Může si Arménie za ztrátu Náhorního Karabachu sama, protože se odklonila od ruských bratrů? Jak se nyní šíří po sítích… Ne. Jako obvykle se tady zaměňuje příčina a důsledek.
Už před rokem – v září 2022 – se Arménie po útoku Ázerbájdžánu pokusila aktivovat obdobu článku 5 v Organizaci smlouvy kolektivní bezpečnosti (CSTO) a už tehdy Putin řekl, že tam nikoho nepošle.
Proč Putin nezasáhne a dokonce si nechá líbit i to, když mu postřílí velitelství těch, co to tam jakože dlouhodobě hlídali?
1) Protože Putin má všechny síly na Ukrajině a nemůže odtamtud nic stáhnout.
2) Nemůže si dovolit znepřátelit si i Erdogana, protože velká část ropy a plynu, které ještě prodává do světa, proudí přes Turk Stream a přes Bospor plují tankery a lodě s ruskými zemědělskými komoditami. Situace se vyvinula tak, že od Erdogana potřebuje aspoň tu vyčůranou obojetnickou politiku. Kdyby ho něčím nasupil, mohl by Erdogan třeba zakázat ruským lodím proplouvat úžinami a připojil se k dalším sankcím a to by byla rána, kterou by Rusové těžko rozdýchávali.
Tím už v září 2022 bylo celkem jasné, že Arménii Rusko hodilo přes palubu. Arménské vedení to tak pochopilo a pokusilo se najít si nějaké jiné kamarády a zastánce. Jenže je prostě ve špatné pozici.
Nikdo nemá dost politického kapitálu na to, aby tam vyslal nějaké vojáky. Pro-arménská lobby u západních vlád je slabá, protože je to odtud daleko a ten příběh jejich sporů je historicky komplexnější. Kdyby Turecko zaútočilo na vlastní území Arménie, tak by to šlo prodat jako souboj David-Goliáš podobně jako napadení Ukrajiny Ruskem. Jenže Náhorní Karabach je mimo její mezinárodně uznanou hranici a navíc to bylo od rozpadu SSSR bráno jako ruský projekt, který teď krachuje jako známka očividné slabosti Ruska.
Jediné základny NATO, odkud by se dalo v Arménii působit, jsou v Turecku. Přes Azerbájdžán, Gruzii (se současnou vládou) nebo Irán se tam nic nedostane.
I Západ si teď potřebuje Erdogana něčím úplně nerozházet, protože Turecko je klíčové pro to, jak to bude s Černým mořem. Můžeme si od Erdogana koupit jeho souhlas se vstupem Finska a Švédska, ale nemáme na něj žádnou očividnou páku, kterou bychom ho přitlačili ke zdi, aby nechal Armény na pokoji.
Každopádně od Ruska je to v tomhle ohledu svinstvo. Léta se tvářili jako jejich nejlepší kamarádi, pak je hodí přes palubu z geopolitických pohnutek – Putin toho lavírujícího Erdogana prostě potřebuje a když mu v Soči nedal prodloužení grain dealu, tak mu místo toho dal volnou ruku proti Náhornímu Karabachu, (protože takové dohody přesně Putin s Erdoganem dělají a tohle dělení si sfér vlivu je to, čemu Putin rozumí) a teď to ještě všechno Rusko doprovodí propagandou, jak si za to neštěstí Arméni můžou sami.
Když se to Putinovi momentálně hodí, opustí vás. Hodí vás přes palubu a jeho věrné ovečky budou bečet o tom, že vy jste ten špatnej a za to, že vás opustil, si můžete sami. Nějaké společné historické vazby nebo obrana křesťanů před agresivním islámem jsou mu úplně ukradené. Stejně jako je mu ukradený „lid na Donbasu“ nebo podobne kecy. Jestli se mu to někdy bude hodit, tak Donbas opustí a Solovjov pak všem vysvětlí, že to bylo správně, protože místní neprojevovali dost velkou vděčnost za ochranu od velkého bratra.
Redakčně upraveno
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!