COP26: Když nemůžeš, tak (ve slibech) přidej

Elita stovky lídrů světa se bezmála na dva týdny (do 12. 11) sjela do skotského Glasgowa, aby debatovala, jak snížit vzrůst průměrných teplot do konce století na planetě z očekávaných 2,7 °C maximálně na 1,5 °C stupně. Je to v pořadí již 26. konference o změně klimatu (COP26) pořádaná OSN, která vychází z předpokladů významné skupiny vědců, že za růst teplot může vzestup objemu oxidu uhlíku zaviněný činností člověka.

Světová meteorologická organizace aktuálně oznámila, že loni poklesly emise CO2 o 5,6 procent, a přesto došlo k nárůstu koncentrace CO2 v atmosféře o 2,5 ppm (a také došlo ke zvýšení koncentrací metanu a kysličníku dusičitého). Čili i když přísun CO2 do vzduchu lidskou činností slábl, koncentrace přesto rostla. To zřejmě potvrzuje, že obsah CO2 ve vzduchu je řízen silným přírodním mechanismem, který do značné míry eliminuje vliv antropogenních emisí.

Zatím se na konferenci s řadou dílčích jednání za účastí 30.000 expertů a hostů opakují alarmující výzvy, že lidstvo toho dělá proti oteplování málo, ale největší viník světových emisí CO2 Čína s podílem bezmála 30 % není nejvyšším představitelem nelidnatější země světa reprezentován. Chybí také ruský, brazilský i turecký prezident a další lídři. I tak do Glasgowa přiletělo na konferenci několik set tryskáčů se svými VIP odhodlanými bojovat s CO2 všemi prostředky, bez ohledu na enormní emisní stopu.

Na konferenci zaznělo disonantně vystoupení premiéra ČR Andreje Babiše (ANO). Eurounijní Zelená dohoda (Green Deal), jež má do konce roku 2050 skončit uhlíkovou neutralitou celé Unie, se podle Babiše bez racionálního přístupu může stát evropskou zelenou sebevraždou. Zelená dohoda může dle Babiše vést k sociálním, ekonomickým, politickým i geopolitickým nákladům, což může vytvořit enormní napětí ve společnosti či mezi spojenci a otevřít dveře radikálům. Dohoda podle premiéra ČR může být zodpovědná za ztrátu konkurenceschopnosti Evropské unie, rostoucí nezaměstnanost či astronomické ceny energií. Za absolutně zásadní považuje Babiš to, aby si členské státy mohly zvolit vlastní energetický mix k dosažení uhlíkové neutrality. Obhajoval přitom jadernou energetiku jako čistý a bezpečný zdroj.      

Český premiér, který od roku 2019 všechny EU dokumenty v rámci Green Deal bez námitek podepisoval a jehož koncern Agrofert (umístěný dočasně ve svěřeneckých fondech) vydělává miliardy na tzv. biopalivech, zřejmě pod vlivem brutálního zdražení cen energie pro statisíce Čechů nyní obrací. Ovšem více než poselství mezinárodní veřejnosti od končícího premiéra je to spíše hozená rukavice pro očekávanou novou středopravicovou vládu uvažovaného šéfa vlády Petra Fialy. Je to tvrdý vzkaz, že také díky nedávnému konformnímu postupu A. Babiše v Bruselu se nová vláda nemá opravdu na co těšit, a to zejména v naprosto prioritní oblasti energetiky.

Zatím konference dosáhla dílčího a potřebného úspěchu v dohodě 100 zemí o odvrácení dalšího odlesňování. Podepsal ji i Brazílie, která ve svých amazonských pralesech ročně likviduje lesní plochu 10 až 12 tisíc km2. Dlužno připomenout, že na tomto odlesňování se podílí například zelený super stát Dánsko. Měsíční se spálí 60.000 tun dřeva v podobě štěpky na ohřev obyvatel Kodaně tzv. biomasou importovanou loděmi poháněnými spalováním mazutu 10.000 km po moři z Brazílie. Toto spalování biomasy je považováno dosud za „emisně neutrální“ a podporováno v Dánsku i jinde v EU štědrými dotacemi. Tímto způsobem EU vlastně rabuje každý rok obrovské plochy lesů po celém světě. Dohoda byla přijata také ve snaze snížit emise metanu do roku 2030 o 30 %. 

Svérázný dárek s sebou na konferenci nechtěně přivezla končící kancléřka Angela Merklová. Celému světu kancléřka doporučila skoncovat s uhlím, ale doma si poradit zatím neumí.

Problémy se stabilitou produkce z německých obřích instalací zdrojů energie z větru a slunce vedly k tomu, že v září se meziročně podíl výroby elektřiny z uhlí na celkovém mixu země zvýšil o pětinu na 36 %. Německo má tak největší emise CO2 od roku 1990. Zima teprve přijde a Němci letos odstaví tři funkční jaderné reaktory a za rok poslední tři. Dá se tedy očekávat, že bez emisního uhlí a také nevyhnutelné závislosti na ruském zemním plynu, který je sice bezmála stejně emisní jako domácí německé uhlí, ale má ho nahradit, se už v dalších letech Němci neobejdou. To jsou dosavadní výsledky proslulé Energiewende s investicí přes 500 miliard eur, která také Němcům dopřála nejdražší elektřinu v EU, ne-li na světě. 

Prezident USA Joe Biden si sice při konferenci chvilku zdříml (ani transfer pohodlným vysoce emisním jumbem Air Force One jet lag neodvrátí), ale pak vystoupil s návrhem, aby vysoké ceny energií zkrotilo ještě větší nasazení čistých zdrojů energie. To ovšem od nejmocnějšího muže světa připomíná radu tonoucímu, aby se přesunul pro záchranu na hlubší vodu.

Podíl antropogenních emisí CO2 na Zemi se odhaduje na cca 5 % ročně, EU má na svědomí 0,5 % a podle slov českého premiéra EU kvůli boji s těmito emisemi hodlá spáchat zelenou sebevraždu. Klíčové země odpovědné za vypouštění emisí Čína a Indie s třemi miliardami obyvatel vzkázaly, že se do této problematiky určitě pustí, ale pořádně až v roce 2060, respektive 2070.  Další velké rozvojové země slibují podobné. Když nemůžeš, tak přidej, bylo naplněné heslo Emila Zátopka. Ovšem politici to umí ještě lépe, protože slibem, co všechno bude za 40-50 let, opravdu nikoho urazit nelze.   

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimír Putin svou nepřítomností na konferenci o změně klimatu určitě ušetřili nemalou emisní stopu, jež by za sebou jinak zanechala jejich účast leteckými speciály, včetně delegací, ochranky a transferu obrněných aut. Mohou v pohodlí svých paláců sledovat, jak se zbytek světa bezzubě dohaduje, jak v politice ochrany klimatu dál. Rusko ví, že přinejmenším Evropa si s OZE bez jejího plynu a ropy neporadí, a Čína dobře chápe, že kontroluje 85 % surovin a technologií nezbytných pro „zelenou revoluci“ ve vyspělých zemích. To by bylo, abyste k nám, Číně a Rusku, nakonec všichni na Západě i jinde nebyli vstřícní. Takže prosím, pokračujte po Zelené!

Autor je  mluvčí spolku www. realisticka.cz 

Převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!