Pohlednice z „nového“ Polska: řeholník ve (vazební) cele

Před varšavským parlamentem proběhla v úterý 9. července  demonstrace na obranu polského katolického kněze Michała Olszewského, který je už více než tři měsíce držen ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s tím, že za předchozí vlády obdržel z ministerského  fondu dotaci na stavbu charitativního centra. Celá kauza má zřejmý politický podtext a zveřejněný popis toho, jak  bezpečnostní  orgány  zacházely  se zatčeným knězem Olszewským, připomíná doby zdánlivě už minulé.

Kněz Michał Olszewski (nar. 1982), člen kongregace Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (dehoniánů), byl v Polsku do dne svého zatčení  o velikonočním Svatém týdnu známý jako charizmatický duchovní a exorcista, zakladatel evangelizační rozhlasové stanice Radio Profeto. Jeho příběh získal nový rozměr 26. března tohoto roku. Policie tehdy provedla na více místech v Polsku, mimo jiné u několika opozičních politiků, domovní prohlídky. Prohledán byl rovněž dům bývalého ministra spravedlnosti a předsedy jedné z menších stran předchozí vládní koalice (Suverénní Polsko) Zbigniewa Ziobry, který se nedlouho předtím podrobil onkologické operaci a jehož rodina nebyla v domě přítomna.

Za co vlastně?

Celkem bylo toho dne zadrženo pět osob, mezi nimi rovněž právě kněz Olszewski. Prokuratura oznámila, že celá akce souvisela s Fondem spravedlnosti, který byl za Ziobrova vedení na ministerstvu založen na podporu obětí trestných činů. Fond (spojovaný dnes v médiích především s financováním nákupu špionážního systému Pegasus pro polské tajné služby) přidělil dotace mimo jiné několika katolickým organizacím, které se v Polsku tradičně a s úspěchem věnují charitativní a sociální práci, včetně nadace Profeto, vedené knězem Olszewskim.

kněz Michał Olszewski

Páter Olszewski je od konce března ve vyšetřovací vazbě.  Důvod není jasný, neboť podezření vůči němu byla dosud formulována jen obecně – jeho vina má spočívat v tom, že v součinnosti se dvěma bývalými  úřednicemi ministerstva získal z Fondu spravedlnosti podporu pro stavbu varšavského centra na pomoc obětem trestných činů přesto, že  údajně nesplňoval  formální  podmínky k tomu, aby se o dotaci ucházel. Nadace Profeto  získala na ambiciózní projekt stavby a vybavení rozsáhlého azylového a terapeutického centra příslib dotace ve výši 98 milionů złotých, z toho obdržela přes  66 milionů.  Objekt je nyní takřka dokončen, avšak současná vláda zastavila závěrečnou fázi financování.

Obhájce duchovního, Krzysztof Wąsowski tisku sdělil, že prokuratura mu odmítla přístup k některým vyšetřovacím spisům. Opakovaně si také stěžoval, že v prvních týdnech vazby měl ztížený kontakt s klientem. Na konci dubna vystoupila na obranu vězněného kněze skupina více než padesáti polských intelektuálů (mj. Jacek Karnowski a Paweł Lisicki – šéfredaktoři konzervativních týdeníků Sieci a Do Rzeczy,  Krzysztof Skowroński – zakladatel nezávislého Radia Wnet či spisovatel a publicista, někdejší antikomunistický disident Bronisław Wildstein), kteří v otevřeném dopise zpochybnili oprávněnost jednání prokuratury i okolnosti, za jakých měla být projednána stížnost obhajoby na uvalení vazby.  Poukázali také na politický ráz celé kauzy. K petici se následně připojilo dalších zhruba 300 občanů. Soud však stížnost obhajoby zamítl.

Ani na WC…

Pobouření vyvolalo vydání konzervativního týdeníku Sieci z 1. července, v němž byl publikován popis prvních dnů po zadržení, jejž na základě rozhovoru s knězem Olszewským během návštěv ve vazební věznici zaznamenali a sepsali jeho blízcí. „Cestou [z místa zadržení v jižním Polsku do Varšavy] jsem poprosil, abych mohl na odpočívadle na WC. Řekli mi, že za chvíli zajedeme na benzinku. Prosil jsem, ať je to odpočívadlo, tam není tolik lidí (…) Konvoj dojel na houkačkách na Orlen. (…) Mě v poutech odvedli na WC  a potom si funkcionáři státní bezpečnosti objednávali hot dogy, zatímco já stál spoutaný uprostřed obchodu. Lidé si mě i příslušníky v kuklách fotili. Prosil jsem taky, ať mi koupí něco k jídlu (bylo už po 12.00, ale bylo mi sděleno, že oni ‘nenakupujou‘). Poprvé jsem jedl po 60 hodinách, když mi advokát přinesl k soudu balíček od bratra. První kontakt s ním (s advokátem) jsem měl po 20 hodinách“ – sděluje kněz. „Zavezli mě do ‘díry‘. Od 6 ráno, celý den (dokonce i během vyprazdňování) jsem byl v poutech. (…) Vyprosil jsem si půl láhve vody z vodovodu, přinesli mi ji v láhvi, která už stála v cele. Ráno, když jsem prosil, ať mě zavedou na WC, řekli: ‘vymoč se do ní‘ “ – cituje dále duchovního týdeník Sieci. Autor článku, Wojciech Biedroń píše, že kněz po zadržení podléhal proceduře určené nebezpečným zločincům a teroristům,  v souvislosti s tím se mimo jiné  během prvních dvou týdnů vazby v jeho cele během noci každou hodinu rozsvěcelo světlo.

Podle Wojciecha Biedroně se mocenské orgány uchýlily k popsaným prostředkům proto, aby na knězi vynutily doznání, jež by bylo nepříznivé pro politiky Suverénního Polska.

Ministerstvo spravedlnosti na článek v týdeníku Sieci reagovalo prohlášením, že veškeré jednání příslušných orgánů vůči knězi respektuje jeho osobní důstojnost a je v souladu s předpisy.

Po publikaci Sieci udělil obhájce Krzysztof Wąsowski rozhovor nezávislému Radiu Wnet a sdělil, že v současnosti je jednání vězeňské služby vůči knězi již v normě, Michał Olszewski má prostor na modlitbu i na četbu a čas procházek na vězeňském dvoře dokáže využít k trénování běhu. Problémem jsou nadále reakce některých spoluvězňů. V konzervativní televizi wPolsce.pl advokát 1. července poukázal na to, že „média hlavního proudu kněze Olszewského přímo hejtují“, a protože většina trestanců  má tato média v oblibě,  vyvolává to  jejich agresivitu vůči duchovnímu.

Co na to Amnesty?

Příkladem, jak současný hlavní proud v Polsku prezentuje kauzu duchovního, je videoklip hlavní vládní strany, Občanské platformy, který byl zveřejněn 9. července ráno, tedy v den, na který byla svolána demonstrace na obranu kněze. Ve filmu se mihne tvář duchovního (s očima zakrytýma černou páskou, jak tomu bývá u osob podezřelých z trestných činů), pak následuje záběr na hromadu zlatých cihel a současně zazní slovní komentář, že kněz Olszewski je obviněn „ze zpronevěry milionů“ (takové podezření nebylo oficiálně formulováno).

Pokud jde o demonstraci 9. července před varšavským parlamentem, ta na polské poměry nezaznamenala  nijak rekordní účast – podle oficiálních údajů na ni přišlo 4,5 tisíce osob. Promlouval mimo jiné předseda největší opoziční strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, který prohlásil, že způsob, jakým bylo nakládáno s knězem Olszewskim, odpovídá definici mučení Evropského soudu pro lidská práva. Poukázal také na to, že podobně bylo ve vazbě zacházeno se dvěma úřednicemi ministerstva spravedlnosti, které byly zatčeny v téže kauze jako kněz.

Strana Suverénní Polsko podala minulý týden ve věci kněze Olszewského stížnost k polské prokuratuře, k Výboru OSN proti mučení, k Amnesty International a k Helsinskému výboru. Poslanec Suverénního Polska Michał Wójcik přitom ohledně dvou posledně zmíněných organizací poukázal na to, že obě za předchozí polské konzervativní vlády „velmi ochotně promlouvaly“, nyní však ke zveřejněným skutečnostem mlčí.

Celou záležitost zkoumá z podnětu strany Právo a spravedlnost polský ombudsman.

Mlčící církev

V katolickém Polsku překvapuje zatím poměrně tichá reakce církve. Je pravda, že na internetové straně nadace Profeto lze číst četné vzkazy věřících na podporu vězněného kněze, a faktem je také to, že několika polských městech i před varšavskou vazební věznicí proběhla v této věci v posledních dnech menší modlitební shromáždění.

V prohlášení polské provincie Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z 8. července stojí: informace o situaci kněze Olszewského, které pronikly na veřejnost, jsou potvrzené a jejich zdrojem je svědectví, jež duchovní sdělil svým nejbližším. „Záležitost jeho zadržení budí oprávněné pobouření.  Porušení základních lidských práv, psychické mučení, nemožnost uspokojit fyziologické potřeby, to je jednání, jež připomíná nejhorší stránky našich dějin“ – zdůrazňuje kongregace. Podle prohlášení nebylo dosud úřady povoleno, aby se  provinciál dehoniánů Sławomir Knopik s vězněným řeholníkem setkal.

Známý polský publicista Piotr Semka se v nejnovějším vydání konzervativního týdeníku Do Rzeczy pozastavuje nad tím, proč po publikaci svědectví o zatčení kněze Olszewského dosud celou kauzu nekomentovala polská biskupská konference. V komentáři nazvaném Proč episkopát mlčí? Semka cituje svého přítele, internovaného za polského výjimečného stavu v roce 1981, který vzpomíná, jakým povzbuzením pro něj ve vězení byla návštěva kněze, diecézního zmocněnce. „Když nás tehdy mohl navštívit představitel biskupství, proč teď není vůbec nic slyšet o návštěvě vyslance episkopátu u kněze Michała?“ – cituje Semka někdejšího disidenta.

Jistou naději na změnu Semkou kritizované situace dává prohlášení výboru pro novou evangelizaci při Polské biskupské konferenci z 9. července (v tomto výboru mimochodem pracuje rovněž kněz Olszewski). V textu podepsaném třemi biskupy, včetně předsedy výboru  bp. Artura Ważného,  je formulována výzva, aby  v březnu zvolený  předseda polského episkopátu abp. Tadeusz Wojda  ve věci „veřejně zasáhl“.  Kauzou kněze Michała by se měly zabývat nezávislé soudy  „schopné rozhodovat, aniž by podléhaly jakémukoliv politickému vlivu,  nikoli v duchu pomstychtivosti či nevraživosti, nýbrž spravedlnosti, alespoň v její lidské dimenzi“ – stojí v prohlášení. Jeho signatáři zdůrazňují: je zapotřebí „velmi nahlas se dožadovat přerušení citelného trestu, jímž byl kněz Michał Olszewski stižen ještě před vydáním soudního rozsudku“. Poukazují na to, že „v moderním právním státě existuje mnoho (jiných) způsobů, jak zajistit přítomnost kněze Michała před soudem a zajistit spravedlivý proces“.

Slova prezidenta

Co může takovému spravedlivému procesu bránit? Prezident Andrzej Duda v rozhovoru, který 10. července poskytl nezávislé TV Republika, v souvislosti s kauzou kněze Olszewského poznamenal:  od té doby, kdy se premiérem stal Donald Tusk, jsou „všechna tvrzení o brutálním porušování práva vysoce pravděpodobná“. Ze strany evropských institucí je přitom vůči Polsku patrná „absolutní přetvářka“, unijní orgány ignorují, že během půl roku nové vlády dochází „k drastickému porušování práva a ústavy“. Mnozí evropští politici říkají přímo: „účel světí prostředky, musíme obnovit právní stát, tudíž jej obnovujeme pendrekem a bičem“ – prohlásil Duda.  Připustil současně, že „trestné činy se stávají všude“ a nelze jej vyloučit ani v případě Fondu spravedlnosti. I kdyby však zde k přečinu skutečně došlo, předpisy o zacházení s dočasně zadrženými osobami jsou jasné – poznamenal. „Pokud však mluvíme o mučení zadržených, porušování lidských práv, je to zcela jiná záležitost“ – zdůraznil prezident.

Kněz Olszewski komentoval  vlastní situaci v dopise zveřejněném 5. července. Poděkoval za podporu „všem lidem dobré vůle” a také médiím, která o něm informují. „Obzvlášť děkuji osobám trpícím, osamělým a nemocným, které mě podporují. Všechny odevzdávám při eucharistii, nezapomínám ani na ty, kdo mě obviňují a přejí mi zlé věci” –  vzkázal z vazební cely duchovní.

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč