Jak to tedy bylo?

„Vydal jsem příkaz k nasazení 10 000 vojáků Národní gardy k obraně Kapitolu,“ řekl včera v rozhovoru pro Fox News prezident Donald J. Trump.

Podle zpráv, které měla prezidentova kancelář k dispozici,  se očekávala mohutná účast příznivců, včetně různých individuí a stávkokazů. Proto byla nabídnuta tato kapacita už několik dnů před 6. lednem, kdy došlo k ostudnému vniku hrstky demonstrantů do budovy Kapitolu. Informováno bylo jak vedení Sněmovny a Senátu, tak policie v DC a ochranná služba Kapitolu. Prezident měl informace k dispozici od FBI a ty náležitě distribuoval. Posily však byly vedením Kongresu odmítnuty, prý se jim optika tak silné obrany politicky nelíbila.

Prezident ve svém nedělním rozhovoru dále řekl, že nenávidí pouliční nepokoje a je jedno, zda jde o Black Lives Matter nebo o lidi, kteří měli být jeho příznivci.

Odvolaný šéf ostrahy Kapitolu, Steven Sund, minulý týden senátní vyšetřovací komisi řekl, že o této hrozbě informován nebyl. Vedoucí kanceláře FBI ve Washingtonu však vypověděl, že tyto informace obdržel 5. ledna a předal je tentýž den v souladu s protokolem dále kompetentním orgánům. Další důstojníci vypověděli, že šéf ostrahy Kapitolu Sund lže, protože o hrozbě nepokojů debatovali už několik dnů předtím a byl to Sund, který tvrdil, že to nebude vypadat dobře, když budovu Kongresu budou před lidmi hlídat vojáci.

Skutečnost, že prezident Trump vydal příkaz k mobilizaci 10 000 příslušníků Národní gardy, potvrdil začátkem měsíce i bývalý šéf Bílého domu Mark Meadows: Prezident vydal příkaz, aby bylo připraveno 10.000 příslušníků Národní gardy a aby byli nasazeni v případě nepokojů. O tom, jaké bezpečnostní složky a v jakém množství mohou na půdě Kongresu operovat však rozhoduje výhradně šéf Senátu a šéfka Sněmovny. „Udělali bohužel chybu“, uzavřel prezident Trump smutně.

Donalda Trumpa v neděli hovořil i na Konzervativní politické akční konferenci (CPAC) v Orlandu na Floridě. Ve svém projevu připomněl zmanipulované volby. Řekl, že by to nemělo být jedno nikomu a také, že politickou stranu zakládat nehodlá. Nakonec připomněl všechny republikány, kteří hlasovali v Kongresu pro jeho obžalobu nebo odsouzení, vzpomněl Liz Cheneyovou z Wyomingu, řekl „výsledky jejích (předvolebních) průzkumů klesly rychleji, než kdy jsem u jiného člověka viděl … Můžu se rozhodnout, že je (demokraty) porazím potřetí“, uzavřel svůj projev, za který sklidil bouřlivé ovace.

V průběhu třídenní konference proběhla také anketní otázka, kdo by měl kandidovat v roce 2024 proti kandidátovi z Demokratické strany. Donald Trump získal nejvíc – 55% Na druhém místě skončil s jednadvaceti procenty guvernér Floridy Ron DeSantis. Všichni ostatní získali pod 5%, včetně víceprezidenta Mika Penceho, ten získal cca 1% podpory z řad účastníků konference. 95% z hlasujících potvrdilo svou snahu pokračovat v politice Donalda Trumpa.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!