Levicový německý Spiegel zveřejnil rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Jako už před tím vyjádřila se kriticky k poměrům v Polsku a Maďarsku. V Polsku se jí nelíbí justice, v Maďarsku zase, že má tamní vláda pod palcem média.
No, těžko soudit, co má kdo kde pod palcem. Když si vezmu naše média, tak se dozvím, že za všechno může Babiš, nicméně analýzu ať si dělá někdo jiný. Já jen usuzuju neanalyticky, jaksi povšechně. Tedy asi tak, jak běžný čtenář, posluchač nebo divák.
Pokud jde o to Polsko, z toho co jsem se dozvěděl v našich médiích, tak se aktuální konzervativní vláda pokusila zvrátit personální tsunami, kterou tam udělala odcházející pokroková vláda a to se podle všeho pokrokovému Bruselu z pochopitelných důvodů nelíbí. Mohu se ale mýlit, paži neobětuji za to, že je můj dojem mylný. Jen si dovolím se pozastavit nad formulací Věry Jourové, že v Polsku a Maďarsku jsou křehké demokracie.
Pořád ještě jsem ze sebe nesetřepal pojetí demokracie z dob, kdy nám všem, Čechům a Slováků, Maďarům i Polákům, seděl za krkem ozbrojený ruský bolševik. Není pravda, že jsme byli úplně posraní v Čechách a na Slovensku, tanky vyjely v roce 1953 v Plzni a v roce 1968 jich bylo u nás víc, než jich je dnes na Ukrajině. Nicméně po celou dobu koloniální podřízenosti byli Maďaři i Poláci příkladem tvrdohlavého vzdoru.
Můžeme se bavit o tom, co je a co není demokracie. Že prý je liberální demokracie řízena občanskou společností s podporou silného soudnictví, zaměřeného na ochranu menšin. Možná. Já, ze staré školy, pořád kladu důraz na svobodné volby a z nich odvozené sbory zákonodárné a exekutivní. Svobodu voleb v Polsku a Maďarsku nikdo nezpochybnil. Současný vládní kurz má zřejmou podporu občanů.
Proto doporučuji, nemontovat se v současné době zejména do Polska. Montováním a mentorováním přišla Evropská unie o členství Velké Británie, nukleární mocnosti a šesté nejvýkonnější ekonomiky světa. Teď si koleduje o konflikt se čtyřicetimilionovým Polskem, které na sebe bere úlohu hlavní hráze proti hrozbě vpádu ruských hord do Evropy. Já vím, paní Jourová, do vašeho Bruselu by nedorazily, netroufly by si, a brousí si zuby jenomna někdejší hranici železné opony před rokem 1989. Ale život na západ od ní by nebyl tak pohodlný, jako za studené války.
Tehdy totiž byl Západ silný. O důvod navíc se do Polska nemontovat.
Vyšlo na Neviditelném psovi
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!