Jestli něčemu nerozumím, tak tomu, jak slabá je za tu dobu informovanost o tom, jak se postupuje v léčbě covidu (a to jsme ho měli snad už všichni) a jaké jsou v něm léčebné a vyšetřovací možnosti. Když vidím některá doporučení laiků, co se má pro vaši léčbu ve zdravotnictví dělat, a stížnosti, jak vás někdo vyšetřil po telefonu, chytají mě z toho osypky.
Takže: Ano, když zavoláte lékaři, že jste covid pozitivní, je správně, že si vás do ordinace NEPOZVE k vyšetření a nařídí vám pouze izolaci a paralen (v lepším případě pošle recept na léky na kašel). Je to z mnoha důvodů:
a) logistický: V čekárně sedí staří lidé a často i lidé, co se proti covidu přišli naočkovat. Ti staří mají kolikrát dlouhé seznamy diagnóz a nakazit je vaší návštěvou pro ně může znamenat smrt.
b) ten zásadní: Dokud nemáte závažné příznaky, které s covidem nesouvisí (třeba máte v moči krev), dokud nejste pocitově dušní (a v tuto chvíli voláte spíš záchranku, protože praktik s tím nic neudělá a bez kyslíkové bomby nemá jak vám ulevit) nebo dokud se závažné horečky netáhnou už podezřele dlouho (v takovém případě zavoláte nebo napíšete a dohodnete se na dalším postupu, protože pouhým objevením se v ordinaci s vámi asi praktik moc neudělá; navíc máte nařízenou izolaci), NEEXISTUJE smysluplná vyšetřovací metoda nebo cokoliv, pro co byste do ordinace museli chodit.
Na plicích covid často slyšet vůbec není, a to i přesto, že máte zánět na plicích. Poslouchat vás tedy z plezíru je nesmysl, k ničemu to není, a i kdyby na plicích něco slyšet bylo, dokud nejste dušní, žádné léky na to indikované nejsou. (Přínos poslechu jako preventivního vyšetření tedy nula.)
Na rentgenu plic sice můžete mít viditelný zánět, ale opět – dokud nepotřebujete kyslík, NEJSOU žádné potlačovače zánětu (kortikoidy) dle dostupných studií vhodné a indikované, tedy je správně v ambulanci dostat nemáte. Někteří praktici nebo plicní specialisté je dávají, ale opakovaně dle studií vyšlo, že lidé s kortikoidy bez kyslíku mají horší prognózu. Ve většině případů je tedy bez příznaku dušnosti lautr k prdu vědět, jestli tam teda něco vidíme, nebo ne. Navíc – zobrazení vašich plic je logisticky docela náročné zařídit, tedy se mimo nemocnice dělá jen v závažných případech – malé rentgeny na poliklinikách nejsou vybaveny na to, aby obsluhovaly zároveň pozitivní a zároveň negativní pacienty.
Vyšetřovat zánět z krve na první dobrou nedává smysl, protože covid (ač virus) zvyšuje zánětlivé parametry. Podobně to dělá i chřipka. I se zvýšenými zánětlivými parametry tedy NEDÁVÁ SMYSL vám hned cpát antibiotika, protože nedokážete odlišit, jestli je původcem zvýšení virus, nebo bakterie. Stejně tak bez jiných příznaků neodlišíte, jestli tu horečku opravdu dělá virus SARS-CoV-2, nebo úplnou náhodou nějaká jiná bakterie.
Jedinou lepší léčbou, kterou vám může někdo v ambulanci zařídit, jsou monoklonální protilátky. Na ty mají nárok jen těžce nemocní nebo staří lidé, a pokud do této skupiny patříte, tak lékaři opět jen zavoláte, protože on vás následně musí do nějaké nemocnice k podání objednat. Tyto infuze se podávají pouze v nemocnicích na infuzních místech. V mnohých nemocnicích už dnes ani nejsou, a často na ně musíte několik dní čekat. Více se pro vás ale nedá udělat nic a je úplně zbytečné pro to do ordinace chodit – k indikaci na monoklonály to nezmění vůbec nic a nijak to neurychlíte.
Na covid-19 zatím není efektivní léčba, která by se vám dala podat doma nebo nabídnout v běžné ambulanci. Nikdo vám ji netají. Každou chvíli se něco nového zkouší a studiemi se doposud nic dost dobře neosvědčilo (ani Isoprinosine, ani Ivermectin). Uvidíme, jaké budou teď ty tablety od Pfizeru.
Na covid-19 není žádná specifická vyšetřovací metoda, která by dokázala včas odhalit a zvrátit progresi vašeho stavu. Není to tak, že vás nikdo vyšetřit nechce – ono to prostě nedává smysl, protože i když už progresi náhodou vidíme, nic s tím neuděláme do doby, dokud už v té nemocnici nejste (a tam taky bohužel žádné moc extra zázračné léky taky nejsou). My z toho taky moc radost nemáme.
Velký smysl dává pouze toto:
- Být doma, ležet a nenakazit někoho dalšího. Horečky a kašel jsou normální. Někdy můžete mít i průjem, zvracet, bude vás bolet hlava. Nezapomeňte pít.
- Když se objeví něco, co není úplný standard (např. krev v moči, horečky už deset dní a déle, přestávám močit atd.), je správné zavolat nebo napsat lékaři a poradit se. V tuto chvíli dává smysl logisticky zařídit vaše vyšetření, ale na postupu se musíte dohodnout dopředu. Není ok vrazit do “čisté” čekárny a čekat, že mě hned zrentgenují někde, kam si chodí babičky na rentgeny kyčlí.
- Je úplně ok zavolat a napsat kdykoliv se vám něco nezdá. Máte pocit, že ten hemeroid souvisí s covidem? Ok, zavolejte nebo napište, probereme to.
- Jakmile začnu být dušný (mám problém sdělit celou větu bez dodechnutí, špatně jdu na záchod atd.) volám rychlou. V rychlé mají kyslík, který vám jediný uleví. Ordinace kyslík nemá a přece se nepotáhnete někam přidušený, abyste se dusili hodinu dál, než ta rychlá nakonec stejně dorazí.
Já vím, že opakovaně strkám holou nohu do sršního hnízda, ale vidím i mezi mými přáteli, jak z nich frustrace po dlouhé a obtížně řešitelné covidové situaci udělala úplně iracionální jedince, kteří (jako nelékaři) požadují úplné nesmysly.
Autorka je lékařka
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!