Přečetli jsem si: jde o jižní hranici…

Jak je tomu s americkou pomocí Ukrajině? Zešíleli republikáni a začali podporovat Putina nebo se Ukrajina stala rukojmím vnitropolitických sporů, především o  migraci. Odpověď na to dává  Ján Cipár v slovenském konzervativním deníku Postoj.

Republikáni v Senátu odmítají schválit další vojenskou pomoc Izraeli a Ukrajině (a v menší míře i Tchaj-wanu), pokud hlasování nebude spojeno s novými opatřeními k zamezení „děravé“ jižní hranice s Mexikem.

Drogy a násilí

Vzhledem k tomu, že Spojené státy v současné době čelí rychle se šířící droze fentanyl, která si každý den vyžádá životy stovek Američanů, představují tyto neregistrované přechody vážný bezpečnostní problém. Tato droga se totiž vyrábí v různých jihoamerických zemích a následně ji do USA pašují gangy, což zvyšuje počet vražd a přestřelek v mnoha městech na jižní hranici.

Obrovské počty příchozích však představují také závažný humanitární problém. Podle Mezinárodní organizace pro migraci při OSN je hranice mezi Mexikem a USA nejsmrtonosnější migrační trasou na světě, daleko před trasou přes Středozemní moře. Kvůli vysoké míře násilí gangů v Mexiku a nehostinným podmínkám umírají na dlouhé cestě tisíce uprchlíků a další desetitisíce trpí celoživotními zdravotními následky, čelí nelidskému zacházení a četným znásilněním.

Zlepšení bezpečnosti na jižní hranici je pro většinu amerického obyvatelstva prioritou. Republikáni se svým tvrdým přístupem v tomto případě reprezentují většinový americký postoj. Jejich přístup se však výrazně liší od přístupu většiny demokratů, což je důvod, proč se jim již řadu let nepodařilo nalézt žádný kompromis.

V roce 2014 prezident Obama legalizoval několik milionů přistěhovalců, kteří přišli do USA jako děti, ale po nástupu Donalda Trumpa do úřadu byla tato politika okamžitě zrušena. Dlouhodobé řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany, se zatím nepodařilo najít.

Tato hranice je horkým politickým tématem již několik desetiletí, ale v posledních letech, zejména od nástupu prezidenta Obamy, se stala jedním z hlavních vnitropolitických témat. Do prezidentských voleb a voleb do Kongresu zbývá necelý rok a obě strany nyní potřebují ukázat, že zastupují zájmy svých voličů, a proto jednání probíhají velmi pomalu.

Co všechno je v „balíku“?

V USA je běžné, že obě komory Kongresu schvalují obrovské balíky obsahující zcela nesouvisející návrhy zákonů. Tak tomu bylo například před rokem a půl v případě velkého protiinflačního balíčku, který obsahoval tak nesourodé věci, jako je snížení cen některých léků, podpora zelené energie nebo zvýšení daní.

Od října předložila Bidenova administrativa Kongresu několik žádostí o mimořádné výdaje. Patřilo mezi ně 16 miliard dolarů na krátkodobé financování, balík 56 miliard dolarů na podporu předškolního vzdělávání, odvrácení přírodních katastrof a podporu vysokorychlostního internetu a balík 106 miliard dolarů na podporu Ukrajiny, Izraele, Tchaj-wanu a bezpečnosti hranic.

Již tyto velké částky nad rámec současného rozpočtu ve velmi krátké době a při stále nadprůměrné inflaci představují pro republikány problém. Současně velká část z nich (i když ne většina) se stále více brání další bezpodmínečné podpoře Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že Biden v současné době nemá ve Sněmovně reprezentantů většinu a v Senátu má většinu pouze 51 senátorů ze sta, rozhodli se republikáni spojit svou podporu právě s prosazením svých dlouhodobých cílů v oblasti migrace.

Kolaps na hranicích

Jižní hranice je v posledních třech letech velkým problémem, který nesou především republikánští guvernéři, kteří vládnou téměř všem státům na jižní hranici. Počty příchozích imigrantů za poslední tři roky trhají všechny rekordy. Zatímco v letech 2010 až 2020 se počty nelegálních překročení hranic pohybovaly kolem 500 000 ročně, v roce 2021 to bylo 1,6 milionu, v roce 2022 2,21 milionu a v roce 2023 2,05 milionu.

Tyto údaje navíc zahrnují pouze nelegální překročení; čísla by byla ještě o stovky tisíc vyšší, pokud bychom zahrnuli i překročení, k nimž došlo na oficiálních hraničních přechodech na jižní hranici. Kromě toho však vláda USA nemá žádné další informace o odhadovaném počtu 1,5 milionu osob, které překročily hranici.

K posunu, byť malému, by mohlo dojít v souvislosti se současným balíčkem vojenské pomoci pro Ukrajinu a Izrael. Biden je totiž pro jeho přijetí ochoten udělat republikánům značné ústupky. Podle zpráv z médií je nakloněn zpřísnění azylových procedur, urychlení procesu deportace nelegálních migrantů a vyčlenění dalších 14 miliard dolarů na ochranu hranic.

Republikáni však požadují víc, včetně například elektronického monitorování všech migrantů, které pustí přes hranice, a odmítání žadatelů o azyl, kteří překročili hranice USA ve více zemích a nepožádali o azyl v první zemi, do níž vstoupili.

Nicméně i když je Biden ochoten k ústupkům, vyjednavači z obou stran v Kongresu již více než měsíc nejsou schopni najít shodu. Republikáni odmítli první verzi balíčku na začátku prosince a od té doby nedošlo k žádnému významnému průlomu. Navíc jsou v obou stranách senátoři, kteří chtějí buď mnohem mírnější, nebo mnohem tvrdší návrh zákona.

Co brání kompromisu?

Demokraté jsou pod silným tlakem okrajových progresivních skupin, které by rády výrazně uvolnily imigrační politiku a umožnily všem migrantům bez dokladů získat občanství. Na straně republikánů je naopak asi deset konzervativních senátorů, především z jižních států, kteří volají po výrazně tvrdších opatřeních na jižní hranici.

Ani případná dohoda v Senátu však nezaručuje dodání podpory Ukrajině. Identický balíček totiž ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů, kde jsou radikální póly obou stran mnohem početnější než v Senátu. Do Vánoc se tak zcela jistě nestane a dohody může být dosaženo až v novém roce. To již oznámili šéfové demokratů a republikánů v Senátu, Chuck Schumer a Mitch McConnell.

Pro Ukrajinu by to však mohlo mít vážné důsledky. Podle mluvčího Pentagonu bude poslední z 4,4 miliardy dolarů určených pro Ukrajinu vyčerpána tento měsíc.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč

O autorovi

Redakce
+ posts