Americký prezident Joe Biden a další představitelé Bílého domu ve středu sdělili, že podle nejnovějších zpráv byla v červenci „nulová“ inflace, ačkoli standardní index spotřebitelských cen ukázal, že se v meziročním srovnání pohybuje blízko historického maxima.
„Než dnes začnu, chtěl bych říci pár slov o zprávách, které se dnes objevily v souvislosti s ekonomikou. Vlastně chci říct jen číslo: nula,“ řekl Biden a dodal: „Dnes jsme dostali zprávu, že naše ekonomika měla v červenci nulovou inflaci.“
Jak to tedy je?
Není jasné, zda tím Biden myslel „nulové procento růstu“, protože index spotřebitelských cen od června do července klesl. Index spotřebitelských cen ukázal, že inflace v červenci 2022 zůstala na úrovni 8,5 %, což znamená pokles z červnových 9,1 % a pokles o 0,2 procentního bodu oproti květnu 2022.
V návaznosti na Bidenův komentář napsala na Twitteru tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová: „Právě jsme obdrželi zprávu, že naše ekonomika měla v červenci inflaci 0 procent. Zatímco ceny některých věcí vzrostly, ceny jiných, jako je benzín, oblečení a další, klesly.“
Spotřebitelské ceny v USA prudce rostly v důsledku řady faktorů, mj. problémů v globálních dodavatelských řetězcích, masivních vládních stimulů na počátku pandemie covidu-19, lockdownů a omezení, a také rusko-ukrajinské války.
K cenovým tlakům přispěly také ceny pohonných hmot. Poté, co se průměrná cena benzínu vyšplhala v červnu na více než 5 dolarů za galon (dle údajů AAA), tuto středu byla zhruba o 1 dolar níže, tj. na 4,01 dolaru za galon. Cena benzínu ve výši 4 dolarů za galon je stále mnohem vyšší než před Bidenovým nástupem do funkce v lednu 2021, kdy se pohybovala kolem 2,30 dolaru za galon, ukazují údaje Úřadu pro informace v energetice.
„Index všech položek vyjma potravin a energií vzrostl za posledních 12 měsíců o 5,9 %,“ uvádí se v oficiální zprávě Úřadu pro statistiky práce zveřejněné ve středu s odkazem na „klíčovou inflaci“.
Dále se v ní konstatuje: „Index energií se za 12 měsíců končících červencem zvýšil o 32,9 procenta, což je méně než 41,6procentní nárůst za období končící červnem. Index potravin se za poslední rok zvýšil o 10,9 procenta, což je největší dvanáctiměsíční nárůst od období končícího květnem 1979.“
Matematický trik
Narativ administrativy se však setkal s kritikou jak na sociálních sítích, tak ze strany republikánů.
„Bidenova administrativa se s matematikou hodně trápí,“ napsala na Twitteru republikánka Virginia Foxxová.
„Směšné [nesmysly] z Bílého domu,“ napsal republikánský senátor Ted Cruz. „Je tu 8,5procentní inflace a v podstatě všechno, co kdo koupil, zdražilo. Tohle je jen krutá psychologická manipulace Bidenovy administrativy.“
„Je to falešný matematický trik. Jedná se o celkovou jednoměsíční změnu indexu. Celkově to znamená, že velký pokles cen pohonných hmot (po předchozích obrovských měsíčních růstech) přehlušil obrovský nárůst všeho ostatního,“ napsal Jeffrey Tucker, prezident think tanku Brownstone Institute a sloupkař The Epoch Times.
„Při použití stejné taktiky jste mohli pozorovat také jednoměsíční nárůst elektřiny o 19,2 %! Ale to bychom samozřejmě neudělali, protože je to hloupost,“ pokračoval Tucker. „Skutečný nárůst je 15,2 %, který získáme přepočtem z jednoho roku na druhý.“
Převzato z Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!