Spojené státy od minulého týdne zažívají největší krach banky od finanční krize v roce 2008. Bankrot Silicon Valley Bank otřásá přinejmenším světem start-upů a odhaluje řadu nových zranitelných míst celého bankovního sektoru. Originál tohoto textu vyšel na stránkách The Wall Street Journal v neděli 12. března.
Max Cho zrovna seděl v linkovém autobusu v americké Montaně. Během okamžiku se ocitl uprostřed největšího bankovního runu poslední dekády – nájezdu nervózních klientů na rezervy padající banky.
Max je spoluzakladatel pojišťovacího startupu Coverage Cat. V Montaně přistál minulý týden ve čtvrtek a nastoupil do autobusu, ve kterém ho čekala hodina cesty na setkání start-upistů v Big Sky. Ze svého sedadla pozoroval ostatní členy skupiny. Jeho spolucestující horečně ťukali na obrazovky telefonů. Spěchali, aby stihli přesunout své peníze. „Run na banku,“ uvědomil si Cho, „je tu“. Silicon Valley se obrátilo proti Silicon Valley Bank.
Do doby, než banka ve čtvrtek ukončila svoji činnost, se klienti pokusili vybrat 42 miliard dolarů. Federální úřad pro pojištění vkladů banku uzavřel ještě předtím, než mohla v pátek ráno otevřít. Je to druhý největší bankovní úpadek v historii USA. Překonal ho jen pád Washington Mutual v roce 2008.
Čtyři desetiletí trvalo, než se Silicon Valley Bank a její mateřská společnost SVB Financial Group staly předním finančním ústavem start-upového světa. Její rozklad trval sotva 36 hodin.
Na vině nejsou žádné „exotické“ finanční operace nebo přehnaný risk, které potopily banky při finanční krizi před 15 lety. Tady jednoduše byly v nesouladu základní stavební kameny bankovnictví.
Bankrot nyní ohrožuje celé Silicon Valley. Ti, kteří se ke svým penězům nestihli dostat včas, netuší, kdy je uvidí. Mnohé z těchto start-upů a jejich investoři se o víkendu snažili najít pomyslné záchranné lano. Manažeři platili firemní výdaje ze svých osobních kreditek a investiční firmy se připravovaly na mimořádné financování výplat v postižených společnostech. Některé se obrátily přímo na své zákazníky a požádaly je, aby platili na nové účty.
„Řekněme si to na rovinu: pro mnoho malých podniků to představuje existenční hrozbu,“ uvedli v e-mailu zákazníkům zakladatelé společnosti Omsom, která podniká s hotovými jídly.
Bankovní sektor je napjatý. Aktuální epizoda odhalila nová zranitelná místa celého finančního systému. Bankéři, kteří vyrostli v éře levných peněz po krizi v roce 2008, se nikdy nedokázali připravit na opětovné zvýšení úrokových sazeb. A když se sazby zvedly, finančníci zapomněli na základní pravidla.
Intenzivní zaměření na izolovaný svět amerického Silicon Valley učinilo SVB mimořádně zranitelnou vůči runu. To nic nemění na tom, že se mnozí obávají, kdo bude další na řadě. Investoři se v pátek zbavovali akcií velkých i malých bank a široký oborový index zaznamenal minulý týden nejhorší výkonnost od počátku pandemie.
Investoři jsou neklidní zejména v případě bank, které rychle rostly a shromažďovaly vysoké sumy od podniků a investorů. Akcie First Republic Bank, kdysi miláčka odvětví, se od středy propadly přibližně o 30 %. (V pondělí akcie zaznamenaly propad o více než 60 % – pozn. INFO.CZ)
„Základy First Republic jsou silné,“ ujišťovala banka na konci minulého týdne. Silicon Valley Bank vybudovala svou značku na start-upech – firmách a podnikatelích pracujících s rizikovým kapitálem. Když se jim dařilo, rostla. Vklady v roce 2021 stouply o 86 %. Hotovost přicházela rychleji, než banka stíhala půjčovat, a tak velkou část peněz vložila do superbezpečných státních dluhopisů a 30letých hypoték.
Když Fed začal zvyšovat úrokové sazby a technologický sektor se začal propadat, venture kapitálové fondy zavřely penězovody a start-upy začaly pálit hotovost. Vklady klesly, stejně jako hodnota dluhopisů, které banka nakoupila, když byly peníze levné.
Minulý týden ve středu banka oznámila, že uzavřela část svých pozic se ztrátou a prodá část akcií, aby získala hotovost. Načasování nemohlo být horší: další banka Silvergate Capital, která se zaměřuje na kryptoměny, se právě hroutila (zahájila likvidaci). Slack a whatsappové skupiny napříč start-upovou scénou byly na nohou.
Akcie SVB, které ve středu uzavřely na 267,83 dolaru, se při otevření trhu zhroutily také. Panika rostla, jak se západní pobřeží USA probouzelo. Investoři začali stahovat své peníze a vyzývali společnosti ve svých portfoliích, aby udělaly totéž. Někteří dokonce diskutovali o tom, zda by neměli s podobným varováním počkat, aby získali více času na přesun vlastních, mnohem větších balíků peněz.
Sociální média, která při poslední bankovní krizi ještě nehrála roli, bleskovou rychlostí zasypala svět fakty i fikcí. Vyděšení klienti vytáhli telefony a otevřeli aplikace: vždyť stačí pár klepnutí na displej a peníze budou na cestě…
Startupy, které neměly podnikatelské účty v jiných bankách, převáděly své peníze, kam se dalo. „Posílají je na bankovní účty svých právníků a – dobře poslouchejte – na soukromý účet jejich CEO,“ komentovala to Kathleen Utechtová, emeritní partnerka investiční Core Innovation Capital.
Také Max Cho se přihlásil do svého účtu u SVB, zatímco jeho autobus mířil k Big Sky. Pokusil se převést většinu sedmimístného zůstatku své společnosti na účet v jiné bance. Transakce je otevřená. „Nejlepší místo kde být, když se spustí run na banku, je první venku ze dveří,“ glosuje Cho.
Silicon Valley Bank byla otevřena v roce 1983, aby sloužila začínajícím technologickým společnostem. Vyzývala své bankéře, aby byli podnikaví a uzavírali specifické či netradiční obchody, například půjčovali vinařstvím. Technologický sektor byl ale vždy základním kamenem banky. S rozmachem tohoto odvětví se stala jednou z 20 největších v zemi a otevřela zahraniční pobočky.
Mezi klienty patřila téměř polovina technologických firem v zemi podporovaných rizikovým kapitálem. SVB měla garance u 3 234 společností, které jí dávaly právo nakupovat jejich akcie. Banka také nabízela exkluzivní hypotéky „na pozvání“ pouze pro zakladatele start-upů a špičkové manažery venture kapitálových společností.
„Pro start-upy vedou všechny cesty do Silicon Valley Bank,“ říká výkonný ředitel společnosti Endor Labs Varun Badhwar. Endor je třetí společností, kterou Badhwar pomáhal založit, a ve všech případech byla SVB buď při rozjezdu byznysu, nebo do ní daná firma později své účty přesunula.
V důsledku nárůstu vkladů během pandemie byla SVB – stejně jako ostatní americké banky – zaplavena penězi. Vklady se během dvou let ztrojnásobily na 189 miliard dolarů, což přispělo k tomu, že rok 2021 byl pro SVB nejziskovějším rokem v historii.
Byla to sice výnosná strategie, ale vychýlila finanční základnu banky silně směrem k technologickým firmám. Značná většina vkladů – celkem 157 miliard dolarů na konci roku 2022 – ležela na pouhých 37 000 účtech, které přesahovaly limit pojištění vkladů.
Výkonný ředitel Greg Becker odmítl obavy, že by se závislost SVB na technologickém sektoru mohla stát problémem. „Nepochybuji o tom, že jsme na tom nejlepším trhu,“ řekl deníku The Wall Street Journal loni v listopadu. Zástupci banky nyní na žádosti o komentář nereagovali.
Přibližně tehdy se na jiném místě Varun Badhwar rozmyslel, že by bylo rozumné zajistit si úvěrovou linku – pojistku, která by v případě potřeby pomohla udržet jeho společnost nad vodou na další rok. SVB byla ochotna Endor Labs půjčit – pokud k ní firma převede všechny své peníze.
Badhwar přesunul finance z First Republic Bank do SVB. Když se dnes ohlédne, říká, že se v SVB cítil od začátku dobře a měl přístup k top bankéřům. „Všechno bylo v pořádku,“ vzpomíná. „Až do zveřejnění 8-K (kritický report z 8. března pro americkou Komisi pro kontrolu cenných papírů – pozn. INFO.CZ).“
Podání pro regulátora trhu, které oznamovalo prodej akcií a ztráty hodnoty dluhopisů, spustilo sérii výstražných signálů. Varan Badhwar ale situaci nevěnoval příliš pozornosti až do čtvrtečního rána, kdy kolem půl jedenácté dopoledne kalifornského času jeden ze zaměstnanců na interním slackovém kanálu Endor Labs poznamenal, že akcie SVB volně padají.
„První, co mě napadlo, je, že to je přehnaná reakce,“ říká Badhwar.
Vypadalo to, že během pár hodin se podpora banky ze strany technologického sektoru úplně vypařila. Významní investoři začali naléhat na společnosti ze svých portfolií, aby z banky stáhly peníze.
V půl třetí odpoledne poslal Badhwar e-mail svému bývalému bankéři z First Republic: Byl jeho účet stále aktivní? „Můžeme zapracovat na jeho aktivaci,“ odpověděl mu bankéř.
Varan Badhwar byl rozpolcený. Věděl, že stažení všech peněz z SVB by ovlivnilo stav jeho úvěrové linky. Přesunutí zhruba čtvrtiny peněz by ale Endor Labs zajistilo dostatek prostředků na mzdy na dalších šest až osm měsíců. Ve 14:47 – 13 minut předtím, než SVB pro tento den uzavře převody – stiskl spoušť.
Během několika minut se Badhwarovi ozval jeho bankéř z SVB, který mu sdělil, že rivalové šíří o stavu banky smyšlené informace. Ano, souhlasil, banka mu pomůže převod zpracovat. V 16:50 First Republic potvrdila, že peníze dorazily.
Ben Lewis seděl na posteli v hotelovém pokoji v kalifornském Anaheimu, když se rozhodl převést 30 milionů dolarů, které jeho společnost Little Spoon vyrábějící dětskou výživu držela u SVB.
Lewis nejprve plánoval nedělat nic, ale nakonec dal na radu svého byznysového mentora. S obavami obnovil svůj účet u Wells Fargo a čekal, až peníze dorazí. Ve čtvrtek v devět hodin ráno místního času byly tam. „Jsem nesmírně rád, že jsem se rozhodl tak rychle. Ale taky se cítím hrozně kvůli dalším společnostem,“ říká Lewis. „Start-upy se na ty peníze spoléhají. Čas je pro ně zásadní.“
V případě start-upu Ashara Rizqiho, který se zabývá umělou inteligencí, byl vklad ve výši „několika milionů“ na účtu SVB sotva pár dní, když run začal.
Když se ve čtvrtek ráno začaly šířit zprávy o finančních potížích banky, Rizqi se rozhodl část peněz přesunout. Internetové bankovnictví ale nefungovalo. Strávil několik hodin nervózním obnovováním okna v prohlížeči. Odpoledne se Slack hemžil zprávami od lidí, kteří z SVB přesouvali všechny své peníze.
Rozhodl se následovat tento příklad a převedl téměř celý účet. Pořád před ním ale stálo, že „transakce probíhá“.
Některé společnosti si ani neuvědomovaly, že mají s bankou něco společného, dokud nezkrachovala.
Když si zaměstnanci losangeleské poradenské firmy Linea Solutions, která se zabývá managementem, v pátek ráno zkontrolovali své soukromé účty, zjistili, že jim nepřišly výplaty, přiznává finanční šéf firmy Brian Colker.
Společnost se 100 zaměstnanci využívala pro výplaty službu společnosti Rippling, a ta měla účet u SVB. Rippling obstarával převody peněz z účtu společnosti na účty zaměstnanců, což je rutinní služba, kterou ale pád SVB narušil.
„Nikdy by nás ani nenapadlo, že banka, která drží naše peníze na mzdy sotva 48 hodin, může v tomto období vyhlásit platební neschopnost a nedokáže peníze vyplatit,“ řekl Colker.
Generální ředitel společnosti Rippling na Twitteru uvedl, že firma přešla k bance JPMorgan a do pondělí použije vlastní peníze na pokrytí neuhrazených výplat.
Zakladatelé projektů napříč Silicon Valley se snaží vymyslet nejrůznější cesty, jak tento týden zaplatí své zaměstnance. Společnost Fi Jonathana Bensamouna, která vyrábí chytré obojky pro psy, byla od svého založení před pěti lety klientem SVB. Jejich vztah se prohloubil, když si Fi otevřela úvěrovou linku ve výši 10 milionů dolarů. Podmínkou bylo, že musí vést všechny své provozní účty u SVB.
Když Bensamoun poprvé zaslechl zvěsti o bankovním runu, stál před rozhodnutím s cenovkou milionů dolarů: převést peníze z účtu u SVB by znamenalo doplatit čtyři miliony dolarů, které společnost dlužila v rámci úvěru. Jonathan Bensamoun se ve čtvrtek poradil s investory. Jeho bankéř v SVB ho ujistil, že banka nezaznamenává žádný velký odliv peněz. Bensamoun se proto rozhodl: Přesun prostředků by byl extrémní reakcí na podobnou situaci.
V pátek si vše rozmyslel a pokusil se z SVB převést pět milionů dolarů. Převod se nezdařil. Za hodinu už věděl, že správu banky převzal regulátor trhu. Od té doby obvolával investory a žádal je o půl milionu, aby měl 15. března z čeho uhradit výplaty. „Někteří z nich byli také u SVB, takže nemají přístup k penězům,“ říká Bensamoun o investorech. „A ten zbytek má nepřijaté telefonáty od dvaceti společností, jako jsme my.“
Převzato z Info.cz (originální text zde)
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!