Ve světle současné krize na Ukrajině, kdy Putin drží Evropu pod krkem s dodávkami plynu a ropy, není od věci si připomenout nedávnou minulost. Přinášíme vám výcuc z článku ve Wall Street Journal v dávném roce 2010 – kdy Němci a Rusové začali stavět první Nord Stream a Poláci chtěli stavět terminál na zkapalněný plyn, aby se vyhnuli závislosti na ruském plynu. A světě div se – Němci dělali vše proto, aby jim to překazili. A to – připomínáme – ještě ve Varšavě vládla ta hodná Občanská platforma a ne ten ďábelský Kaczyński…
Ve stejném týdnu, kdy Němci a Rusové začali pokládat své potrubí pro Nord Stream, mělo Polsko zahájit práce na svém vlastním projektu v Baltském moři: terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) ve Swinoujscie. V současné době jsou polští spotřebitelé silně závislí na dodávkách zemního plynu z Ruska, což se Varšavě vzhledem k dlouhodobě problematickým vztahům s Moskvou nelíbí. Rusko v minulosti přerušilo tranzit plynu přes Ukrajinu, odepřelo ropu Litvě a ve své národně-bezpečnostní strategii zakotvilo využívání energetických zdrojů jako nástroje zahraniční politiky. Od roku 2014 by tedy terminál LNG za téměř 800 milionů eur umožnil, aby 30-40 % polské potřeby plynu přicházelo tankery z míst, jako je Katar.
Mohlo by se zdát, že vláda kancléřky Angely Merkelové bude v rámci své deklarované politiky zlepšování vztahů s Varšavou usilovat o nápravu nedůvěry uvnitř EU v oblasti energetické bezpečnosti. Německo si však nic z toho nenechá líbit. Součástí jejího plánu, aby se Nord Stream vyplatil, je prodávat Polákům plyn – tedy ruský plyn, ale z opačného směru. Terminál LNG tedy přímo konkuruje tomu, co polský ministr zahraničí Radek Sikorsky nazval plynovodem Molotov-Ribbentrop. Těsně před zahájením výstavby terminálu proto Berlín vydal formální stížnost s tím, že jeho umístění je přeshraniční záležitostí a může porušovat úmluvu z Espoo, stejnou dohodu o ochraně životního prostředí, kterou Polsko a další sousedé Německa využili k protestu proti Nord Streamu, a jeho výstavbu tak o několik let pozdržel. Stoly se obrátily. A Berlín nyní hledá podporu v Bruselu.
Na konci srpna Německo hlasovalo proti poskytnutí dotace EU ve výši 80 milionů eur na zahájení výstavby terminálu ve Swinoujscie. Nyní zástupci německých společností E.On Ruhrgas a BASF/Wintershall spolu s ruským Gazpromem – všichni partneři Nord Streamu – údajně v Bruselu usilovně lobbují za podporu ekologického přehodnocení polských plánů na LNG, které by mohlo projekt vrátit o dva až tři roky zpět. Nord Stream má být dokončen v roce 2012 a jeho konsorcium, jehož členy jsou také nizozemská Gasunie a francouzská GDF Suez, bude mít dostatek času na to, aby polské spotřebitele přimělo k přijetí dohody. Vzhledem k tomu, že Varšava právě prodloužila smlouvu s Gazpromem o dovozu plynu z východu prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa na dalších 15 let, znamenaly by plány Berlína rusko-německé energetické kleště na Polsko.
V sázce není jen polská energetická bezpečnost. Cíle EU týkající se větší energetické solidarity mezi členskými státy začínají vypadat směšně, když je její největší ekonomika tak okatě podkopává. Jedna věc je pokročit s exkluzivním plynovodem, který v podstatě staví Německo do pozice ruského distributora ve střední Evropě, ale zcela jiná věc je aktivně se pokoušet zhatit plány sousedního členského státu na energetickou diverzifikaci na úrovni EU.
Náměstek polského ministra financí Mikolaj Budzanowski prohlásil, že společnost Polskie LNG bude pravděpodobně pokračovat v budování terminálu ve Swinoujscie i bez finančních prostředků EU. Nejde však o to, zda se terminál postaví. Jde o to, že se dva členské státy EU na vysoké úrovni hádají o ptačí biotopy v Baltském moři, zatímco ruský Vladimir Putin – který si kdysi stěžoval: „Proč musí všechno jít přes Polsko?“ – zachraňuje další vítězství pro svou energetickou zbraň.
Originální článek zde.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!