Vzpomínáte si na varující zprávy o tom, jak globální oteplování zvýší hladiny oceánů a mnohé ostrovy a pobřežní oblasti zmizí pod vodou. Maledivy byly často brány jako exemplární příklad.
Zdálo se, že atoly jako Maledivy, Marshallovy ostrovy a Tuvalu jsou odsouzeny k tomu, aby stejně jako bájná Atlantida zmizely ve vodním zapomnění. Deník New York Times ale přišel s novým zjištěním – všechno je jinak.
Atol se přizpůsobí…
Porovnáním leteckých snímků z poloviny 20. století s nejnovějšími satelitními snímky se vědcům podařilo zjistit, jak se ostrovy v průběhu času vyvíjely. To, co zjistili, je překvapivé: Přestože hladina moře stoupla, mnohé ostrovy se nezmenšily. Většina z nich se ve skutečnosti nezměnila. Některé se dokonce zvětšily.
Jedna studie, která shromáždila údaje vědců o 709 ostrovech v Tichém a Indickém oceánu, ukázala, že téměř 89 % z nich se buď zvětšilo, nebo se v posledních desetiletích příliš nezměnilo. Pouze 11 procent se zmenšilo.
Tým vědců přímo na Maledivách sbírá údaje o dvou klíčových částech skládačky: oceánských proudech a písku. Proudy a vlny mohou samozřejmě erodovat písčité pobřeží. Mohou však také přinášet na břeh čerstvý písek z okolních korálových útesů, kde se zbytky korálů, řas, korýšů a dalších organismů neustále rozmělňují do nových sedimentů.
Vědci doufají, že díky zkoumání toho, jak tyto vzájemně propojené a složité procesy ovlivnily jeden konkrétní ostrov – Dhigulaabadhoo, neobydlený kousek země několik kilometrů severně od rovníku -, budou moci lépe předpovědět, jak se budou měnit ostatní ostrovy.
Ačkoli výzkum naznačuje, že atoly se nechystají zcela odplavit, sotva to znamená, že se nemají čeho obávat. Globální oteplování vystavuje korálové útesy velké zátěži. Pokud by například ledovce tály rychleji, než se očekávalo, pak by se vzestup mořské hladiny mohl prudce zrychlit.
Přesto vědci tvrdí, že zjištění, že atolové ostrovy se mohou přirozeně přizpůsobit stoupajícímu moři, znamená, že lidé, kteří na nich žijí, mají příležitost zjistit, jak se vyrovnat s měnícím se prostředím. Znamená to, že mají i jiné možnosti než tu nejdrastičtější: opustit svou domovinu.
Maledivy tu budou i za 1000 let
„Jsem přesvědčen, že na Maledivách budou ostrovy existovat i za 50 nebo 100 let“, řekl jeden z výzkumníků v týmu, Paul Kench, když jsme byli na Dhigulaabadhoo. „Nebudou vypadat jako tyto ostrovy, budou jiné. Ale bude tu pevnina. Pro mě je to výzva: jak koexistovat se změnou, která přichází?“.
Pokud my lidé najdeme způsob, jak na atolech dál žít a prosperovat, bude to dobrá předzvěst toho, že v tom budeme moci pokračovat na celé naší oteplující se planetě. Jak řekl Jon Barnett, geograf z Melbournské univerzity: „Pokud dokážeme vyřešit adaptaci na změnu klimatu na atolech – ‚vyřešit‘ je špatné slovo – pak to dokážeme kdekoli.“
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme