Olaf Scholz sice působí jako ňouma, ale to by rozhodně nemělo vést k tomu, co někteří naivnější lidé tvrdí, že „za paní Merkelové by se to nestalo“.
Jedna věc je kancléřčina osobní aura, že ji Putin možná respektoval. Přece jen s ním osobně jednala skoro čtvrt století, to se mezi lidmi vytvoří důvěrný vztah. A německá SPD je pověstná svým dlouhá desetiletí trvajícím pacifismem, což si mohl Putin zařadit do svých desek „Proč invaze ano“.
Druhá věc je, že Scholz převzal zemi se bezprecedentně energeticky závislou na Rusku, bez armády, všechno dlouhodobé důsledky vlády Merkelové.
Němci za Merkelové odmítali sankcionovat Rusko po vpádech do Gruzie a na Krym, vybudovali dva Nord Streamy, když už byli donuceni k sankcím, tak vždy si pohlídali, aby co nejméně bolely ruský byznys ve spojení s Německem (tedy největší část ruského byznysu). Vrcholem bylo vypnutí jaderných elektráren kvůli přeludu, což je udělalo bezprecedentně závislé na ruském plynu, tím pádem vydíratelné.
Snažili se zatáhnout do stejného hnoje i Poláky; když začali stavět první Nord Stream a Poláci chtěli stavět terminál na zkapalněný plyn, aby se vyhnuli závislosti na ruském plynu, Němci dělali vše proto, aby jim to překazili, více v tomto článku. Nord Stream tehdejší polský ministr zahraničí Radek Sikorski označil jako „plynovod Molotov – Ribbentrop“.
Jakýkoliv návrh tvrdšího postupu proti Rusku, obvykle z Polska a Pobaltí, vždycky ztroskotal právě na odporu Německa (a dalších zemí, které by se k tomu ale bez Německa neodvážily – viz jak rychle se stáhli Itálie, Maďarsko a Kypr, když se na ně zatlačilo).
Polsko bylo vysmáno s návrhem, aby se uvažovalo o přijetí Gruzie a Ukrajiny do západních struktur.
Co se za ta léta stalo s Bundeswehrem, to nejlépe vyjádřil nejvyšší důstojník Bundeswehru Alfons Mais v první den války slovy, že německá armáda je nahá a neubránila by se, na rozdíl od ukrajinské, ani jediný den. Více o stavu německé armády najdete třeba zde, je to 4 roky staré.
CDU se sice nezaklínala pacifismem v takové míře jako SPD, ale v důsledku tzv. velkých koalic s nimi vládla a prakticky Merkelová ustoupila levici v každé trochu důležitější záležitosti. Tak CDU postupně přebírala levicové postoje k obraně, migraci, jaderné energii, manželství atd.
Scholz vládne sotva chvíli a za tu krátkou dobu s tím nemohl mnoho udělat, i kdyby nakrásně chtěl (což nechtěl).
Jeho strategie „problém vysedět“ byla ryze merkelovská. Čekal, že Rusko Ukrajinu hned spolkne a že jim zase budou stačit moralizující vyhlášení.
Jenže ejhle. Rusko Ukrajince zjevně podcenilo, podcenilo jejich bojovnost a přecenilo vlastní síly. Konflikt trvá moc dlouho, postupují pomalu a krvavěji, než si představovali. Každá další hodina dělala z představitelů západního světa klauny. A tak se nakonec i Německo v důsledku sílícího tlaku veřejnosti a především včerejší mírové misi Mateusze Morawieckého a Gitanase Nausedy podařilo dotlačit k nějaké akci.
Merkelová není černobílá postava. Pro Středoevropany byla ve své době asi to nejlepší, co v čele Německa mohlo stát. Její strategie problémy vysedět nám vyhovovala, měla ráda maďarského premiéra Orbána a všelijak ho chránila, čímž mimoděk ulevovala i sevření kolem Polska, které čelí stejným hrozbám ze strany evropského liberálního mainstreamu, celkově chápala rizika integrace, neměla ráda silovou politiku, nechtěla nic a nikoho lámat přes koleno.
Ale ze všech hledisek podstatných teď to byla právě ona, kdo Evropu nasměroval do stavu, který si Putin vyhodnotil jako vhodný pro útok.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme