Přečetli jsme: Le Penová dostala u soudu zákaz kandidovat a dva roky nepodmíněně

Rozsudek francouzského soudu nad Marine Le Penovou, bývalou vůdkyni Národního sdružení, který jí kromě trestu odnětí svobody na čtyři roky (z toho dva podmíněně a další dva mimo vězení, ale s náramkem) uložil i pětiletý zákaz ucházet se o veřejnou funkci, vyvolal silné reakce po celé Evropě.

Zatímco někteří politici zdůrazňují respekt k právnímu státu a rozhodnutím soudů, jiní rozsudek označují za varovný precedens ohrožující demokracii, zejména ve světle podobných soudních rozsudků, např. v Rumunsku.

„Je to obrovský šok“, říká v rozhovoru pro iDNES.cz respektovaný francouzský politolog a historik Jacques Rupnik. „Máte kandidátku, která už dvakrát byla ve druhém kole prezidentských voleb a jejíž strana se ukázala být v posledních volbách nejsilnější stranou v Národním shromáždění. Tudíž znemožnit jí kandidovat je obrovský šok“,

Rupnik nezpochybňuje, že soud se zabýval skutečnou vinou, reálným přestupkem proti zákonu, ke kterém skutečně došlo, což připouštějí i příznivci Le Penové. „Ale musíme si říct, jakého druhu je to přestupek“, dodává Rupnik. „Téměř všechny strany (v Evropském parlamentu) takto do jisté míry využívají své asistenty (…) Dobrá, to všechno je odsouzeníhodné, ale tohle má ospravedlnit nebo zdůvodnit vyřazení kandidátky nejsilnější strany z prezidentských voleb?“

Italský vicepremiér Matteo Salvini prohlásil, že rozsudek nad Le Penovou připomíná „špatný film viděný v jiných zemích, jako je Rumunsko“, kde nedávno volební komise zakázala kandidovat pravicovému politikovi Calinu Georgeskovi.

Další ze spojenců Le Penové, maďarský premiér Orbán na síti X přidal příspěvek „Je suis Marine“, který připomíná stejný slogan „Je suis Charlie“, který byl spojen s útokem na redakci Charlie Hebdo.

Do české debaty nad rozsudkem se zapojil i senátor Zdeněk Hraba. Nezpochybňuje rozsudek jako takový, vyjadřuje však obavy z jeho širších důsledků: „Pokud ji soud shledal vinnou, je trest logickým důsledkem. (…) Ovšem zákaz kandidatury ve volbách je v demokratické společnosti naprosto šílený krok.“ Dodává, že takové rozhodnutí „otevírá cestu k mnohem nebezpečnějším situacím, než se na první pohled může zdát“ a že bychom si měli „zvyknout opět na to, že pokud s politikem nesouhlasíte, je nejlepší mu nedat svůj hlas, ne se postarat o to, aby nemohl kandidovat“.

Vyjádření senátora Hraby a dalších českých i evropských politiků naleznete na webu Echo 24 zde a zde.

Někteří komentátoři upozorňují, že popotahování politiků za zneužívání fondů pro europoslance je ve Francii velmi časté a je těžké najednou říct, že to bylo čistě účelové zneužití situace jen kvůli vyřazení Le Penové.

Počkejme, jak dopadne ultralevicový Mélenchon, kterého od roku 2018 stíhají za totéž… Pravicový Fillon dostal za podobný prohřešek (ve francouzském parlamentu) podobný trest jako Le Penová, dokonce 10 let zákazů veřejných funkcí. Centristický François Bayrou, ministr v Macronově vládě, byl v dalším totožném případu zneužití unijních peněz osvobozen pro nedostatek důkazů.
Jeden by si skoro myslel, že pravidla pro využívání peněz pro europoslance jsou vytvořená právě tak, aby se dal podle potřeby popotahovat kdokoli kdykoli. 🙂

Za zmínku stojí také fakt, že žalobci pro Le Penovou požadovali zákaz výkonu veřejných funkcí bez ohledu na výsledek případného odvolacího řízení, formou předběžného soudního opatření.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč