Palcovým titulkům světových i českých médií se vyhnula zpráva o nové knize „Google Leaks”, kterou v srpnu vydal Zach Vorhies, bývalý zaměstnanec Googlu. Podařilo se mu získat 950 interních dokumentů, mimo jiné také „černou listinu” Googlem cenzurovaných konzervativních zpravodajských serverů, o které generální ředitel Googlu, Sundar Pichai, pod přísahou v americkém Kongresu prohlásil, že neexistuje. Tyto interní dokumenty Googlu, jež „neexistují”, naleznete v odkazech pod článkem (po rozkliknutí linku můžete najít černou listinu zpravodajských webů pod názvem „news black list site for google now.txt”). Kirkus Review o knize uvádí: „V reakci na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016 připravilo vedení Googlu bojovou strategii proti Trumpovým politickým plánům…Konečným cílem byl dystopický pokus pohřbít vše, co nepodporuje levicovou politickou agendu, tedy jakýsi dalekosáhlý program vymývání mozků občanům.”
Zmíněné dokumenty předal Vorhies Ministerstvu spravedlnosti Spojených států a také Projektu Veritas, který se během několika posledních let stal útočištěm tzv. whistleblowerů (člověk bijící na poplach v případě blížícího se nebezpečí), jež přinesli svědectví o cenzurních praktikách v redakcích mainstreamových médii či na sociálních sítích. V odkazech pod článkem naleznete další výpovědi vysoce postavených manažerů Facebooku, Twitteru, apod., které se Projektu Veritas podařilo nahrát na skrytou kameru.
Liberální cenzura
Asi není třeba připomínat, že společným jmenovatelem této cenzury je propagace jediné správné progresivní levicové pravdy o světě bez hranic, bez kultur, bez pohlaví – světě, který nikdy neexistoval -, protože všechno je „stejně dobré” s výjimkou západní civilizace a bílé rasy, jež je příčinou veškerého útlaku a příkoří na světě (viz článek na Psovi: USA: Biden a „kritická rasová teorie“). Kdo se o tom odváží pochybovat, je automaticky označen za rasistu, xenofoba a pravicového extremistu a zaslouží si odstranění ze sociálních sítí a nejlépe i vyhazov z práce. Slovy George Orwella: „vaporizace” nepohodlných. Situace je o to závažnější, že uvedené společnosti mají monopol na informace na internetu a mohou tak ovlivňovat výsledky voleb.
O těchto hrozbách se rovněž hovořilo na semináři „Svoboda projevu na sociálních sítích” na půdě Poslanecké sněmovny: „Význam sociálních sítí se změnil ve chvíli, kdy se na ně přesunula společenská a politická diskuse. Nyní mohou sociální sítě významně ovlivňovat vývoj politických a společenských záležitostí a rozdělení moci,” jak informovaly Epoch Times. K podobnému závěru došel Dr. Robert Epstein, vědec a psycholog působící na Americkém ústavu pro behaviorální výzkum: „Výsledky vyhledávání v Googlu byly silně zaujaté ve prospěch liberálů a (amerických) demokratů. Na Bing nebo Yahoo to tak nebylo…Tyto manipulace, ty, které jsme zatím vyčíslili, mohly snadno změnit hlasy přinejmenším šesti milionů voličů jedním směrem”.
Jaké existují alternativy mezi vyhledávači a sociálními sítěmi, jež necenzurují zprávy z dílny konzervativních serverů? Mezi vyhledávači získává na popularitě např. DuckDuckGo či Brave. Kromě cenzury se zde nesetkáte ani se sběrem vašich údajů jako na Googlu. A v oblasti sociálních sítí se snaží prosadit Parler, Gab či GETTR. Poslední jmenovanou platformu založil jeden z poradců D.Trumpa poté, co Facebook a Twitter zrušily účty úřadujícímu prezidentovi USA (zatímco například mluvčí Tálibánu může tyto sociální sítě používat). Cenzurovaná videa na Youtube (vlastněný Googlem) pak většinou končí na Rumble.
Uvedené platformy sice představují nepatrnou část trhu, ale je dobré o nich vědět, když hledáte informace z „druhé strany”. Míra cenzury je v každé zemi samozřejmě odlišná. V Česku se této problematice věnuje Společnost pro ochranu svobody projevu (www.sosp.cz). Níže vám přinášíme překlad článků o nové knize Google Leaks od Projektu Veritas, anglických Epoch Times a Kirkus Review. Dozvíte se zde mimo jiné i to, jak se Wikipedie podílí na ovlivňování výsledků vyhledávání na Googlu.
Informační krajina
Zach Vorhies říká, že byl osm let zaměstnancem společnosti Google a poté, co viděl, že se ve společnosti děje „něco temného a nekalého“, rozhodl se na to upozornit a začal shromažďovat interní dokumenty. Dodává, že měl pocit, že „celý volební systém bude navždy kompromitován“ v důsledku snah společnosti Google „formovat informační krajinu“ a vytvářet „vlastní verzi toho, co je objektivně pravdivé“.
V rozhovoru Vorhies říká, že poté, co upozornil na první sadu dokumentů a předal ji projektu Veritas, obdržel od Googlu dopis „naznačující, že vědí, co jsem udělal“.
Vorhies navíc prohlašuje, že Google požadoval přístup ke všem jeho osobním datům, notebooku a záložním pevným diskům, aby mohl přijít a všechny je vyčistit.
Vorhies uvádí, že tyto požadavky nesplnil a Googlu oznámil, že:
● si některé interní dokumenty ponechal
● tyto interní dokumenty sdílel s dalšími osobami
● tyto interní dokumenty poslal orgánům činným v trestním řízení (antimonopolnímu oddělení amerického ministerstva spravedlnosti).
Poté byl Vorhies anonymním uživatelem na Twitteru veřejně označen za „leakera“ (osobu vynášející informace – pozn. překl.), takže začal věc konzultovat s právníky, aby zjistil, jaké další kroky může od společnosti Google očekávat. Ti mu prý sdělili: „To je první krok k tomu, jak vám zničí život. Půjdou po vás.“
Vorhies si pak zřídil „pojistku pro případ úmrtí“ – mechanismus, který používají lidé, kteří mají citlivé dokumenty a obávají se o svou osobní bezpečnost. Tím dávají subjektu, který jim vyhrožuje, najevo, že pokud jim bude ublíženo, dokumenty budou zveřejněny.
Vorhies říká, že poté, co tuto „pojistku pro případ úmrtí“ oznámil, začala ho na dvou různých místech hledat policie. Myslí si, že to souvisí s rozhodnutím Googlu provést „kontrolu jeho zdravotního stavu“. Vorhies uvádí, že Google používá tuto taktiku k zastrašování nepoctivých zaměstnanců. Na základě rozhovorů s dalšími právníky si myslí, že se společnost Google snaží prokázat psychický problém, aby si případ usnadnila. Podle projektu Veritas sanfranciská policie potvrdila, že obdržela „telefonát oznamující duševní poruchu“ a téhož dne reagovala návštěvou Vorhiesovy adresy.
Vorhies dodává, že se před zveřejněním dokumentů projektu Veritas obával o svou bezpečnost a že právě tyto obavy ho přiměly k tomu, aby „zveřejnil všechny dokumenty a zbavil se terče na zádech“.
Vorhies projektu Veritas řekl:
– Tato konkrétní černá listina ukazuje, které zpravodajské weby se nebudou pod vyhledávacím řádkem zobrazovat, když budou lidé vyhledávat na telefonu se systémem Android.
– A říkají: „No, víte, Newsbusters, Gateway Pundit, National Enquirer, Media Matters, Infowars se nebudou ve výsledcích vyhledávání zobrazovat.“
– Lidem tvrdí, že nemají žádné černé listiny, nemají svou politickou ideologii, nejsou politicky zaujatí, ale je jasné, že to není pravda.
– Pokud chce být Google politicky zaujatý a pokud bude říkat, že je politicky zaujatý, má na to jako firma právo.
– Aby ale pod přísahou tvrdil, že takové černé listiny neexistují, i když jsou zaměstnanci jako já schopni si je jednoduše v interním firemním vyhledávači vyhledat a zjistit, že existují, to je přinejmenším pokrytecké a v horším případě křivá přísaha.
– Pokud se lidé neshodují s jejich redakční agendou, pak jsou jejich zpravodajské články upozaďovány a snižován jejich rank.
– A pokud lidé svůj pohled sjednotí s redakční agendou, jejich články vyskočí na přední místa.
– Když pak dokumenty sami vidí, jsou šokováni a vyděšeni. Říkají si, jak může Google americké veřejnosti i Kongresu tak nehorázně lhát, když existuje hromada důkazů, které ukazují, že to, co říká, není pravda.
– Google není tím, za koho se vydává.
Kvůli svým algoritmům a způsobu, jakým vybírá to, co lidé vidí, se Google v posledních měsících dostal pod intenzivní kontrolu.
Utajené hodnocení
Na otázku J. Phillippa, který vedl rozhovor pro Epoch Times, zda se nejedná pouze o způsob, jakým se Google snaží dostat na povrch nejzajímavější zprávy, Vorhies poukázal na to, že kvalita výsledků vyhledávání se snížila a uživatelé se obracejí na konkurenční vyhledávače.
„Není to kvůli zvýšení podílu na trhu ve Spojených státech… konkurenti Googlu zažívají exponenciální růst.“
„Způsob, jakým přiměli mainstreamová média strukturovat příběhy, aby se udržely na vrcholu jejich vyhledávacího indexu a jejich zpravodajského indexu.“
Phillipp poznamenal, že i Epoch Times bývaly často v první desítce výsledků zpravodajství, v určité chvíli byly ale „vyřazeny“.
Vorhies vysvětlil, že Google přiděluje každé webové stránce hodnocení, tzv. PageRank, které majitelům stránek nezveřejňuje. Upozornil, že Google dokonce ignoroval předvolání Kongresu kvůli hodnocení PageRank.
„Ve svém hodnocení vycházejí z toho, co říkají mainstreamová média, a z toho, co říká Wikipedie. Problém Wikipedie je nyní v tom, že přešla od využívání primárních zdrojů k sekundárním zdrojům, které primární zdroje interpretují.“
„Jinými slovy, mediální organizace ovládají celý systém,“ poznamenal Phillipp.
„Přesně. Když se o vás objeví něco negativního, váš web bude pravděpodobně v následujících 3-6 měsících v hodnocení PageRank potrestán. Proto je tak důležité, aby si firmy, pokud na ně někdo zaútočí nebo je pomluví, vymohly odvolání či stažení příspěvku. Pokud to neudělají, skončí to na Wikipedii a tento pomlouvačně-pranýřovací stroj známý jako Wikipedie způsobí, že jejich pozice ve vyhledávači Google klesne.“
„Dříve se hodnocení PageRank měnilo velmi pomalu, jako by se kritéria aktualizovala postupně, mezi jednotlivými čtvrtletími nedocházelo k výrazným změnám. Nyní nastupují změny mnohem rychleji. Důvodem je rychlost, s jakou se mění autoritativnost. Když budete citovat například Světovou zdravotnickou organizaci WHO a Dr. Fauciho z doby před rokem, bude to dnes dezinformace.“
„Vzhledem k tomu, že nyní dochází k rychlým změnám narativu prakticky každý měsíc, potřebují mít automatizovaný způsob, kterým mohou… upravit definici pravdy a na základě toho pak změnit pořadí všech zpravodajských článků.“
Kirkus Reviews
V této politické knize bývalý zasvěcený zaměstnanec společnosti Google tvrdí, že se společnost snažila třídit informace, které budou uživatelům dostupné.
V reakci na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016 připravilo vedení Googlu bojovou strategii proti Trumpovým politickým plánům, tvrdí Vorhies, který v této gigantické společnosti působil více než osm let. Autor říká, že „zvolení Donalda Trumpa byl PROBLÉM, který potřeboval ŘEŠENÍ“. Vorhies tvrdí, že tím řešením byl program nazvaný Machine Learning Fairness (lze chápat jako stroj učící se spravedlnosti i spravedlnost, kterou se člověk učí za pomoci stroje – pozn. překl.), produkt umělé inteligence navržený jako „nový systém regulace informací“, který byl formálně propagován jako způsob nápravy „nevědomé zaujatosti“ uživatelů, ale ambiciózněji si kladl za cíl „předefinovat realitu“. Konečným cílem byl podle autora dystopický pokus pohřbít vše, co nepodporuje levicovou politickou agendu, tedy jakýsi dalekosáhlý program vymývání mozků občanům. Vorhies projevuje své zděšení expresivně: „Panebože, do Spojených států přichází komunismus a zavede ho tady Google.“ Autor nakonec z důvodu svědomí ze své funkce odstoupil a s pomocí projektu Veritas se stal tzv. whistleblowerem. Vorhiesovo svědectví je podloženo působivou zásobou důkazů – opustil Google se stovkami stránek z interních serverů, které dokumentují politické nasazení Googlu i jeho projekt boje proti „algoritmické nespravedlnosti“. Jeho postoj je srozumitelně podán a je přístupný i lidem s minimálními technickými znalostmi. Naproti tomu jsou jeho tvrzení o Googlu zasazena do rozvláčné a někdy sebeprosazující autobiografie, případně do stížností na to, jak je vyčerpaný „ z levičáků, kteří za posledních třicet let vyhráli v kulturních válkách všechny bitvy“. Přesto jsou jeho obvinění Googlu velmi důležitá a stojí za to, aby se k nim čtenáři prokousali i skrz zdlouhavé části jeho knihy (jejímž spoluautorem je Kent Heckenlively). Silná obžaloba společnosti Google, která si zaslouží pozornost čtenářů.
Přeložil Tomáš Staněk, výsledný text upravil Jaroslav Pešta. Vyšlo na Neviditelném psovi.
Odkazy
https://www.zachvorhies.com/google_leaks/ (po rozkliknutí odkazu naleznete černou listinu cenzurovaných zpravodajských serverů pod názvem “news black list site for google now.txt”)
https://www.projectveritas.com/news/zach-vorhies-google/
https://www.amazon.com/Google-Leaks-Whistleblowers-Expos%C3%A9-Censorship/dp/1510767363
https://www.kirkusreviews.com/book-reviews/zach-vorhies/google-leaks/
https://www.thethinkingconservative.com/google-leaks-a-whistleblowers-expose-of-big-tech-censorship/
https://www.epochtimes.cz/2021/06/18/seminar-svoboda-projevu-na-socialnich-sitich-o-cem-se-mluvilo/
Další příklady cenzury na Googlu, Facebooku, Twitteru, Youtube apod.
https://www.projectveritas.com/video/facebook-content-moderator-we-rig-the-game-for-the-left-side/
https://www.projectveritas.com/news/zach-mcelroy-facebook/
https://www.projectveritas.com/investigation/american-pravda-cnn/
https://www.projectveritas.com/insider-stories/
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme