Institut věnovaný odkazu spisovatele Imreho Kertésze dnes v 6. budapešťském obvodu otevřel premiér Orbán osobně. Přeživší Osvětimi a Buchenwaldu se ve svých knihách věnoval pronásledovaní Židů během holokaustu, v roce 2002 získal Nobelovu cenu. Institut sídlí v secesním zámečku a financuje jej vláda prostřednictvím nadace.
Kertész se podle Orbána nedal zaškatulkovat. Narážel zřejmě na Kertészovy k maďarství velmi kritické rozhovory po zisku Nobelovy ceny. Ty podle Orbána vyvolaly „bouřlivé, ne příliš kvalitní debaty, zejména na pravici a u její radikálnější části“, což vedlo k tomu, že „Kertésze uzavřeli do škatulky, v níž být nechtěl, protože jeho hluboký intelekt nemohl být omezen bariérami.“ Kertész se v poslední fázi svého života vymezoval vůči multikulturalismu či liberalismu. „Liberální duch, který původně chtěl to nejlepší, se svou postmoderní bezzásadovostí vedl inteligenci k nihilismu, masy k nejistotě,“ citoval Orbán například spisovatele.
V roce 2014 si Kertész stěžoval, že rok starý rozhovor v New York Times, v němž situaci v Maďarsku označil za dobrou, následně autor David Streitfeld nepublikoval, což považoval za cenzuru. Orbán také udělil Kertészovi krátce před smrtí nejvyšší státní vyznamenání Řád svatého Štěpana a v roce 2016 se zúčastnil jeho státního pohřbu.
Orbán citoval i několik výroků Kertésze, v nichž nazval antisemitismus „infekcí, pandemií, zábavou špinavých duší“. „V té době nemohla být řeč o tom, že by antisemitští kandidáti byli nominováni jako kandidáti levice,“ řekl s odkazem na kandidáta sjednocenné opozice v doplňovacích volbách Lászlóa Bíróa, který dával v minulosti průchod své zášti vůči Židům. Za to se v kampani omluvil. Doplňovací volby v Tiszaújváros budou zítra, s Bíróem, jehož domovskou stranou je Jobbik, ale kandiduje s podporou celé opozice, se utká třicetiletá dcera zesnulého poslance Fideszu Zsófia Koncz. Očekává se těsný souboj.
Tiszaújváros je spíše obvod Fideszu, ale Koncz tu v roce 2018 vyhrál těsně (jeho protikandidátem byl právě Bíró a další kandidáti levice) a voliči opozice mohou mít větší motivaci přijít k volbám, které teoreticky mohou připravit Fidesz o ústavní většinu. (Prakticky spíše ne, protože s Fideszem obvykle hlasuje zástupce německé menšiny Imre Ritter, bývalý člen strany.) V jedné z nejchudších oblastí Maďarska s velkou romskou populací také nemusí být antisemitské a antiromské výroky kandidáta na překážku, nebo méně než privilegovaný život rodiny Konczových. Volby mohou mít velký psychologický efekt a představují zkoušku spolupráce opozice v jednomandátových obvodech.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!