Hans-Georg Maaßen, člen vládní CDU, je chlapík, který v letech 2012-2018 šéfoval německé vnitřní kontrarozvědce, Úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz). Jeho názory na uprchlickou otázku či působení krajní levice a pravice se rozcházely s názory spolkové vlády a tak byl loni poslán do důchodu. Teď o sobě dal znovu vědět.
Předčasný konec jeho ředitelské kariéry určily dvě hlavní události. V září 2018 vyjádřil v souvislosti s nepokoji v Saské Kamenici názor, že jedno virální video zobrazující kus rozmíšky mezi německými nacionalisty(?) a nějakými cizinci(?) by mohlo být falešné. Učinil tak dříve, než se věci věnovali jeho vlastní odborníci. Video však bylo pravé.
Naivní bezpečnostní politika
Pro osvěžení paměti: jedná se o tenhle zhruba dvacetisekundový záběr, který je v Německu znám zejména kvůli nesmrtelné větě pronesené ženským hlasem: „Hasi, du bleibst hier!“ (Zajíčku, ty zůstaneš tady!). Zajíček skutečně poslechl.
Za to požadovali sociální demokraté, tj. koaliční partner Merkelové, Maaßenovu hlavu, a také ji dostali. Jeho šéf Horst Seehofer (spolkový ministr vnitra) nejprve pro Maaßena vymyslel jinou funkci, ale nakonec jej v listopadu 2018 poslal do předčasného důchodu.
Důvodem bylo rozlučkové vystoupení Maaßena na konferenci špionů ve Varšavě, v němž svým kolegům z jiných evropských rozvědek řekl, že ve vládní straně SPD se nacházejí „radikálně levicové síly“ a hovořil také o „idealistické, naivní a levicové cizinecké a bezpečnostní politice“ Německa, jejímž je kritikem. (Textový přepis této Maaßenovy řeči v němčině najdete zde.)
Vyloučit nebo nevyloučit?
Od té doby nebylo nějakou chvíli o Maaßenovi moc slyšet, ale nyní je opět na čelních stránkách novin. Hlavním důvodem je pár vět, které v rozhovoru řekla současná předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauer novinářům. Ti se jí ptali, zda Maaßena nevyloučí ze strany. Její odpověď zněla takto: (zdroj).
„Překážky stojící v cestě tomu, vyloučit někoho ze strany, jsou z dobrého důvodu vysoké. Ale u pana Maaßena nevidím žádné postoje, které by jej ještě s CDU skutečně spojovaly.“
ANNEGRET KRAMP-KARRENBAUER
A následně dodala ještě toto, což za chvíli vysvětlíme:
„Hnutí Tea Party v USA republikány vyprázdnilo a zradikalizovalo. To CDU, které předsedám, nedovolí. Každý člen má právo vyjádřit svůj názor. Ale pokus přetvořit stranu do zcela jiné podoby narazí na můj co nejrozhodnější odpor.“
ANNEGRET KRAMP-KARRENBAUER
To první vyjádření rozhodně může být interpretováno jako nepřímá výhrůžka vyloučením a novináři to také tak pochopili. Titulky novin začaly křičet do světa, že AKK uvažuje o vyloučení Maaßena z CDU. O nějakou chvíli později to AKK dementovala, ale škoda už byla napáchána.
Zachraňte Sasko!
Maaßen totiž není bezvýznamný řadový člen, ale jeden z reprezentantů vnitřní skupiny WerteUnion. To je konzervativní křídlo CDU, které není spokojené se současným směřováním strany a rádo by ji obrátilo doprava. WerteUnion podporuje Friedricha Merze, neúspěšného protikandidáta AKK, coby kandidáta na kancléře, což jistě současné předsedkyni žádnou radost nedělá.
WU má jen zhruba 2000 členů, tj. cca 0,5 % celé členské základny CDU, ale je dost hlasitě slyšet v médiích; klasický příklad toho, že odhodlaná, i když malá skupinka má disproporční váhu už jenom tím, že něco aktivně dělá. Ty citované narážky AKK, že nedovolí úspěch něčeho, co by se podobalo americké Tea Party, jsou namířeny právě proti WerteUnion a jejich názorům na to, kam by měla CDU směřovat.
Nicméně reprezentací WerteUnion páně Maaßenova role v dnešní CDU nekončí. Prvního září jsou totiž v Sasku zemské volby, a i když konkurenční AfD smí nastoupit jen se třiceti kandidáty, i tak je dost reálná možnost, že volby vyhraje. (Volby jsou tentýž den i v sousedním Braniborsku.)
Pro CDU, která byla v Sasku už od zániku NDR zvyklá vítězit se 40 a více procenty hlasů (rekordní zisk měla v roce 1994, 58,1 %, a ještě naposledy v roce 2014 získala 39,4 %), je vyhlídka na to, že by mohla skončit druhá s nějakými 26-28 procenty, dost nepříjemná. WerteUnion tedy pozvala předčasného důchodce Maaßena, aby objížděl Sasko s veřejnými vystoupeními a snažil se váhající voliče přesvědčit k tomu, že CDU je lepší volba než AfD. A Maaßen se do toho skutečně pustil.
No, a do toho právě teď, čtrnáct dní před důležitými volbami, si předsedkyně strany „šlápne do huby“ a vypustí do světa výrok, který naznačuje, že by Maaßena raději v CDU neviděla. Člověka, který se snaží zachránit v Sasku, co se dá. Není divu, že předseda saské CDU Kretschmer řekl, že „toto je chybná cesta“ a jeho durynský kolega Mohring, kterého čekají volby 27. října, označil personální debatu za „ne zrovna nápomocnou“ (nicht sonderlich hilfreich). (Zdroj obojího.)
A Maaßen? Ten se rád brání protiútokem, takže vyzval saskou CDU, aby se od spolkové strany distancovala…
Kope si AKK hrob?
Annegret Kramp-Karrenbauer svým vyjádřením dosti podráždila vlastní partaj. Jde přesně o ten formát chyby, který by ji mohl stát místo. Ne-li teď, tak někdy v budoucnu, až se podobné „kopance“ sečtou. Pojmenování „černá nula CDU„, které pro ni vymyslel komentátor Gabor Steingart, není zrovna lichotka a jen tak z oběhu nezmizí.
Možná je to otázka nedostatku zkušeností. V Sársku, odkud AKK pochází, je AfD okrajovou straničkou, která se roku 2017 sice do zemského sněmu dostala, ale má tam pouhé tři zástupce. Je možné, že AKK si neumí představit, že by s nimi měla problém.
Pro východoněmeckou CDU je však AfD protivníkem stejné váhové kategorie, z čehož plyne, že místní křesťanští demokraté o nerozhodnuté voliče bojovat musejí, nechtějí-li prohrát. A jak jinak mají bojovat, než snažit se vyprofilovat trochu doprava.
To, že na celospolkové úrovni pak mezi nimi a jejich kolegy z levicověji laděných států vznikne určité pnutí, je přirozené. (A to platí i naopak: když Daniel Günther, šéf šlesvicko-holštýnské CDU, navrhl ke zvážení koaliční spolupráci mezi CDU s postkomunistickou Die Linke, východní CDU mu za to notně umyla hlavu – pro tamní pravicové politiky je Die Linke reprezentantem lidí, kteří stříleli na vnitroněmecké hranici po prchajících občanech.) Ale předseda strany je přesně člověk, který by měl odlišné proudy sjednocovat, ne přispívat k jejich konfliktu.
Jsem upřímně zvědav, zda tam AKK do příštích spolkových voleb vydrží. Nejsilnější měnou – zvednutím preferencí – se zatím pochlubit nemůže. Leč kdo na její místo? Merz ex machina?
Autor je matematik, publikuje pravidelně na svém blogu http://www.kechlibar.net/
Je autorem knihy Zapomenuté příběhy a Zapomenuté příběhy 2.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!