Nový týden začal v Polsku informací o misi polských zdravotníků, kteří budou očkovat zaměstnance Velitelství NATO v Bruselu, a úvahami o sankcích kvůli plynovodu Nord Stream 2.
„NATO nás oficiálně vyzvalo, aby polské zdravotnické týmy provedly očkování na velitelství aliance v Bruselu. Jde o důležitou misi, vždyť NATO je organizací, jež zajišťuje bezpečnost zhruba miliardy lidí na světě. Akci samozřejmě zahájíme“ – informoval v sociálních sítích premiér Mateusz Morawiecki. Vedoucí kanceláře ministerského předsedy Michal Dworczyk sdělil tisku, že očkování začne už v nejbližší čtvrtek a potrvá tři dny. Přes 20 polských zdravotníků poletí ve čtvrtek do Bruselu (…), naočkují 3,5 tisíce zaměstnanců Velitelství NATO – cituje Dworczyka agentura PAP.
Za to, že se Polsko ujalo očkování v sídle NATO, poděkoval na Twitteru generální tajemník organizace. Polsko je silným spojencem, podpořilo v našem boji s pandemií také mnoho dalších členů aliance – konstatoval Jens Stoltenberg.
Navalnyj a plynovod
Pondělní tisk psal rovněž o účasti šéfa polské diplomacie na jednání unijní Rady pro zahraniční věci. Hlavním tématem schůzky ministrů byla reakce EU na odsouzení ruského disidenta Alexeje Navalného.
Polsko se však obává, že uvalením sankcí na Rusko se celá věc v EU uzavře. „Unie by měla k záležitosti Navalného přistupovat v celkovém kontextu politiky vůči Rusku, a ne se omezovat na jedno rozhodnutí o sankcích. Nechceme, aby se problém soustředil na pět či deset osob, které budou podléhat sankcím“ – zdůrazňuje diplomatický zdroj. Varšava se pokouší tyto otázky spojit s pozastavením stavby plynovodu Nord Stream 2 – uvádí list Dziennik Gazeta Prawna. Připomíná se v něm, že s takovým přístupem souhlasila v únoru Francie, podle níž by téma rusko-německého plynovodu mohlo být další formou nátlaku na Rusko.
Současně však ochablo tlak, jaký v této otázce vyvíjely na Berlín Spojené státy. V pátek předalo americké ministerstvo zahraničí Kongresu seznam firem, na něž se kvůli jejich zapojení do stavby plynovodu mají vztahovat sankce. Byly to však v podstatě tytéž firmy, které byly postiženy už dříve, jako majitel ruské lodi Fortuna, jež klade potrubí na mořském dně – připomíná deník Rzeczpospolita. Znamenalo by to potvrzení předpokladů formulovaných v tisku, podle nichž Washington na německé firmy spojené s plynovodem sankce neuvalí. Jak situaci kolem kontroverzního projektu komentuje polské ministerstvo zahraničí? Podle informací listu Dziennik Gazeta Prawna zastává polská diplomacie názor, že věc amerických sankcí se ještě nerozhodla. „Podstatná jsou pro nás skutečná rozhodnutí americké administrativy, a ne to, co se píše v tisku. Takové mediální zprávy jsou v oběhu už několik týdnů, německá diplomacie se snaží záležitost změkčit, z toho pramení ony tiskové informace“ – cituje deník názor pocházející z varšavského MZV.
Zemřel básník Adam Zagajewski
Nedělní večer přinesl zprávu o smrti básníka, prozaika a esejisty, jednoho z tvůrců polské nové vlny, Adama Zagajewského. Básník zemřel na Světový den poezie. Zagajewski patřil k nejznámějším polským autorům, v posledních letech se o něm mluvilo jako o kandidátovi na Nobelovu cenu za literaturu. Za komunismu patřil k demokratické opozici, v roce 1975 se dostal na index, od roku 1982 žil v Paříži, kde spolupracoval s polskými exilovými časopisy Kultura a Zeszyty Literackie. Do vlasti se vrátil roku 2002.
Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!