Veto unijního rozpočtu a snaha polské vlády o zlepšení ekonomické situace – to jsou nyní vedle zpráv o epidemii nejčastější témata probíraná v polském tisku.
Na prvních stránkách novin figuruje téma vyjednávání mezi polskou vládou a Bruselem, při němž Polsko odmítá rozšíření pravomocí EU. Varšava a Budapešť totiž vetovaly unijní rozpočet na léta 2021-2027, protože odmítají předpisy, jež by měly podmínit čerpání unijních prostředků dodržováním principů právního státu. Důvodem odmítání, že takový mechanismus není nijak zakotven v unijních smlouvách.
Svévole EU
Často opakované tvrzení, že Polsko a Maďarsko mají problém s Evropskou unií, není tak docela pravdivé. Náš problém s podmíněním unijních zdrojů svévolným hodnocením „stavu právního státu“ je pouze důsledkem mnohem širších problémů, jež má Evropská unie sama se sebou – komentuje spor na linii Brusel-Varšava a Brusel-Budapešť redaktor Rafal Ziemkiewicz z týdeníku „Do Rzeczy“. Deník „Rzeczpospolita“ současně publikoval výsledky průzkumu, podle nějž je převážná většina Poláků nadále pro členství země v EU. Nechtějí však, aby dodržování principů právního státu posuzovaly jiné země. Jeden z komentátorů deníku zdůrazňuje, že „atomovka“, jak se vetu často říká, je k dispozici už od počátků evropského společenství, byla a je využívána mnohými evropskými státníky v záležitostech, jež se týkají strategických zájmů jednotlivých členských zemí. Díky možnosti veta přistupují všechny země k jednání jako rovnocenní partneři. Bez toho by evropská integrace nebyla možná – cituje „Rzeczpospolita“ Jonathana Slapina z ústavu politologie na Univerzitě v Curychu.
Nadstranická podpora Iniciativy Trojmoří v USA
Americká Sněmovna reprezentantů minulý týden přijala usnesení na podporu Iniciativy Trojmoří. Dokument, který podpořily obě nejsilnější strany, vyjadřuje podporu posílení energetické nezávislosti regionu a rozvoji zdejší infrastruktury, což má přispět k evropské i americké bezpečnosti. V usnesení kongresmani také zavázali americkou vládu, aby do Fondu Trojmoří vložila miliardu dolarů.
O uniích a solidaritě
O významu Iniciativy Trojmoří mluvil minulý týden, během své návštěvy v Litvě, také polský prezident Andrzej Duda. Po setkání s prezidentem Gitanasem Nausedou mluvil Duda o vztazích „dvou národů spojených velkými společnými dějinami“ . Odkaz k tradici Polsko-litevské unie (1569-1795) vyzdvihuje pozitivní stránky polsko-litevských vztahů, které ještě před několika lety komplikovala interpretace novodobých dějin a spory kolem postavení polské menšiny v Litvě. Na zahájení Polsko-litevského hospodářského fóra Andrzej Duda zdůraznil, že Iniciativa Trojmoří je založena na solidární spolupráci a že dnes, během krize vyvolané epidemií Covid-19, má solidarita mezi národy zásadní význam. „Musí se stát základem evropské jednoty“ – prohlásil polský prezident.
Foto Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński
Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!