Hle, začíná postliberální éra!

Zatímco svět panikaří nad Trumpovými cly, prezidentovi příznivci vítají vstup do „postliberálního světa“…

Dr. Chad C. Pecknold, profesor na The Catholic University of America ve Washingtonu, komentuje na blogu The Postliberal Order situaci kolem tarifů a cel 

Prezident Trump je dlouhodobě zastáncem používání cel k obnovení rovnováhy mezinárodního obchodu způsobem, který staví „Ameriku na první místo“. Někdy se tomu říká „ekonomický patriotismus“. Trump na tomto základě kandidoval a slíbil, že nástroj cel bude strategicky využívat vůči zemím, jako je Čína. Ekonomové mají tendenci považovat cla za inflační. Přesto může Trump poukázat na svá cílená cla na Čínu v letech 2018/19 jako na důkaz, že nemusí nutně znamenat katastrofu, která čeká, až se stane. Číňané za cla fakticky zaplatili bez znatelných negativních dopadů.

Trump vždy hovořil o strategickém a recipročním využívání cel. Těžko lze říci, že cla jsou nespravedlivým zásahem do trhu. Prostě jen stanovují cla na paritě, což je určitý druh spravedlnosti. Proč by tedy nyní měli všichni propadat panice? Možná to nejsou samotná cla, co vyvolává paniku, ale to, že si uvědomují, že administrativa myslí vážně využití americké moci k přetvoření světového obchodu způsobem, který přesouvá výhodu z globálního kapitálu zpět do Ameriky – a to nejen z důvodu „ekonomického patriotismu“, ale také národní bezpečnosti s ohledem na to, jak se Amerika stala příliš závislou na konkurenčních zemích.

Ministr financí Bessent doporučil ostatním zemím, aby neudělaly chybu a nereagovaly na nová cla jako na agresivní akty obchodní války – a zdá se skutečně, že navzdory značným výkyvům na trzích, se ostatní země nechovají tak, jako by vstupovaly do obchodní války, ale do nové ekonomické reality.

Britský premiér Keir Starmer o víkendu v deníku The Times přiznal, „že globalizace pro mnoho pracujících lidí nefunguje. Nevěříme, že obchodní války jsou řešením. Toto je šance ukázat, že existuje jiná cesta“. Starmer dodal: „Trump udělal něco, s čím nesouhlasíme, ale existuje důvod, proč za ním lidé v této věci stojí. Svět se změnil, globalizace skončila a nyní se nacházíme v nové éře.“ Hle, začíná postliberální éra!

Několik zemí již v reakci na americké kroky snížilo svá cla a společnosti přesouvají výrobu do USA, aby se clu vyhnuly. Z pohledu administrativy se tedy nástroj cel ukázal jako politicky účinný při překreslování šachovnice. To, co vidíme na trhu, je samozřejmě zničující a těžko říci, jak se to bude vyvíjet. Bylo by však chybou domnívat se, že trh reaguje na reciproční cla jako taková. Ne, trhy reagují na celkovou transformaci hodnot, kterou tato politika představuje.

Jak správně uvedl ministr zahraničí Rubio: „Nemyslím si, že je fér říkat, že se ekonomika hroutí. Trhy se hroutí. Trhy se hroutí, protože trhy jsou založeny na hodnotě akcií společností, které jsou dnes zakotveny ve způsobech výroby, jež jsou pro Spojené státy špatné.“ To je naprostá pravda. Trhy prostě reagují na fakt, že Amerika má skutečně moc překreslit ekonomické hrací pole a stanovit nové podmínky.

Lidé, kteří brojí proti celním sazbám, si neuvědomují širší souvislosti. Reciproční cla jsou pouze jedním z mnoha nástrojů, jak přenastavit americkou ekonomiku pro Američany, a nikoli pro globální kapitál. Rétorická a politická síla tohoto záměru spočívá v tom, že nás osvobodí od otroctví Leviatanu globálního liberalismu a posílí naši „ekonomickou suverenitu“ tím, že obnoví silný americký průmysl pro zdravé americké rodiny, které tvoří silný a zdravý národ. Bude to fungovat? Musí to fungovat!

Zdá se, že Trump je zcela odhodlán a výprodej na trhu ho neodradil. Nebude to snadné a neobejde se to bez určité ekonomické bolesti. Ekonomická vize America First, která upřednostňuje americké pracující a rodiny před globalistickými ziskovými motivy, je něco, co stojí za určitou oběť. Pokud existují lepší způsoby, jak dosáhnout ekonomiky, která staví americké rodiny před globální kapitál, rád si o nich poslechnu. Prozatím, jak vtipně poznamenává prezident, bychom neměli být apokalyptickými „panikáři“ ohledně konce globální ekonomiky, jestliže to, o co nám jde na prvním místě, je ekonomika americká.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč