Meziroční míra inflace v květnu klesla na 11,1 % r/r (12,7 % r/r v dubnu), nižší hodnota inflace naposledy byla v lednu 2022. Za poklesem meziroční míry inflace stojí vysoká srovnávací základna a také postupná stabilizace cenového vývoje v letošním roce.
Hlavní příčinou propadu meziroční inflace v květnu je vysoká srovnávací základna loňského roku. V květnu 2022 index CPI vzrostl o mimořádných 1,8 % m/m kvůli cenám potravin a energií. V květnu 2023 o téměř průměrných +0,3 % m/m.
Obecně cenový vývoj se letos postupně uklidňuje a vrací k normálu. V květnu spotřebitelské ceny (index CPI) v průměru vzrostly o 0,272 % m/m, což odpovídá dlouhodobému průměru pro květen.
Růst cen zboží letos v květnu již odpovídal dlouhodobému průměru. U cen služeb byl drobně nadprůměrný (+0,3 % m/m), ale i zde pokračuje zklidnění dynamiky.
Následně efekt vysoké srovnávací základy a letošního zklidňování cenového vývoje se projevuje i propadem meziročního tempa růstu cen služeb a zboží.
V květnu překvapil mírně vyšší růst cen potravin. Proto nakonec o to větší pokles ukazuje jádrová inflace (bez cen potravin, pohonných hmot a daní), která v květnu klesla na 8,6 % r/r, nižší byla naposledy v listopadu 2021. Jde o další znak, že inflační vývoj v ČR slábne.
U jádrové inflace (a cen služeb) významnou roli hraje imputované nájemné (=bydlení ve vlastním), které odráží ochlazení nemovitostního trhu, tj. vyšší sazby ČNB. Tržní nájemné dál roste, ale i zde už se brzdí dynamika.
Zvolnění dynamiky je vidět třeba na cenách v restauracích, dovolených a ubytování. Ale stále jde o pozvolný proces. Průměrný růst cen v restauracích za 3M je 0,8 % m/m, tj. na roční bázi 9-10 %. Růst cen dovolených je pořád vysoký (10 % r/r).
Celková míra inflace (r/r) by v červnu mohla klesnout i lehce pod 10 %. Další pokles už bude pomalejší. Letos celoroční průměrnou inflaci čekáme kolem 11 % (15,3 % v roce 2022, 3,8 % v roce 2021).
ČNB se daří inflaci krotit a tlumit, což je dobře vidět při srovnání s okolím (např. Slovensko). Rizikem stále zůstává, že se inflaci nepodaří plně zkrotit (2%) , ale v příštím roce inflace zpomalí „jen“ na 4-5 %.
I přes úspěchy válka s inflaci ještě neskončila.
Pozitivním faktorem je kurz koruny a ceny v zahraničním obchodě, které klesají již 8 měsíců. Kurz koruny snižuje přímo inflaci (dovozní ceny) a zpřísňují měnové podmínky (vývozní ceny). V dubnu dovozní ceny klesly o 5 % r/r, bez silnější koruny by pokles byl 2 % r/r.
Petr Sklenář je hlavní ekonom J&T Banka
Převzato z autorova twitteru
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme