Mnohdy nejsme spokojení, když je pouhá zpráva opepřena názorem editora nebo když není zpráva kompletní a nesděluje zásadní okolnosti. Informováni o všem podstatném, nestrannost a sdělení všech podstatných informací je to, čím posuzujeme důvěryhodnost sdělovacího prostředku. Pokud nás sdělovací prostředek o něčem podstatném neinformuje nebo nás informuje tendenčně či nám něco důležitého z události nesdělí, a pokud se to děje často, máme ho za neseriózní.
Proto je důležité se umět v informacích orientovat. Je zcela přirozené, že nám některé informace nevyhovují – nezapadají do našeho názorového rámce, přesto je ale důležité o nich vědět. Tím se nám formuje objektivnější názor na problematiku, nehledě na to, že tím poznáváme argumentaci „protivníků“, čímž se s ní můžeme snadněji vyrovnat (nebo naopak názor změnit).
Zkrátka a dobře, číst více zdrojů, přemýšlet nad nimi a tříbit si názory na základě ověřených faktů, je prvním předpokladem, že budeme sami ze sebe zklamáni méně často (změna názoru bývá totiž pro většinu z nás někdy až bolestivá).
Snadnější by to mělo být v dnešní době internetové, kdy je k dispozici nepřeberné množství informací. Jenže není, protože, čím více informací, tím pochopitelně i více lží.
Jedním z důvodů těžší orientace v informacích je vyhledávač Google, který využívá podle některých průzkumů až 90 % uživatelů internetu. Umožňuje nalézt většinu z toho, co kdy bylo na internetu zveřejněno. Problém nastává v okamžiku, kdy na Google hledáte jisté, řekněme, kontroverzní informaci, tedy ten typ informace, který je vykládán nejméně dvěma protichůdnými názorovými proudy.
Jedním z kontroverzních témat Spojených států dnešních dnů je situace s imigranty na tamní jižní hranici. Jak jsem se v pátečních večerních zprávách na ČT24 dozvěděl, problémy tam byly „už za Trumpovy vlády“. To sice není lživá informace, jenže pravdou je, že teď se tamní situace nedá nazvat problematickou, nýbrž katastrofickou. Důvodem změny v klasifikaci situace je politika Josepha Bidena. Ten tuto změnu způsobil, a proto není zpráva ČT24 pravdivá, je minimálně zavádějící.
Ale zpět ke Googlu. Zadejte si do vyhledavače Google tento dotaz: „Joe Biden on illegal immigration 2020“. A pak si to samé heslo zadejte do jiného vyhledavače, třeba DuckDuckGo.
Na první stránce ve vyhledávači Google nenaleznete jediný odkaz, který by politiku Josepha Bidena v oblasti nelegální migrace kritizoval. Ti, co hledají v mobilních telefonech, naleznou první kritiku ze serveru Foxnews.com až po třetím kliknutí na „další výsledky“.
Ve vyhledavači DuckDuckGo se vám však po zadání stejného hesla zobrazí na prvních pozicích servery, které Bidenovu imigrační politiku spíše kritizují.
Můžeme nesouhlasit, můžeme se podivovat, ale to je asi všechno, co lze v současné politické situaci dělat.
My Češi vždy zpozorníme, když jde o „pravdu“ ve sdělovacích prostředcích. Lží jsme si totiž užili dost a právě kvůli pravdě jsme k Západu vzhlíželi. Teď je však jasné, že jsme se na opravdovou svobodu dívali poněkud naivně. Ta totiž vyžaduje (a vždy vyžadovala) aktivní přístup i ve vyhledávání a třídění informací.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme