Chceš-li mír, připravuj se na válku….

SONY DSC

Japonsko oznámilo svůj plán zdvojnásobit svůj obranný rozpočet od roku 2023 na 2 % hrubého domácího produktu země a zaměřit se na získání schopnosti preventivního protiútoku. Jde o pozoruhodný posun od japonského poválečného pacifismu do dnešní doby, kdy se Čína stává pro země v oblasti reálnou vojenskou hrozbou.

Japonsko dobře chápe, že být spojencem znamená být v prvé řadě přínosem, proto Japonsko zbrojí. Nezbývá mu nakonec nic jiného, chce-li, aby se Spojené státy chtěly v jeho obraně angažovat.

USA na oplátku umístí na ostrově Okinawa jednotku namořní pěchoty o síle pluku. Ostrov Okinawa je asi 500 km od souostroví Tchaj-wan. Jednotka by měla sloužit jako první logistický sled pro zajištění tchaj-wansķého pobřeží v případě napadení Čínou.

Japonsko a Spojené státy se tak poprvé po mnoha desetiletích otevřeně připravují na velký válečný (společný) konflikt.

Paralela Vladimír Putin – Krym a Si Ťin-pching – Tchaj-wan vzbuzuje u Japonců velké obavy. Japonský premiér Fumio Kišida podepsal se svým britským kolegou Rishi Sunakem pakt, který umožňuje rozmístění vojenských sil na území obou zemí, což má eliminovat právní a legislativní potíže při vzájemné vojenské pomoci. Podobná jednání Japonsko vede i s Itálií a Francií.

Pozorovatelé všechny tyto nákladné odstrašující projekty ze strany Japonska považují za mnohem levnější, než případný válečný konflikt mezi mocnostmi mezi které Japonsko a Čína patří. Japonsko si za svou iniciativu zaslouží obdiv. Plní tak známé rčení : Chceš-li mír, připravuj se na válku.

To je pochopitelně v přímém rozporu s postojem Andreje Babiše, který chce spolu se svým miliónem voličů bojovat proti válce mírem. Je to stejné, jako bojovat proti nezaměstnanosti prací. Tak na to pozor Češi, ať pak nekoukáte jako vejři…

Na obrázku vidíme japonského premiéra Fumio Kišida (65). Nemusíte si ho vůbec pamatovat. Od srpna 1945 jde v pořadí totiž už o stého premiéra. Průměrná politická životnost japonského premiéra je něco málo přes půl roku.

Japonsko i přes nepředstavitelné ponížení, kterému se mu dostalo po porážce v srpnu 1945, vybudovalo super úspěšný demokratický stát, který svou zahraničně politickou orientaci od té doby nezměnil ani na den. Stejně jako Německo vyrostlo i obdivuhodné Japonsko „pod americkými hlavněmi“ v sebevědomý a bohatý stát, který si zachoval svůj tradiční kulturní ráz.

Fumio Kišida svou politickou kariéru zahájil v roce 1993, kdy byl zvolen do Sněmovny reprezentantů za město Hirošimu. Ve funkci premiéra je od října 2021.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme