Larry Elder je černoch, a jak sám říká, není Afroameričan, protože jeho otec se narodil v Athénách, v Georgii, maminka pocházela z Toney, v Alabamě a nikdo z nich v Africe nikdy nebyl.
Tuto rasovou pozici zastává mnoho amerických černochů, kterým se pochopitelně v USA v tisku, či v TV neříká „nigger“, ale třeba „barevný“ (colored) nebo v rozmluvě „N-word“ (slovo na N).
Pro černocha je ve Spojených státech požíváno velké množství i jiných výrazů a samozřejmě dost záleží na kontextu, tedy na tom, zda je řečník běloch nebo černoch a komu je ústní projev určen, a také samozřejmě na oblasti. Ve starých Jižanských státech si zase tolik servítek neberou, což se třeba o korektních Kaliforňanech říci obecně nedá. Ti mají problém užít i výraz „člověk tmavé pleti“. Sami černoši, zejména ti mladí, se označují jako „nigga“, což může v důvěrném styku však také znamenat něco jako „kámo“ nebo český ekvivalent slova „hele“.
Jak to vlastně je
Problém pojmenování černocha, tedy osoby afrického vzezření spočívá také ve velkém množství lidí, kteří mají rodiče různých ras, tedy černocha připomínají jen barvou pleti, ale ostatní rysy tváře mají evidentně evropské nebo třeba asijské. A vzpomínám si také na před lety zveřejněné nahrávky z policejních vysílaček v Georgii, ve které dva policisté černé pleti hovoří o podezřelém „negrovi“. Takže jde skutečně spíše o kontext, o tom, kdo to říká, komu to říká a kde to říká. Křížení ras, jazykový vývoj, místní zvyklostí a také pochopitelně politika v označení černocha, tedy „black mana“, způsobilo ve Spojených státech mnoho podivností, ale přesto obecně platí, že slovo „negr“ se neříká.
(V knize Marka Twaina, Dobrodružství Huckleberryho Finna z roku 1885, je slovo „negr“ užito cca 200krát, což některé moderní překladatele vedlo k přehodnocení takového označení a v mnoha nových vydáních tohoto světoznámého románu se můžete dočíst o „otrokovi“. Fakticky jde o nesprávný překlad, neboť Twain psal jednoznačně o negrovi, což bylo na konci devatenáctého století slovo užívané i úřady, či legislativci.
A aby byl výčet absurdností takříkajíc ucelenější, připomeňme také nedávný případ z Velké Británie z července 2020, kdy aktivisté docílili odstranění jména Nigger z náhrobku na hřbitově ve Scamptonu. Ten však patřil černému labradorskému retrívru a dávat černému psu takové jméno bylo ve čtyřicátých letech zcela obvyklé. Nic nepomohlo, že majitelem psa byl legendární pilot bombardérů Guy Gibson, nositel nejvyššího státního vyznamenání Viktoriin kříž za nebezpečný, ale přesto úspěšný útok v roce 1943 na přehrady v německém Porúří. Jméno z náhrobku zkrátka jako rasistické zmizelo a to, že pes Nigger byl pro 617. bombardovací peruť miláčkem a důležitým talismanem, nebylo pro antirasistické aktivisty důležité.)
Tady o rasismus nejde…
Zpět však k Larrymu Elderovi. To, že je černoch, je v našem příběhu obzvláště pikantní. Elder je totiž republikán a jeden z kandidátů na guvernéra státu Kalifornie. Kandiduje na místo demokrata Gavina Newsoma v odvolacích volbách, které se konají už příští týden, konkrétně 14. září.
Černoch Elder se zrovna vracel se svým volebním štábem ze setkání s voliči a hodlal nastoupit do svého SUV. Než k němu došel, zaútočila na něj běloška s maskou gorily a snažila se ho trefit vajíčky, což posléze přerostlo v rvačku s ochrankou. Poté k Elderovi chtěl přistoupit agresivní muž, ale člen volebního štábu mu vstoupil do cesty. Muž na Eldera pak v záběru řve, že je jen „kus hovna“.
V kalifornských odvolacích volbách kandiduje 46 kandidátů, z toho 10 republikánů. Představa, že by na černého demokratického kandidáta, zaútočil bílý příznivec republikánů v masce gorily, je v podstatě nepředstavitelná.
To by CNN vysílala celý následující týden a možná déle. Přední moderátoři by k tomu svolali nepřeberné množství odborníků, debata by stíhala debatu a všichni by nakonec došli k Trumpovi, jako vůdci amerického bílého rasismu. Věřím, že i náš nejznámější fabulátor „o životech běžných Američanů“, Martin Řezníček z České televize, by našel pár minut ve svých Událostech a komentářích, aby českému divákovi „nestranně“ vysvětlil, jak je to s tím rasismem v Americe vážné …
Nicméně, jak už bylo řečeno, obětí byl republikán, i když černý, a ten se pochopitelně nepočítá – vůči takovým totiž o rasismus nejde.
Kdo je Laurence Elder?
Laurence Allen Elder (69), republikánský kandidát na kalifornského guvernéra, je známý konzervativní moderátor, spisovatel a právník. Jeho „The Larry Elder Show“ vysílaná po dlouhé roky, byla přenášena po celých Spojených státech. Píše literaturu faktu a oblíbené jsou jeho sloupky v různých periodikách.
Vystudoval bakaláře práv na Brown University, doktorát má z University of Michigan.
Jeho otec, Randolph (1915–2011), byl oceněn Zlatou medailí Kongresu, za svou bojovou činnost ve Druhé světové válce. Byl jeden z prvních černých seržantů Námořní pěchoty.
Elder je sice konzervativec, ale říká o sobě, že je malý libertarián. To nevylučuje, aby nebyl hrdým a neochvějným podporovatelem prezidenta Trumpa. K vítězství Trumpa v roce 2016 řekl, že „to byl zázrak“ a že „Trumpa seslal sám Bůh“.
O sociálních dávkách tvrdí, že způsobují chudobu, rád by zeštíhlil státní úřednictvo, a to až o 80%, a je proti minimální mzdě. Upřednostňuje charterové a soukromé školství a tvrdí, že na státních školách je velké množství neschopných pedagogů, kterých se nelze normálně zbavit pro nepřiměřeně velkou sílu školských odborů.
Mezi jeho úsměvná vyjádření patří např. názor na ženský premenstruační syndrom, který označuje za „pomstu mužům“. K ženám se vyjadřuje vůbec celkem často. S nadsázkou tvrdí, že je dobré, když se kariéře věnují ženy, které nemohou mít děti. „Potřebujeme schopné ženy, více však potřebujeme obětavé matky.“
Elder má potrat za vraždu a také má za to, že potrat je záležitostí každého státu a nikoliv federace. Na svém Twitteru si také celkem často dělá legraci z LGBT aktivistů.
Co se týče zločinnosti v Kalifornii, chtěl by se vrátit zpět k nulové toleranci. Před lety byl totiž rekonstruován tamní trestní zákoník, který transformoval některé zejména drogové, ale i násilné trestné činy na úroveň přestupku. Tím se sice snížila v Kalifornii zločinnost, bezpečněji tam však není.
Elder má změnu klimatu jednoznačně za mýtus, přinášející zbytečné náklady. Klimatománii považuje za hysterický alarmismus. Podobně přistupuje k jiným progresivistickým tématům. Třeba systémový rasismus je podle něj škodlivý a jde o lež. Řešení sociálních problémů černých dětí vidí především v podpoře charterových a soukromých škol, které mají k rasovým specifikům lepší vztah.
Dvakrát byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Poprvé, když ho napadla jeho opilá přítelkyně se zbraní a vysvětlovala mu, proč si nechala vytetovat na záda nápis „Larry’s Girl“ (Larryho dívka). Věc byla odložena.
Druhý případ je celkem nejasný, Elder k němu řekl, že jde o lež a že kdybychom tu ženu viděli, nevěřili bychom, že by si vybral zrovna jí: „Kdybyste ji viděli, věděli byste“, že to není pravda.
Na obrázku vidíme Larry Eldera se svou bývalou snoubenkou Alexandrou Datigovou, ženou, která měla na zádech nápis „Larry’s Girl“. Když se před časem rozešli, zaplatil jí Elder 7 tisíc dolarů, aby si nápis odstranila a přidal dalších 13 tisíc a Cadillac k tomu, když slíbila, že se z jeho domu hned odstěhuje.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!