Jak vznikají Fake News? Následuje názorná ukázka, proč je třeba brát zpravodajství o Maďarsku v českých médiích, bohužel, s rezervou. Toto je post, který se rozletěl po českém Twitteru a byl lajkován i sdílen mnoha novináři. Problém je, že je to dezinformace.
Problém je, že pan Csaba Burján nenapsal žádný tzv. kritický post o Číně. Napsal, že Čína je zasraná (či zkurvená), protože na letišti v Šanghaji byla dlouhá fronta. Vzápětí svůj post smazal, bohužel pozdě. Bohužel pro něj trenérkou jeho zlatého olympijského týmu je už od roku 2012 Číňanka Čang Čing Lina. Paní Lina byla krajně rozhořčená.
V naší kultuře by to asi každý spíše přešel (i když těžko říct, v dnešní politicko-korektní době…), ale čínská trenérka trvala na rezignaci.
Buď bude Burján potrestán, nebo ona odejde. Další Burjánův problém byl, že v jeho čtyřčlenném zlatém bruslařském týmu, který vede tato Číňanka, působí další dva v Maďarsku narození Číňani, zlatí medailisté, bratři Liu. Ti se sice narodili v Maďarsku a Maďarsko reprezentují, ale v Číně například celý rok trénují. Už od dětství, kdy je ještě coby jejich osobní trenérka trénovala… Čang Čing Lina. Bratři Liu jsou nejlepší maďarští short-trackeři, to díky nim získal i pan Burján zlato ve štafetě.
Bratři Liu reagovali rovněž podrážděně. Trenérce nestačila oficiální omluva; podala oficiální stížnost na svaz a Burján dostal roční zákaz. Ten mu již vypršel minulý rok.
Čang Čing Lina je však stále trenérkou reprezentace. A byla to ona, kdo Burjána nezahrnul do olympijského týmu. Vzhledem k její dříve projevené pomstychtivosti to není asi nijak překvapivé.
Podle pana Komoróczyho je to však nepochybně vina Lajose Kósy, prezidenta Bruslařské federace, a skrze něj Orbána osobně. A český liberální Twitter nic nekontroluje a sdílí, protože se mu to hodí do narativů. Těžko říct, zda a kdo z toho jako první vyrobí článek na téma Demokracie v Maďarsku skončila.
Čínské pojetí cti, kdy dotyčná není schopná bagatelní urážku své vlasti, napsanou v určitém duševním rozpoložení a vzápětí smazanou, odpustit ani přesto, že uplynuly téměř tři roky a kdekdo se jí za to omluvil, je nepochybně zajímavé téma k diskusi.
Jen těžko říct, zda ji má vést zrovna civilizace, která například nevydá sbírku esejí giganta levicové americké literatury 20. století Normana Mailera, protože v jedné avantgardní eseji z 50. let použil slovo na „N“, a to v nijak urážlivém kontextu.
Jaké poučení si z případu Burjána vzít?
Slova jsou stále jenom slova a neměla by se přeceňovat. A Západ by se měl uklidnit a přestat napodobovat čínskou mentalitu, v níž jeden slovní úlet znamená definitivní vymazání odkudkoliv. Mentalitu, která nezná křesťanské odpuštění.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkuje