V mediáři vyšel zajímavý rozhovor s Jakubem Eberlem z Ústavu mezinárodních vztahů o tom, co jsou a nejsou dezinformace a hybridní válka a o hrozících limitech svobody slova. Stojí za přečtení celý, vybíráme ale pár nejzajímavějších pasáží.
Dám příklad: jeden český influencer označil třeba satirickou facebookovou stránku za součást ruské hybridní strategie. Tomu se můžeme smát či si ťukat na čelo, nejhorší na tom ale je, že to ve vidění světa optikou hybridní války vlastně dává smysl. Pokud tedy přijmete logiku nejradikálnějších, že cokoliv podrývající společenský konsenzus může být nepřímou součástí ruské hybridní strategie. Satira nebo politická kritika tak mohou být nebezpečí, pokud pojem hybridních hrozeb příliš roztáhneme.
Vedle toho tady máme spoustu lidí, kteří používají dezinformace jako nálepku na cokoliv, co se jim nelíbí. Bez ohledu na to, jestli právě konkrétní informace splňuje základní definiční rámce dezinformace. Jak chcete ověřit pravdivost tvrzení „Evropská unie v řešení pandemie selhala“? To nemá pravdivostní hodnotu nezávislou na tom, jaké je vaše očekávání, jaká je vaše ideologická pozice ohledně Evropské unie.
Kritičtí z těchto pozic bývají lidé jako Alexandr Vondra, o kterém Jakub Kalenský [analytik think-tanku Atlantic Council, kde se věnuje ruským dezinformačním kampaním – pozn. red.] řekl, že dodává munici Kremlu. Vondra totiž na Facebooku kritizoval týdeník Respekt, který mu přijde příliš levicový, zelený a pro-LGBT, což bez svolení přetiskl Sputnik – a hned že Vondra nahrává Rusku. To ukazuje, co je špatně na protivlivovém narativu. Alexandr Vondra, jeden z největších českých atlantistů a jestřábů, má nahrávat Kremlu tím, že má v něčem podobný názor jako Vladimir Putin? To by tedy znamenalo, že se pro hodnocení názorů musíme nejdřív zeptat, jaký má ruská propaganda a pak ho tím poměřovat
Toho si autentičtí konzervativci všímají, když se třeba ptají, proč nemůžou mít legitimní názor, že manželství má být svazek muže a ženy. Můj osobní názor je zase opačný, ale proč by tohle nemohlo být legitimní? Mně se líbí, co říkají ve svém Světle, které pohaslo politologové Ivan Krastev a Stephen Holmes, podle kterých liberalismus po svém gigantickém vítězství v 90. letech ztratil schopnost tolerovat rozdíl. To je přesně ono. Když si myslíte, že váš světonázor vymezuje hranice možného – a ti mimo něj jsou reakcionáři nebo antisystémoví. To znamená, že v Česku můžete být napravo po Petra Fialu a nalevo po Tomáše Petříčka, jinak jste kremloboti, okamurovci nebo zemanovci. Tohle si konzervativci uvědomují, protože stojí mimo liberální mainstream a dostávají to často sežrat.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!