Ženy vydělávají v průměru (zatím) míň – to je fakt. Může za to diskriminace, jak tvrdí feministky, či jiné faktory, jak tvrdí odpůrci?
Odměnu určuje mnoho faktorů – kvalifikace, seniorita, přesčasy, rychlost, spolehlivost, inovativnost, „drive“, velikost firmy, lokace (město/vesnice)). Patří mezi ně i diskriminace? Nebo ty „přijatelné“ faktory vysvětlují celý ten rozdíl? Problém je, že některé z „přijatelných“ faktorů se prostě velmi špatně kvantifikují a „dataizují“.
Payscale (velký online přehled platů) sbírá spoustu takových faktorů. Tady můžete vidět nekontrolovaný pay gap (žlutá) – loni 0,17 USD. Když se ale data upravili o vliv pozice, vzdělání, zkušeností, sektoru, úrovně a odpracovaných hodin (modrá) rozdíl v platech téměř zcela zmizí.
Pojďme se podívat na jeden konkrétní příklad. V roce 2020 vyšla studie založená na datech více než jednoho milionu řidičů taxislužby UBER.
Tato data jsou unikátní tím, jak jsou bohatá na spoustu právě těch faktorů, které většinou zůstávají skryté.
Data indikují, že ženy vydělaly o 7 % méně. To může být samo o sobě překvapivé, vzhledem k tomu, že Uber používá „slepý“ algoritmus a nedochází tam k žádnému vyjednávání; to se uvádí jako častý důvod nižších platů v jiných situacích (ženy se stydí říct si o víc).
A výsledek? Žádnou diskriminaci neobjevili! Při zohlednění všech faktorů byli výdělky mužů a žen stejné.
Co tedy vysvětluje ten 7% rozdíl? Tři faktory…
1) Rychlost. Muži řídili v průměru o 2.2 % rychleji, a tak stihli více zakázek. Tohle samo vysvětluje cca polovinu rozdílu.
2) Zkušenosti. Muži odřídili víc a s menší pravděpodobností s tím sekli. Naučili se tak kudy jezdit, kdy vzít a odmítnout nabídku. Tohle vysvětluje přes třetinu rozdílů.
3) Lokace. Muži si vybírali lokace s vyšší odměnou, kam se ženám nemusí chtít (vyšší kriminalita, místa plná opilců…)
A to je vše. Žádný další rozdíl v odměňování nebyl. Muži prostě byli produktivnější. To neznamená, že rozdíly v odměňování neexistují nikdy a nikde. Ale ilustruje to, jak těžké je porovnat odměnu za skutečně stejný výkon.
Většina studií, na které narazíte, prostě nemá data zachycující všechny faktory a tak nemůže vyřknout silný verdikt.
Mimochodem, UBER bohužel ve studovaném časovém období neměl v aplikaci spropitné, takže v rámci této studie je nešlo prozkoumat. Podívala se na to ale jiná studie, a ta došla k tomu, co asi očekáváte: ženy dostávají vyšší spropitné.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme