Knihy Frenchové a Faludiové zaznamenaly ohromný úspěch a myšlenku mužsko-ženského sváru rozšířily po celém světě. Obě autorky se staly pro celou generaci feministek vzorem a jejich styl i agresivní argumentace se prosadily v duchu hesla: čím zkreslenější a přehnanější, tím lépe. Postupně se extrémní soudy stávaly normou, a to nejen o ženách, ale i o mužích, a pronikly do veškeré feministické literatury.
Ve svém masivním bestselleru z roku 1990 The Beauty Myth (Mýtus krásy) Naomi Wolfová, ačkoli nijak nepopírá dosažené úspěchy feministického hnutí a uznává, že jsou na tom ženy dnes v mnohém lépe než v minulosti, vyrukovala s tvrzením, že v jiných směrech se jejich situace zhoršila, když tolik dívek a žen umírá na poruchy přijmu potravy související s anorexií. V samotné Americe prý 150 000 ročně. Několik specialistů včetně Christiny Hoffové Sommersové prokázalo, že Wolfová počet obětí nafoukla několiksetkrát. Nepříčetné přehánění a katastrofimus si však mezi feministkami získaly ohromnou popularitu.
V tomto stadiu feminismu se také hluboce zakořenila misandrie – nenávist vůči mužům. Okrajově byla sice v ženském hnutí přítomná od počátku, ale nyní se stala dominantní a leckdy triumfální. Někdy v desátých letech našeho století se s nástupem sociálních sítí rozvinula čtvrtá vlna feminismu. V podstatě to byla vlna třetí, ale posílená internetem a aplikacemi. Právě nová vlna feminismu ukázala, jaký hrozivý dopad mají sociální sítě nejen na diskuse, ale i na celé hnutí.
Podívejme se na iniciativu některých samozvaných feministek čtvrté vlny v únoru 2018, kdy zahájily kampaň na Twitteru pod novým heslem „Muži jsou odpad“, což je poslední z oblíbených slovních spojení, která měla na sociálních sítí přitáhnout hnutí nové sympatizantky. Jednou z představitelek akce byla Britka Laurie Pennyová, kompilátorka feministických textů na blogu. V roce 2017 je vydala v knize s roztomilým názvem Bitch Doctrine (Doktrína děvky). V únoru 2018 napsala Pennyová na Twitteru: „Zbožňuji větu ,Muži jsou odpad‘, protože naznačuje něco naprosto zbytečného“. Podle ní je ta fráze tak pěkná, protože skvěle vystihuje, že „toxické mužství plýtvá lidským potenciálem… a doufám, že už brzy zahájíme masivní recyklaci“. Následuje hashtag „MeToo“ a emotikon zdvižených rukou.
Jak už to bývá, někdo se Pennyové zeptal, jestli náhodou neměla problémy se svým otcem. Ta hned otočila: „Já měla úžasného tátu, byl mi velkým vzorem a inspirací. Před pár lety zemřel a všichni ho moc postrádáme.“ Čtenář se ale nenechal odradit a zeptal se: „Nebyl ale jako muž toxický?“ Okamžitě dostal za vyučenou. Pennyová jej napomenula: „Není slušné dělat hloupé poznámky o něčím mrtvém otci.“ Možná ani netušila, že nyní tu původní větu rozšířila na „Všichni muži jsou odpad s výjimkou mého nedávno zemřelého otce, o němž se nikdo nesmí zmiňovat“. Neuplynula ani hodina a už se podle diktátu módy objevila další fáze syndromu oběti. Pennyová tweetovala: „Jsem teď pod palbou nadávek, hrozeb, antisemitismu a fantazírování o mé smrti a hnusných řečí o mé rodině.
Jde z toho strach. A to všechno kvůli tomu, že jsem řekla, že se mi líbí věta ,Muži jsou odpad‘, která neznamená nic jiného, než možnost změny.“ Nic takového samozřejmě nikdy neřekla, radovala se naopak z fráze označující polovinu lidstva za „odpad“. Bojovná útočnice hledala jako oběť útočiště před údajnou šikanou. Tvářila se dotčeně, jako by bylo nespravedlivé, když odepsala polovinu lidského druhu, že se někteří ozvali. Stačilo nějaký čas počkat a Pennyová by se od jedné své feministické kolegyně dozvěděla, že se nemusela za svá slova ospravedlňovat, jelikož ta se dnes řadí mezi rostoucí počet magických slov, která neznamenají to, co vyjadřují.
Douglas Murray je rodák z Londýna, známá postava britské intelektuální scény. Vystudoval anglistiku v Oxfordu. Je autorem jedné divadelní hry (o švédském diplomatu Raoulu Wallenbergovi) a šesti knih. Podivná smrt Evropy (o masové imigraci) vyšla česky v roce 2018, Šílenství davů (odkud je tato ukázka) vychází v těchto dnech v nakladatelství Leda. Murray je otevřený homosexuál, označuje se za neokonzervativce a křesťanského ateistu.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!