydala na talíře bramborovou kaši, to poslalo do takové mentální vývrtky, že jednu dávku kydla vedle.
Totálně nic z toho nebylo myšleno vážně jako propagace nějaké ideologie, ale naopak jako výsměch. Což bylo jasné každému, ale kdyby z toho byly nějaké fotky na sociálních sítích (jo, maturoval jsem ještě před vynálezem Facebooku), a někdo, kdo neznal tehdejší kontext, se na to dneska díval, tak si to taky může interpretovat, jak to vůbec nebylo myšleno. A myšleno to bylo podobně, jako když dneska v Německu existuje recesistická strana Die Partei, která má jako stranickou hymnu píseň Die Partei ist immer Recht („Strana má vždycky pravdu“).
Jsem otevřen interpretaci, že většina toho starého Turkova facebooku by se dalo spláchnout podobným vysvětlením. Dokonce většina příspěvků má přesně ten formát, že se dá říct, že to kluci nemysleli vážně a dělali si z toho srandu. Ale má tam tu podporu neonacistického řeckého Zlatého úsvitu, což je strana, která byla soudem označena za zločineckou organizaci a její lídři byli odsouzeni ke 13 letům vězení. Ta podpora od Turka („je to jediná naděje Řecka“) je dost jednoznačná na to, aby se to už nedalo považovat jen za nějaký vtip (na rozdíl od takových těch keců „Duce se z Itálie vrací do Orlího hnízda“). Takže je tam něco, co je k vysvětlování, pokud Turek tohle na sobě nechce nechat ulpět.
Turkova obrana je zatím to, že má židovské, cikánské a černošské kamarády a kamarádky a vede se proti němu kampaň. OK. Kdybych zvažoval jeho volbu (což jsem nezvažoval), tak by mě znepokojoval nedostatek vysvětlení k tomu Zlatému úsvitu a to, že se teď na Instagramu snažil tvrdit, že to logo mohlo být k něčemu jinému – když v tom textu z roku 2016 zcela jasně napsal, že nošením toho loga chce podpořit Zlatý úsvit.
To ostatní – že má doma nějakou sbírku nacistických a SS reálií, že svému bytu říká Orlí hnízdo, kamarádi mu na Facebooku posílali přání k narozeninám „Všechno nejlepší, Hitlere“, že někde se smajlíkem psal, jak do auta čepuje 88 litrů, protože se mu to zdá jako hezké kulaté číslo, píše na Facebooku Siegh Heil a Heil Hitler, nebo během recenze aut řekne: „tahle barva je má oblíbená Wehrmachtí šeď (čímž asi myslel feldgrau) a pak si vyhrne nohavice, aby bylo vidět, že má ponožky s vyšitými německými kříži a jeho parťák to komentuje, že to je Wehrmacht parade, že jeho twitterhandle @DolphSegal jde taky přečíst jako Adolph Sigheil… to všechno by se dalo při sympatizující interpretaci říct, že to je jako nějaká Česká soda. Jenže dohromady to taky vytváří obraz někoho, kdo je nezdravě fascinovaný Třetí říší. Třeba v těch videích s recenzemi aut se tyhle věci objevují náhodně a bez nějakého očividného vtipného pointu.
Obecná rada, co se dává politickým kandidátům: Když máte v historii takovou nálož věcí, co vypadají špatně, daly by se špatně interpretovat nebo i jsou špatné, řekněte je hned na začátku kampaně na sebe sami a sami je dejte do kontextu. Nečekejte na to, až to udělají vaši političtí protivníci, protože pak je těžké ty škody napravovat. Pokud Turka někdo neznal z dřívějška a bude chtít teď v něm vidět nějakého kryptonácka, tak ho velmi snadno uvidí a pár let nazpátek byla v zahraničí doba, kdy lidi byli cancelnutý za daleko míň.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme