Jak Ronald Reagan porazil Sovětský svaz díky víře v Boha a USA

 

Ronald Reagan se nezpochybnitelně zasadil o rozpad Sovětského svazu. Touto událostí se i nám vrátila národní suverenita, za což musíme být vděční. Nemalou důležitost zastává i důvod, proč to Reagan dokázal. Náboženské i národní cítění mu pomohlo na této cestě a my bychom si to měli připomínat.

Prezident Reagan viděl USA jako národ speciální, výjimečný. Zatímco v Polsku převažuje důraz na náboženství, v Maďarsku na národ, tak Reagan náboženství a patriotismus spojoval. Vycházel z představy známé již dlouho před ním, že USA byly vyvoleným národem. Přesněji řečeno, Bohem vyvoleným národem.

Už od počátku

Citoval přitom myšlenku osadníků ze sedmnáctého století, která označovala novou zemi jako ,,Město na kopci“. USA se podle ní mají stát vzorem a nadějí pro zbytek světa. Místo, ke kterému se bude vzhlížet.

Reagan viděl už samotné založení USA jako čin ovlivněný náboženstvím. O tomto kroku mimo jiné řekl: ,,Ti, kteří vytvořili tuhle zemi, Otcové a Matky zakladatelé, věděli, že existuje božský řád, který přesahuje lidský řád. Viděli ve skutečnosti stát jako formu morálního řádu a cítili, že základem morálního řádu je náboženství.“

Reagan se ale s náboženským morálním řádem neobracel jen do minulosti. Věřil, že náboženství potřebujeme pro dobrou politiku i dnes. ,,Pravdou je,“ říkal Reagan, ,,že politika a morálka jsou neoddělitelné. A jelikož základem morálky je náboženství, tak náboženství a politika jsou propojeny. Potřebujeme náboženství jako průvodce.“

Morální převaha

I proto nepodlehl myšlence, že by Sovětský svaz a USA mohli být morálně na podobné úrovni. Ba naopak, označoval Sovětský svaz za ,,Říši zla“. Naprosto se mu příčila myšlenka, že hlavním ukazatelem morálky je prospěch dělnické třídy. Jak řekl v jednom projevu: ,,… oni uznávají jako jedinou morálku to, co pomáhá jejich věci (…) přivlastnili si tím právo spáchat jakýkoliv zločin, lhát, podvádět…“ I samotná základní myšlenka komunismu dle něj obírala člověka o Bohem daná práva.

Dobro a morálku pak měla USA šířit i do zahraničí. Nechat Říši zla volně operovat po světě, kde by se pod její křídla dostávali další národy, pro něj nepřipadalo v úvahu.

A nepřipadalo to v úvahu ani za cenu velkých ústupků. Soupeření se Sovětským svazem zabíralo Reaganově administrativě spoustu času a peněz. Reagan si vytyčil za cíl vyrovnané rozpočty. Krátký pohled na graf amerického dluhu vám napoví, že tenhle cíl se mu opravdu  naplnit nepodařilo.

To mu jeho političtí soupeři neustále omílali. Tolikrát mu vytýkali a dávali seznamy projektů sociální a jiné podpory pro americké občany, kam by místo geopolitických bojů mohly finance směřovat. Ze svého směru neustoupil. Ale nakonec se mohl radovat, že významně přispěl k pádu Sovětů.

Nic není bez problému

I proti Reaganovu diskurzu existují dobré argumenty. Solidním argumentem proti Reaganovi argumentovat tím, že nevyžádaně ovlivňoval vývoj cizích států. Vynucené dobro se totiž stává pouhou iluzí. I tak ale by bylo pro Reagana a celý demokratický/křesťanský svět příliš velkou chybou, kdyby svou velkou moc nepřetavil ve velkou zodpovědnost. Existuje tenká hranice mezi ovládáním a pomocí a ta se musí pečlivě hlídat a nepřekračovat.

Dále ještě zmíním možnost chyby pod vlajkou dobrých úmyslů. Za nekrátkou historii intervencí USA existuje spousta chyb, nepovedených operací a všemožných jiných problémů. Těch se všichni musí střežit. Věřím však, že je naším úkolem nalézat myšlenky, které ostatním pomůžou a přesvědčovat je o nich. Ať už se jedná o každodenní život či geopolitiku. Možnost chyby nesmí vést k rezignaci v pomoci ostatním.

Bez víry a bez směru

Kam může dojít ztráta těchto myšlenek se dobře projevuje na Německu. Myšlenka národa nemá v Německu kvůli národním socialistům, mírně řečeno, velkou oblibu. I křesťanských církví se tam lidé zříkají. Tím se tam ověřené myšlenky společně sdíleného mravního jednání oslabují.

Místo toho hledají základ světa v soubojích o moc, na kterém jsou myšlenky boje proti sexismu, rasismu a spol. postaveny. Jak by totiž mohla být utlačována skupina obyvatelstva, které ve společnosti má moc? Tuto nevyrovnanost se snaží vyrovnat kvótami na zastoupení mužů a žen v politice či ve firmách a mnoha dalšími způsoby. Ne, že by zmiňované -ismy neexistovaly a mohly bychom nad nimi zavírat oči, ale vidět v nich základ fungování světa vede ke špatným výsledkům.  

Ztrácí se tím mimo jiné přehled o tom, co je dobro a co zlo. Vidět to je na vztazích Němců s Čínou, Ruskem a USA. V minulém roce uskutečněný výzkum ukázal, že stejný počet Němců bere jako důležitý blízký vztah Německa s USA jako s Čínou. Ještě hůře vypadá důvěra v Trumpa co se týče zahraniční politiky v porovnání s Putinem.

Čína

I když část těchto tragických zjištění se musí dát za vinu Trumpově neochotě řešit cokoliv diplomaticky a upozadit svoje ego, tak tuhle informaci nelze prostě obejít. Čína je diktatura, USA demokracie. Čína systematicky monitoruje své občany a omezuje je na Bohem dané svobodě, zatímco pomohla dobru k vítězství ve druhé světové válce a dodnes nás chrání před významným ohrožením. Dávat je na stejnou úroveň značí ztrátu základního směru, kam bychom měli směřovat. 

Zatímco Trump se snažil neustále rostoucí Čínu všemožnými způsoby omezit, tak Evropská unie s nimi uzavřela investiční dohodu. Samozřejmě do ní napsali spoustu lidskoprávních požadavků, které čínští politici okamžitě zapomenou. Více než myšlenkový soupeř je pro ně Čína obchodním partnerem. Přes všechna vzletná slova o demokracii a lidských právech jednají značně pragmaticky. 

Rusko

Podobně to vypadá na situaci s Ruskem. Německo staví společně s Ruskem plynovod Nord Stream 2. Ten má našim sousedům pomoci s přesunem z uhlí na obnovitelné zdroje energie. Velice proti němu protestují politici z Polska nebo Trump. Díky němu totiž můžou Rusové hrozit státům na východě Evropy hrozit zastavením dodávek plynu bez rizika rozmíšky se západnějšími státy Evropy.

To je to samé Rusko, které obsadilo Krym, prakticky s jistotou zničilo muniční sklad v ČR, zabilo obyvatele na britské půdě a výčet může pokračovat. To všechno dají stranou, aby s větší rychlostí splnili své klimatické cíle. 

To správné nakonec zvítězí

Reagan dokázal obětovat nesmírné množství energie a prostředků do porážky Sovětského svazu. Dokázal to díky silné víře, že existuje dobro a zlo, které se nesmí zaměňovat. Díky silné náboženské víře a přesvědčení o pozitivní roli USA ve světě.

I my jako Česká republika aktuálně značně zaostáváme za tím, co bychom měly na tomto poli dělat. Sami do EU patříme a přes silné proklamace proti negativnímu diskurzu v EU přinášíme alternativ pramálo. Ale jak řekl Reagan při otevírání své knihovny – lidé jsou dobří a co je správné, to nakonec zvítězí.

Všechny překlady jsou dílem autora. Menší stylistické změny byly zapracovány do mluvených projevů pro zvýšení čtenářského komfortu.

Autor je členem Občanské demokratické strany.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!