V případě výhry ve volbách by dnešní opozice musela zneplatnit Ústavu, a to i bez potřebné dvoutřetinové většiny. Shodli se na tom kandidáti na premiéra do opozičních primárek v debatě na televizi ATV (viz foto – opoziční lídři těsně před debatou). Šlo o první primárkovou debatu, kde se střetlo všech pět kandidátů. Jedno z témat bylo povolební fungování případné nové vlády v systému, kde Fidesz mnoho zákonů či institucí a jejich obsazení spojil s ústavní většinou a přijal zcela novou ústavu, tzv. Základní zákon Maďarska.
Pro zneplatnění či ignorování ústavy se vyslovili různým způsobem všichni kandidáti. Podle primátora Budapešti a jednoho z favoritů primárek Gergelye Karácsonye „je potřeba vyhlásit právní neplatnost Základního zákona.“ Primátor kromě toho slíbil, že jako premiér „nařídí daňovému úřadu, aby obstavil bankovní konta všech, kdo se v minulých letech neoprávněně obohatili z veřejných peněz.“
Europoslankyně Klára Dobrev se připojila: „Pokud nebudeme mít ústavní většinu, stane se jednoduše to, a v tom souhlasím s mými kolegy, že vyhlásíme, že Základní zákon je protiústavní. A to proto, že vytváří neomezenou moc jediné strany. Bez toho nebudeme schopni vládnout.“ Další kandidáti se pak vyjádřili podobně, Péter Márki-Zay například řekl, že „pro zúčtování (s korupcí, pozn. red.) bude nutné přijmout novou společnou ústavu. Základní zákon na to není použitelný, protože zabetonoval u moci lidi Fideszu.“
Během debaty i po ní vzbudily plány opozičních politiků širokou škálu reakcí. Populární opoziční novinář András Hont politiky zkritizoval ve statusu: „Nikdo, opakuji, nikdo nebude s poloviční většinou měnit, natož pak rušit ústavu nebo ústavní zákony. Kdo to říká, ten lže, a pokud to říká pět lidi naráz, pak lže pět lidí,“ napsal Hont. Podobně se vyjádřil bývalý předseda Jobbiku Gábor Vona. Podle něj by ignorování ústavy znamenalo riziko občanské války.
Svůj názor zopakovala Klára Dobrev i v týdnu na kampaňové akci ve městě Gyöngyös: „Mě nebude zajímat dvoutřetinová většina. A navrhuji všem, aby nám podvodný, protiústavně vytvořený Základní zákon nesvazoval ruce v budování demokratického Maďarska. Jdete do toho se mnou?“
Během vlády Fideszu se s ústavní většinou spojila řada zákonů a nově vytvořených institucí. Ústavní je například mediální zákon, který vytvořil takzvanou mediální radu, obsazenou nominanty Fideszu. Bez ústavní většiny také nelze změnit obsazení rozpočtové rady, která schvaluje každý státní rozpočet a je rovněž obsazená Fideszem. V praxi to znamená, že nová vláda by bez změny ústavy pravděpodobně neprosadila ani vlastní státní rozpočet.
Opoziční primárky začínají zítra a potrvají do příští neděle. Případné druhé kolo volby lídra se bude konat od 4. do 10. října, pokud žádný kandidát nezíská přes 50 procent.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujem