Zdeněk Bakala je v určitých kruzích nekriticky vnímán jako mecenáš, jehož dobré skutky výrazně převažují ty špatné. Proto mimo jiné nikdy neuslyšíte, že jeho média jsou „vlastněná oligarchou“. Pokud jde o peníze, které vydělal na Ostravsku, často se setkáte s výkladem, že se jen zachoval jako podnikatel a na tom přeci není nic špatného. Závěrečná zpráva sněmovní vyšetřovací komise k OKD ovšem tuto image trhá na kusy.
„Vláda prodala v roce 2004 minoritní podíl v OKD společnosti KARBON INVEST, která již v té době měla podepsanou smlouvu s finanční skupinou Zdeňka Bakaly, a reálným kupujícím tak byl od počátku pan Bakala. Z dostupných informací nelze jednoznačně zjistit, zda vláda o této skutečnosti věděla. Skupina Zdeňka Bakaly ovládla OKD za cenu 4,1 miliardy korun a vyvedla z ní do zahraničí nejméně 65 miliard korun předtím, než společnosti přivodila úpadek a de facto ji předala zpět státu. Vlastník NWR vyvedl ze společnosti maximum a útlum těžby včetně eventuálního ukončení těžby ponechal na ČR, která těžbu a zpracování černého uhlí odkoupila do státní společnosti PRISKO.“
Bakala si byl zjevně vědom, že se pohybuje na hraně, a tak neváhal a investoval značné prostředky do vlastního mediálního a ostatně i politického obrazu. Vyšetřovací komise upozorňuje, že OKD je vůbec prvním případem, kdy ekonomická a mediální sféra postupovala ve společném zájmu (NWR, OKD a nakladatelství Economia, které vydává třeba Hospodářské noviny či týdeník Respekt). Velmi jednoduše NWR si šla pro peníze na burzu a Economia vytvářela vhodný mediální obraz. To je samozřejmě mimořádně citlivá záležitost, protože se bavíme o vydavatelství, které se dlouhodobě prezentuje jako nezávislé. Líčí jej tak ostatně i sám Bakala…
„Víc než běžnou investicí je pro mne otázkou hodnot. Věřím ve význam svobodné, profesionální žurnalistiky a prostřednictvím mediálního domu Economia ji mohu podporovat. Jsem hrdý na to, že se novináři Economie řadí mezi nejnebojácnější a nejprofesionálnější novináře v této zemi a že mají své věrné čtenáře,“ říká miliardář opět v rozhovoru pro Deník N. Marek Dospiva z Penty před časem mluvil o médiích jako o „atomovém kufříku“ podnikatelů. Bakala říká v podstatě to samé, jen mnohem kulantněji. Jaké hodnoty chce Bakala prosazovat, tím si nejsem po přečtení vyšetřovací zprávy tak úplně jistý.
Nejde však jen o spojení Bakalova byznysu a vydavatelství Economia. Podnikatel nezanedbával ani vztahy s politiky. Jen v roce 2009 a 2010 obdaroval téměř 30 miliony korun ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Tyto „investice“ mu ovšem nejsou po odchodu jmenovaných stran do opozice nic platné. Mnohem zajímavější jsou investice do neziskových organizací, ať už jde o Knihovnu Václava Havla, Aspen Institute či Člověka v tísni, které debatu v Česku stále ovlivňují a ukazují, že miliardář má dobrý instinkt. „Dobro“ se zkrátka prodává lépe než „zlo“.
„Z jedné strany je mecenášství a podpora vzdělávání samozřejmě pozitivní činností, nicméně vzhledem k zaměření některých darů je otázkou, zda se jedná o altruismus, nebo budování klientelistické sítě,“ uvádí vyšetřovací zpráva. Na to samozřejmě členové vyšetřovací komise odpovědět nedokážou, ale můžeme si být jisti, že osoby spřízněné s výše zmíněnými organizacemi budou vystupovat na Bakalovu podporu. Ať už přímo či nepřímo tím, že budou poukazovat na skutečnost, že jde o politickou komisi.
Každopádně bylo by dobré přestat konečně předstírat, že existuje atomový kufřík pro dobré účely a atomový kufřík pro špatné účely. Je to pořád jen atomový kufřík. V tomto případě navíc už použitý. Lidí v Moravskoslezském kraji se můžete zeptat, jaké si z toho odnesli zážitky.
V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!