„Opravdu uděláme z EU Sovětský svaz, pokud přistoupíme na zavedení sankcí za nepřizpůsobivost dominující ideologii. Tak tomu bývalo za komunismu a také Poláci bojovali za to, aby se ony časy už nikdy nevrátily“ – prohlásila v rozhovoru pro konzervativní týdeník „Do Rzeczy“ Judit Varga, maďarská ministryně spravedlnosti. „Polsko a Maďarsko se obávají, že Evropská komise může během krátké doby pozastavit čerpání z fondů a získat na svou stranu většinu Rady Evropské unie, a to na základě čistě politických nebo ideologických kritérií“ – dodává v týdeníku francouzský publicista Olivier Bault.
O rozpočtovém balíčku diskutovali koncem minulého týdne v Budapešti, v pondělí pak ve Varšavě premiéři Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán (který se právě stal, jak v úterý upozornil portál polského Institutu W. Felczaka, nejdéle úřadujícím maďarským premiérem od dob Rakousko-Uherska – 14 let a 146 dní). Morawiecki a Orbán podepsali společné prohlášení, podle nějž unijní pravidla musí být v souladu se zakládajícími smlouvami EU a se závěry červencového summitu Evropské rady. „Ve hře je nezávislost a suverenita našich zemí. (…) Je tu tlak na spojení otázek právního státu s ideologickými, a ne faktickými záležitostmi“ – vysvětloval na budapešťské tiskové konferenci Orbán. Den po schůzce v maďarském hlavním městě jednal Morawiecki o celé problematice také s kancléřkou Angelou Merkelovou. V následném prohlášení bylo patrné jisté zmírnění tónu (…) Polský premiér samozřejmě kritizuje ustanovení, jež by unijní fondy spojovalo s dodržováním principů právního státu, současně však německou kancléřku (coby představitelku rotačního německého předsednictví v Radě EU) vyzývá, ať předloží řešení, jež zachová jednotu EU a umožní brzkou výplatu peněz – čteme v deníku „Rzeczpospolita“.
„Evropská unie se už dávno vzdálila hodnotám, na jejichž základě vznikla. Celá léta se člověk mohl vysmívat jednotným normám zakřivení banánů a jiným absurditám. Teď je však situace mnohem závažnější. Někdo chce vytvořit federativní stát s možností ovlivňovat náš právní řád. Chtějí nás obšťastnit manželskými svazky osob stejného pohlaví, tím, že tato manželství budou mít možnost adoptovat děti, chtějí vytlačit náboženství z veřejného prostoru. Výměnou za peníze. Řeknu to přímo – Polsko není na prodej“ – komentoval v „Rzeczpospolité“ spor Bruselu s Varšavou a Budapeští náměstek ministra spravedlnosti a člen jedné z menších stran polské vládní koalice, Michal Wójcik.
Investice do polských železnic
List „Dziennik Gazeta Prawna“ píše o velkých investicích Polských státních drah. PKP oznámilo, že koncem roku 2020 a v celém roce 2021 budou vyhlášena výběrová řízení v celkové hodnotě překračující 17 mld zlotých (cca 99,7 mld korun) – čteme. Rychlostí až 200 km/h mají jezdit vlaky na trase Rail Baltica, která má být ukončena roku 2027. (…) PKP prý v roce 2021 vyhlásí první řízení na modernizaci kolejí, jež bude financována z nové unijní rozpočtové perspektivy – sděluje dále „Dziennik Gazeta Prawna“. Rail Baltica je součástí evropské železniční sítě, spojí Polsko, Litvu, Estonsko a Finsko.
Joe Biden a Polsko
Poláci také pozorně sledují vývoj událostí v USA, kde probíhá předávání moci administrativě Joe Bidena. Co znamená změna vlády u nejvýznamnějšího spojence Polska? – ptá se v týdeníku „Do Rzeczy“ publicista Marcin Makowski. Cituje náměstka ministra zahraničí, Pawla Jablonského, podle nějž hned po oznámení předběžných výsledků prezidentských voleb došlo k navázání pracovního kontaktu s Bidenovými spolupracovníky. Jaká témata jsou v – prozatím – neformálních kontaktech prioritní? „Jednáme především o záležitostech Trojmoří a o energetice, také o americké vojenské přítomnosti na východním křídle NATO. Nemáme signály, že by se v těchto oblastech mělo něco změnit“ – tvrdí Jablonski.
Polské sdělovací prostředky také celkem jednohlasně předpovídají, že nová americká administrativa se nebude soustředit na spory s Varšavou, byť některé výroky příštího prezidenta během kampaně mířily proti polské vládě. „Rzeczpospolita“ publikuje názor, podle nějž se Biden bude po nástupu do úřadu zřejmě bude muset zabývat mimo jiné růstem napětí na Blízkém východě. Podle „Do Rzeczy“ půjde především o boj s epidemií a související hospodářskou krizí.
Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!