Rusko (konečně) mobilizuje – nejhorším mobilizačním procesem v moderních dějinách. Plus si vysvětlíme, proč na tom až tak moc nezáleží, dokud nebudou jednotky pořádně vycvičeny a vybaveny, a proč se lidé nechávají oblbnout vizí druhé světové války a východní fronty.
Kdyby Putin tuhle válku po počátečním neúspěchu u Kyjeva pochopil, býval by mobilizoval. Ruské armádě totiž brzy začali scházet dobře vycvičení a motivovaní vojáci.
Jako za Stalina…
Když se v dubnu spekulovalo, že v projevu 9. května Putin vyhlásí mobilizaci, odhadoval jsem, že by mu trvalo minimálně devět měsíců, než by vytvořil aspoň základně vycvičené síly, a to v případě, že by se na to Rusové již předtím začali připravovat.
Jen pro srovnání, vycvičit a vystrojit divizi do boje trvalo USA za druhé světové války jeden rok. A to už USA předtím dlouho plánovaly celý proces, cvičily instruktory atd. Rusko z toho neudělalo vůbec nic.
Pokud se opravdu chystají dát těm chudákům odvedencům dva týdny výcviku a poslat je na Ukrajinu se starými mizernými zbraněmi, pravděpodobně to situaci ještě zhorší, protože z logistického hlediska se jejich přesun a udržování sotva vyplatí, když to poměříme jejich bojeschopností.
Putin se zoufale snaží napodobit stalinskou zkušenost z druhé světové války, ale v tomto ohledu si lže do kapsy (tak jako si podle mě on i mnozí další lžou do kapsy o významu východní fronty pro porážku nacistů).
V jeho pohledu na druhou světovou válku (i v pohledu jiných lidí) natolik převládl argument, že o vítězství se rozhodlo na východní frontě, že se zaměřili na nesprávné proměnné – tedy na počty vojáků.
Když lidé říkají, že válka se rozhodla na východní frontě, vždy argumentují početní velikostí armády. A ano, od června 1941 do léta 1944 byla na východní frontě nasazena většina německé pěchoty.
Výcvik a technika
Od průmyslové revoluce však přestal být počet vojáků klíčovým ukazatelem. Od té doby je hlavní armáda s nejlépe vycvičenými a motivovanými silami vybavenými nejlepší technikou.
Za druhé světové války Němci skutečně posílali na východní frontu pozoruhodně malé procento své vojenské výroby. V podstatě vždy upřednostňovali výrobu letadel a pozemní válka byla druhořadá, tedy v průmyslovém/technologickém hodnocení byla východní fronta druhořadá.
Napsal jsem o tom více než šestisetstránkovou knihu, takže to tu nebudu všechno popisovat. V podstatě pokud se na druhou světovou válku podíváte z hlediska vytváření, nasazení a ničení materiálu, najednou se na věc budete dívat úplně jinýma očima. Tady máte krátké shrnutí.
Zkrátka a dobře, počet vojáků sám o sobě je v moderní technologické a průmyslové válce špatným ukazatelem úspěchu a neúspěchu. Jak bylo řečeno výše, jde o počet dobře vycvičených, motivovaných, vybavených a podporovaných sil.
Ruský mobilizační proces je podle všeho záměrně nastavený tak, aby vytvořil pravý opak, špatně vycvičené, nespokojené vojáky s mizerným vybavením a špatnou logistikou.
Ukrajina jede dál
Velkou událostí tohoto týdne nebyla ruská mobilizace, ale to, že Ukrajina dál drtí nepřítele. Ruská fronta kolem Lymanu vypadá hodně vachrlatě a v příštích dnech by měla padnout.
Ruské síly na západním břehu Dněpru jsou stále metodicky nahlodávány a je obtížné je zásobovat.
Ukrajinci se stali lépe vyzbrojenou, vycvičenou a motivovanou silou. Pokud se Rusko bude chtít udržet, bude muset v této oblasti konkurovat, a to nejen hrubým počtem špatných vojáků.
Převzato z autorova twitterového účtu
Přeložil Viktor Janiš
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!