Předmětem neustálých kontroverzí je nový maďarský rámcový vzdělávací plán. Momentálně se v Maďarsku řeší odstavec o potratech jako neetických a potom pasáž, kde jsou učitelé chemie nabádáni, aby žákům přiblížili proces destilace pálenky. Zahraniční média se ale stále věnují především jednomu tématu: z osnov pro výuku literatury vypadl maďarský nobelista židovského původu Imre Kertész a naopak do nich přibyl třeba kontroverzní Albert Wass, po válce v Rumunsku v nepřítomnosti odsouzený k trestu smrti.
Vláda se před kritikou brání tvrzením, že rámcové osnovy postihují maďarskou literaturu zhruba do 80. let, zatímco Kertész je vnímán jako spisovatel přelomu tisíciletí (Nobelovu cenu získal v roce 2002), ačkoliv svá vrcholná díla psal dříve. Rámcové osnovy však zahrnují například cikánského spisovatele Józsefa Choliho Darócziho, který je také autorem 80. a 90. let. Kertészova díla mohou být i nadále využita při výuce o holokaustu, které je povinnou součástí kurikula, nebo při představení moderních spisovatelů.
Podle šéfa vládního úřadu pro zahraniční komunikaci Zoltána Kovácse média pomíjejí fakt, že premiér Orbán udělil Kertészovi krátce před smrtí nejvyšší státní vyznamenání, před třemi lety se zúčastnil jeho pohřbu a vláda posléze financovala zřízení Kertészova institutu. Sám Kertész se Orbána za svého života zastával a například jeho rozhovor v New York Times, v němž situaci v Maďarsku označil za dobrou, nebyl vůbec publikován, což Kertész považoval za cenzuru.
Také z Kertészových názorů je patrné, že měl k Orbánovi politicky blízko. „Evropa půjde brzy ke dnu kvůli svému liberalismu, který se prokázal jako dětinský a sebevražedný. Evropa stvořila Hitlera a po Hitlerovi tu zůstal kontinent bez jakýchkoliv argumentů – dveře dokořán otevřené islámu a nikdo už se neodváží mluvit o rase a náboženství, zatímco islám nezná nic než nenávist vůči všem jiným rasám a náboženstvím,“ řekl například.
Na domácím poli se tak nejedná ani tak o spor o Kertésze, nýbrž o druhého jmenovaného, Alberta Wasse.
O toho rodáka ze Sedmihradska (od roku 1920 součást Rumunska) se v Maďarsku už delší dobu vede malá kulturní válka. Nacionalistický spisovatel je považován za významného představitele potrianonské literatury na odtržených územích. Šlechtic z jedné z nejváženějších sedmihradských rodin, která svůj původ odvozovala až k Arpádovi, se měl za války podílet na válečných zločinech proti Rumunům a Židům. Wass po válce prchl do USA a svou přítomnost při vraždách popíral.
V retribučním procesu byl odsouzen k trestu smrti. Rumunsko opakovaně žádalo o jeho vydání, což USA odmítly pro nedostatek důkazů. Wassovi potomci se po pádu komunismu neúspěšně pokoušeli o revizi procesu.
Wassovo předválečné dílo je oblíbené u konzervativně smýšlejících Maďarů. Ve velké národní literární anketě Nagy Könyv v roce 2005 se tři jeho knihy dostaly do žebříčku padesáti nejpopulárnějších maďarských literárních děl (nejvýš, na 12. místě, skončila Čarodějka z Funtinelu).
K rozpoutání nového kolečka debaty vedlo prohlášení nového budapešťského starosty Gergelyho Karácsonye v rozhovoru pro liberální Index. Vláda Viktora Orbána po svém nástupu k moci v roce 2010, potažmo dlouholetý starosta z jejích řad István Tarlós, přejmenovala Moskevské náměstí v Budapešti na Kálmána Szélla (ministerský předseda Maďarska v letech 1899-1903). Po vítězství opozice se začalo mluvit o návratu k původnímu názvu. Karácsony v rozhovoru zmínil, že Széll „přinejmenším nebyl nacista nebo nacistický kolaborant jako Albert Wass“. Jeho poznámka vyvolala velké pravicové pobouření, odsoudili ji zástupci rumunských Maďarů, ale za přinejmenším netaktickou ji označili i někteří politici opozice, například Péter Ungár za zelené (LMP).
Jiní poukazovali třeba na to, že Wasse v roce 1993 vyznamenal i liberální prezident Árpád Göncz, který byl po matce židovského původu. Karácsony se za svůj výrok omluvil s tím, že Wass znamená pro „mnoho našich spoluobčanů“ něco jiného než pro něj. Premiér Orbán na svém facebookovém profilu demonstrativně nasdílel Wassovu báseň k výročí maďarské revoluce 1956. Vláda pak jmenovala Wassova obdivovatele, literárního historika Mihályho Takaró, do komise, která vytvářela literární kurikulum.
Za článek děkujeme facebookové skupině Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!