Polský premiér Mateusz Morawiecki ve svém projevu na univerzitě v německém Heidelbergu představil svou vizi budoucnosti Evropy a zdůraznil roli suverénních národních států proti evropské federaci.
Konzervativní polská vláda stojí v první linii v podpoře Ukrajiny proti Rusku a je jednoznačně pro-NATO. Co se však týče evropského integračního procesu, vyjadřuje pochybnosti o prohlubování institucí EU.
Morawiecki (PiS/ECR) přednesl svůj projev za přítomnosti bádensko-württemberského premiéra Winfrieda Kretschmanna (Zelení), v němž vyzdvihl úlohu suverénních států při „zachování svobody národů“.
„Nikdo nezajistí svobodu národů, jejich kulturu, sociální, ekonomickou, politickou a vojenskou bezpečnost lépe, než národní státy samy,“ řekl Morawiecki a dodal, že „jiné systémy jsou iluzorní nebo utopické„, a varoval před další federalizací EU.
Alternativou k Evropě suverénních národních států je podle polského premiéra buď „technokratická utopie, kterou si zjevně někteří v Bruselu přejí“, nebo „neoimperialismus“.
Morawieckého projev navazuje na další projevy týkající se budoucnosti EU, které v poslední době pronesli jiní vedoucí představitelé EU, například německý kancléř Olaf Scholz v Praze v srpnu 2022 nebo francouzský prezident Emmanuel Macron na Sorbonně počátkem svého prvního mandátu v roce 2017.
Kancléř Scholz ve svém pražském projevu uvedl, že smlouvy EU nejsou “ vytesány do kamene“ a že proces rozšiřování EU by měl být spojen s reformou.
Německo tlačí na to, aby se upustilo od zásady jednomyslného hlasování v zahraničních záležitostech a daňové politice, což bylo i jednou z podmínek souhlasu Berlína s přistoupením nových členských států, k čemuž se staví odmítavě zejména Polsko.
„Budou-li se některé národy Evropské unie snažit ovládat ostatní, může se Evropa stát obětí stejných chyb jako v minulosti,“ varoval Morawiecki v Heidelbergu s tím, že jeho „proevropskost“ se projevuje podporou rozšiřování EU, nikoli další centralizací.
Morawiecki se ve svém projevu také ostře pustil do Evropské komise, která nedávno oznámila, že bude Polsko žalovat kvůli dvěma rozsudkům Ústavního soudu, které podle ní zpochybňují zásadu aplikační přednosti práva EU.
„Šlehat ostatní pomyslným bičem ‚evropských hodnot‘, aniž bychom se dohodli na jejich definici nebo na tom, jaké změny musí jednotlivé země provést, je […] pro Evropskou unii sebedestruktivní. Opravdu chceme, aby nám vládla nějaká panevropská kosmopolitní elita disponující enormní mocí, která však nemá žádný voličský mandát?“
Morawiecki ve svém projevu také zopakoval, že Polsko stále požaduje od Německa reparace za druhou světovou válku.
„Nechci se sice touto záležitostí ve svém projevu zabývat, ale nemohu ji ani opomenout. Polsko nikdy nedostalo od Německa odškodnění za zločiny spáchané během druhé světové války, za destrukci, zcizený majetek a poklady národní kultury. Toto odškodnění je nezbytné k dosažení smíru mezi pachateli a oběťmi a to obzvlášť v této kritické etapě evropských dějin, kdy společně čelíme obrovským výzvám,“ řekl Morawiecki.
Německá vláda již dříve uvedla, že nevidí žádný právní základ polského nároku na reparace a považuje tuto záležitost za uzavřenou.
Převzato z Euractiv.com
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!