Být dnes Židem v Kanadě

Od masakru spáchaného 7. října v jižním Izraeli jsou Židé v Kanadě neustále napadáni. Útoky zahrnují střelbu na školy, žhářské útoky na židovské instituce, bojkoty a vandalismus proti podnikům vlastněným Židy, imámy podněcující k nenávisti a vysvětlující svým věřícím, že Židé jsou „škůdci“, a neustálé pochody aktivistů podporujících Hamás skandujících „ať žije intifáda“ a „… od řeky k moři bude Palestina svobodná“ – eufemismus pro zničení Izraele, demokratické země a člena Organizace spojených národů.

Jen v Montrealu policie v týdnech následujících po 7. říjnu 2023 zaznamenala 38 zpráv o zločinech z nenávisti a dalších incidentech zaměřených na židovskou komunitu. Podle generálního ředitele Centra pro Izrael a židovské záležitosti (Centre for Israel and Jewish Affairs) Shimona Fogela:

„Existuje důvod, proč jsou Židé terčem útoků v ulicích Toronta, Vancouveru a Montrealu. Existuje důvod, proč se školy a synagogy stávají terčem žhářských útoků. Tímto důvodem je odvěká antipatie vůči Židům. Nenávist vůči židovskému státu je pouze pokračováním tohoto postoje, není to nic nezávislého a odděleného.“

V provincii Britská Kolumbie (BC), kde žije zhruba 35 000 Židů, provinční premiér David Eby řekl, že od židovské komunity slyšel „zdrcující“ výpovědi o antisemitismu.

Eby se setkal s vůdci židovských komunit a poté přiznal, že antisemitismus „existuje ve školách, v občanské společnosti, u soukromých zaměstnavatelů a lidé se s antisemitismem bohužel setkávají i na úřadech.“

Podle Ebyho v jednom incidentu učitel na základní škole požádal studenty, aby se „sami identifikovali jako Židé“, a poté je nutil, aby celé třídě vysvětlili, „co Izrael dělá v Pásmu Gazy.“

Při jiném incidentu byl student, který se postavil proti názoru učitele na Hamás a Izrael, obviněn z „výtržnosti“ a byl vykázán ze třídy.

Na silně židovském torontském předměstí Thornhill se před dvěma ortodoxními synagogami shromáždili demonstranti podporující Hamás a vyřvávali hesla „Od řeky k moři“, „intifáda“ a „táhněte zpátky do Polska“. Židé jdoucí po ulici, byli zastrašováni a obtěžováni.

V jiné části Toronta byl na dveře lahůdkářství patřícího Židům nejdříve načmárán nápis „svobodná Palestina“ a později v něm byl založen požár. V Montrealu se na sociálních sítích šířily seznamy židovských podniků s výzvou, aby je lidé bojkotovali. To byl samozřejmě návod pro rozvášněné davy, které se shromažďovaly před židovskými podniky a vyzývaly k jejich bojkotu, tak jako například před torontskou kavárnou Café Landwer vlastněnou Židy.

„Jistě vás tedy nepřekvapí, že jsou členové naší komunity v současné situaci nervózní a obávají se o svou bezpečnost,“ řekla víceprezidentka Centra pro Izrael a židovské záležitosti (Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) pro oblast velkého Toronta Jaime Kirzner-Roberts.

„Vzhledem k dramatickému nárůstu počtu zločinů motivovaných nenávistí a vzhledem k tomu, že snadno identifikovatelní Židé jsou napadáni na ulici a že židovské podniky jsou terčem bojkotů, zastrašovacích kampaní a nyní i žhářství, je přirozené, že má naše komunita strach.“

Podle deníku Globe and Mail vyšetřovala policie v říjnu 2023 incidenty, kdy „lidé údajně bouchali na dveře židovských domovů a kradli mezuzy„.

Kanadské univerzity jsou zahlcené antisemitskou rétorikou a židovští studenti jsou obtěžováni, některým je vyhrožováno smrtí a je pro ně lepší, když se v univerzitních kampusech příliš neukazují.

„Židovští studenti jsou vyčleňováni a démonizováni za to, že jsou prostě Židé,“ řekl Jay Solomon, představitel sítě židovských univerzitních studentských klubů Hillel Canada, a dodal, že antisemitismus dosáhl bezprecedentní úrovně.

Podle deníku Vancouver Sun:

„Šest prominentních kanadských univerzit a několik studentských svazů v současné době čelí hromadným žalobám studentů, kteří je obvinili z toho, že umožnili na své akademické půdě šíření nenávisti vůči Židům.“

Jedna židovská studentka, Samantha Kline, dostala tak vážné výhrůžky, že do univerzitního kampusu přestala chodit. Řekla, že tam denně nacházela antisemitské nápisy.

„Dennodenně jsem tam četla nápisy ‚zas–ní Židé‘, ‚nejste tu vítáni‘, ‚nenávidíme sionisty‘ a ‚zabijte se‘,“ řekla.

Na demonstracích se objevují hákové kříže a řečníci volají „zničte ty arogantní sionisty… zabijte je všechny, bez výjimky“, zatímco se neustále ozývají výzvy k „intifádě“, „odporu“ a zničení Izraele.

Jen málo zákonodárců je bohužel ochotno cokoliv z toho přesvědčivě odsoudit. Až na pár výjimek jen vydávají polovičatá prohlášení a proti explozi nenávisti vůči Židům nijak nebojují.

V roce 2022 se kanadská vláda odvolala na zákon o mimořádných událostech, aby zastavila protesty kamioňáků (trucker convoy), kdy tisíce řidičů kamionů a jejich příznivců vyzývaly k ukončení nařízení kanadské federální vlády nařizujících, aby se řidiči kamionů při překročení hranice očkovali proti COVID-19.

V roce 2008 byl v Kanadě soudně stíhán spisovatel a komentátor Mark Steyn za to, že ve své knize America Alone varoval před potenciálními důsledky šíření islámu na Západě.

Slavný kanadský psycholog, profesor Jordan Peterson, byl na začátku roku 2023 disciplinárně potrestán svou profesní komorou (College of Psychologists of Ontario) a pod pohrůžkou ztráty profesní licence mu bylo nařízeno absolvovat přeškolovací kurz. Tento disciplinární zásah připomíná neslavné fungování „rehabilitačních psychiatrických oddělení“ sovětského diktátora Josifa Stalina. Čím se Jordan Peterson provinil? Jednoduše tím, že vyjádřil své osobní názory na různé náměty od obezity po transgenderovou ideologii.

Ti samí kanadští lídři a úředníci však evidentně vůbec nevidí potřebu komentovat davy volající po genocidě Židů.

Vivian Bercovici, bývalá kanadská velvyslankyně v Izraeli, 21. října 2023 napsala:

„Bylo už hodně pozdě v neděli 8. října 2023, když kanadský premiér konečně vydal prohlášení. Premiér Justin Trudeau útoky odsoudil, ale mnohem opatrnějším a zdrženlivějším jazykem než většina západních vůdců…“

„Mezitím došlo v celé Kanadě k alarmujícímu nárůstu počtu zločinů z nenávisti namířených proti Židům. Toronto obletěly pověsti o mnoha židovských rodinách, které odstranily mezuzy (symbol toho, že dům obývají Židé) ze svých vchodových dveří…“

„Lidé se bojí chodit do židovských komunitních center, židovských škol, židovských čtvrtí a židovských obchodů. Ve snaze vyjádřit Židům solidaritu a podporu se šéf torontské policie rozhodl navštívit ikonickou židovskou restauraci United Bakers, která se nachází v nákupním středisku Lawrence Plaza.“

Trudeauova vláda v říjnu 2023 falešně obvinila Izrael z útoku na nemocnici Al-Ahli Arab v Gaze – rychle se však ukázalo, že výbuch měla na svědomí raketa odpálená Palestinským islámským džihádem. Incident vyvolal násilné protesty stoupenců Hamásu po celém světě, včetně Kanady. Trudeau celý týden odmítal uznat fakta o explozi v nemocničním areálu, ačkoli pravda byla již několik hodin po útoku známá po celém světě.

Trudeau se naopak rozhodl obnovit financování Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ještě předtím, než OSN dokončila vyšetřování, zda se zaměstnanci UNWRA podíleli na masakru ze 7. října a zda jsou členy Hamásu a dalších teroristických organizací. Ukázalo se, že nejméně 30 z nich se zvěrstev zúčastnilo. „1 468 z 13 000 zaměstnanců UNRWA v Pásmu Gazy je navíc členy Hamásu nebo Palestinského islámského džihádu.“

„Kanada ukončí svou dočasnou pauzu ve financování UNRWA,“ řekl kanadský ministr pro mezinárodní pomoc Ahmed Hussen. „UNRWA hraje v Pásmu Gazy zásadní roli.“

Kanadská vláda se navíc rozhodla ukončit prodej zbraní do Izraele, podle ministryně zahraničí Mélanie Joly poté, co bylo v kanadském parlamentu schváleno nezávazné usnesení vyzývající kanadskou vládu, aby „oficiálně uznala Stát Palestina“.

„Realitou pro kanadské Židy po 7. říjnu 2023 byl alarmující a nepochopitelný nárůst antisemitismu,“ řekl Michael Levitt, prezident a generální ředitel Centra přátel Simona Wiesenthala (Friends of Simon Wiesenthal Center).

„Co je ještě horší, v době, kdy potřebujeme, aby naše federální vláda dostála svému slibu ‚Vždy budeme mít na zřeteli blaho naší židovské komunity a zájmy Izraele,‘ tomu tak není.“

Jako poslední ránu kanadským Židům se kanadská vláda rozhodla, zrovna v tuto dobu, zavést nové standardy, které účinně ukončí praxi košer porážek zvířat v Kanadě.

Kanadská rada kašrut (Kashruth Council of Canada, COR) oznámila:

„Kanadská agentura pro kontrolu potravin (Canadian Food Inspection Agency, CFIA), regulační orgán, který řídí porážku zvířat v Kanadě, zavedla nové směrnice upravující porážku zvířat v Kanadě, které ve svém důsledku – ne-li úmyslně – ohrožují šchitu (rituální porážka zvířat podle židovských náboženských předpisů).“

Rabín Eric Grossman, ředitel školy The Akiva School v Montrealu, 11. března 2024 napsal:

„Minulý pátek bylo jménem kanadských organizací pro certifikaci košer potravin (Kashruth Council of Canada) doručeno generálnímu prokurátorovi odvolání proti novým směrnicím jako poslední pokus zabránit implementaci těchto nových standardů, které by během dvou měsíců ukončily praxi šchity v Kanadě.“ Tento proces je v plném proudu a již jedna třetina jatek v Kanadě přestala produkovat košer maso. Certifikátoři košer masa a jejich zástupci se snažili ve spolupráci s kanadskými úřady najít řešení problému, ale tyto snahy jsou zatím bezvýsledné.“

V odvolání se argumentuje tím, že ukončení praxe šchity porušuje právo kanadských Židů praktikovat svoji víru, jak je zaručeno Kanadskou listinou práv a svobod. Jako taková je tato nová politika jednou z nejtěžších ran, jaké byly kdy uštědřeny kanadské židovské komunitě, která v zemi existuje více než dvě stě let.“

Snaží se Kanada zbavit svých Židů? Nebo svých svobod? Možná, že se jí podaří obojí.

Robert Williams je výzkumník žijící v USA.

Převzato z Gatestone Institute

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč