Chcete pro vaše dítě americkou maturitu, ale ono neumí anglicky? Nevadí. Jeďte do Oregonu! V Oregonu je totiž maturita z matematiky a angličtiny „kontroverzní požadavek“, a to minimálně do roku 2029.
Oregonská Státní rada pro vzdělávání jednomyslně rozhodla, že ověřování znalostí z matematiky a angličtiny je jeden z výrazů bílé nadvlády, takže jednoduše prachsprostý rasistický přežitek. Úředníci ministerstva školství škodlivost ověřování znalostí z matematiky a angličtiny vysvětlili tím, že jde o zbytečnou „překážku pro historicky marginalizované studenty“.
(Rozhodnutí Státní rady pro vzdělávání sice koresponduje s novou korporátní módou nepožadovat vysokoškolský diplom u těch pozic, kde to bývalo obyčejně nutností, ale je, jak se dočteme dále, v rozporu se zákonem státu Oregon.)
Všichni budou mít maturitu!
Barevní studenti, kteří měli angličtinu jako druhý jazyk, byli znevýhodněni oproti těm studentům, kteří mají angličtinu jako rodný jazyk. Řešením této zapeklité rovnice je tedy podle Demokratické strany v Oregonu nematurovat z angličtiny. O matematice ani nemluvě, ta je samozřejmě moc těžká a nikdo jí nemá rád.
Guvernérka Kate Brownová v roce 2021 potvrdila, že od roku 2025 musí mít všechny oregonské děti končící vzdělávání maturitu. Její letošní nástupkyně v úřadu Tina Kotková se k programu „Class of 2025“ také přihlásila a pokračuje v tomto úsilí.
Stát Oregon si zákonem z roku 2011 předsevzal, že:
20 % končících vzdělávání bude mít maturitu
40 % bude mít bakalářský titul
40 % bude mít vyšší vzdělání, než bakalářský titul
40 +40 + 20 = 100 %.
Tzn., že podle zákona by měli mít v roce 2025 všichni absolventi školní docházky minimálně maturitu. Zatím se to moc nedaří, v současné době má maturitu „pouze“ 81,3 % absolventů. Zbytek maturitu neudělal – byla moc těžká, nebo o maturitní vysvědčení zkrátka nestojí.
Ministerský úředník Colt Gill řekl, že je to COVIDem. Do roku 2025, když se budou všichni hodně snažit, hlavně pedagogové, se to prý stihnout ještě dá.
Vzdělání pro všechny
Když v lednu 2011 demokratický guvernér John Kitzhaber ve svém inauguračním projevu představil svůj plán „Vzdělání pro všechny“ poprvé, málokdo věřil, že jeho pokračovatelé, tedy demokratky Kate Brownová a od letošního ledna i Tina Kotková, budou v tomto bláznivém plánu opravdu pokračovat.
Pěkné je také vysledovat, jak se v průběhu času měnila motivace guvernérů.
Zatímco autor projektu, guvernér Kitzhaber, chtěl pro Oregon vzdělané občany a vzdělávání bylo pro něj jasnou politickou prioritou, pro guvernérku Brownovou to byla spíše výzva, jak čelit škodlivým rasistickým stereotypům. Pro nejnovější guvernérku Kotkovou je to naopak už rutina, jak konečně zamést s tou bílou trumpovskou nadvládou.
Tina Kotková maturovala z matematiky, takže ví, že jde o nesplnitelný cíl. Prohlásila, ale v rozporu se zákonem, že 90 % absolventů musí do roku 2027 dotáhnout alespoň k maturitě. To je o deset procent méně a o dva roky později, než stanoví tento deklaratorní zákon.
V současné době (2019) má v Oregonu 39 % obyvatel bakalářský titul, 39 % maturitu a 7 % nižší vzdělání než středoškolské.
Jak tvrdí odborníci, děti tráví ve škole stále delší dobu, ale současně jsou na ně kladeny stále nižší požadavky. Tím se ze vzdělávání stává zahálčivé a neproduktivní období lidského života.
Tato skutečnost vychází z faktu, že „školství“ si jako obor ukradla levice, která ze své podstaty není v plnění (jakýchkoliv) úkolů, které si usurpovala, produktivní.
Snaha státu vyřešit hluboké sociální problémy rodin delším pobytem ve škole – a to neplatí jen o Spojených státech nebo jen o Oregonu, ale o většině Západní civilizace – je samozřejmě nesmysl. Škola rozvrácené rodiny nebo upachtěné rodiče nemůže suplovat.
Vzdělání má být stupňovité podle schopností a především účelné. (Je skutečně nutné, aby kuchař nebo automechanik dosáhl na maturitní vysvědčení?) A to je problém i České republiky.
Lesbická hvězda z dělnického města
Na obrázku vidíme Christine Kotkovou (57). Guvernérkou státu je od 9. ledna 2023. Ve vysoké politice se pohybuje od roku 2007, kdy byla poprvé zvolena do Sněmovny reprezentantů státu Oregon.
Je, stejně jako její předchůdkyně v úřadu Kate Brownová, homosexuální a v podstatě celý její politický projev se točí okolo její sexuální orientace.
Otec guvernérky, Jerry Albert Kotek je původem Čech. Její dědeček, František Kotek, byl pekařem z Týnce nad Labem.
Tina Kotková uzavřela manželství s Aimee Wilsonovou v roce 2017. Vychovávají spolu dva pejsky, Rudyho a Teddyho.
Kotková je odpadlá katolička. Teď navštěvuje episkopální kostel.
Jako „vycházející lesbická hvězda z dělnického města“ o sobě říká, že se na elitní katolické škole necítila patřičně.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!