V týdeníku Echo probírá Martin Weiss důkladně, proč se někomu daří očkovat a někomu ne. Připomíná, že Rusko sice vyvinulo vakcínu, ale „podle očekávání se nepodařilo rozjet výrobu. Vakcíny Sputnik zatím byly aplikovány všeho všudy celkem dva miliony dávek. To v USA proočkují za dva dny.“
A pokračuje tím, proč se věci daří v USA a Velké Británii. „V USA i v Británii od počátku vlády pochopily unikátní význam vakcíny, vsadily na to všechno a zrušily všechna pravidla. Daly se dohromady s velkými farmaceutickými firmami a využívaly mimořádných pravomocí, aby jim pomohly k úspěchu.“
„V Americe to nazvali operace Warp Speed (pojem ze sci-fi seriálu Star Trek) a do jejího čela angažovali bývalého šéfa divize vakcín ve farmaceutickém gigantu GSK Monsefa Slaouiho. Vrhli na to neomezené prostředky, ale nejen to. Vládní agentury od Pentagonu po všechny složky ministerstva zdravotnictví se daly dohromady, aby firmám byly k ruce se vším od klinických testů po logistiku. „
„Jak daleko šla pomoc operace Warp Speed? New York Times popsaly epizodu, kdy lidé v Moderně zjistili, že jakási pumpa nutná pro výrobu vzorků vakcíny uvízla někde v nákladním vlaku, kvůli komplikacím s epidemiologickými omezeními dopravy. Federální zaměstnanci lokalizovali ten vlak a prohrabávali se jím, dokud pumpu nenašli. Tu pak naložili do letadla a dopravili na místo.“
V Británii dali hned v dubnu dohromady tým, do jehož čela Boris Johnson angažoval Kate Binghamovou, zkušenou investorku do biotechnologií. Jak to formuloval redaktor BBC Faisal Islam, „vláda v osobě Kate Binghamové se v podstatě chovala jako fond rizikového kapitálu. Draze financovala řadu kandidátů na vakcínu z celého spektra technologií a firem z různých zemí, a to už v době, kdy ještě panovala značná skepse k tomu, zda je možné vyvinout fungující vakcínu tak rychle“. Vláda mimo jiné financovala klinické zkoušky a dala k dispozici svůj registr pacientů.
„Evropská unie naproti tomu osvědčila svou byrokratickou kulturu. Úřednice, která měla na starosti vyjednávání s výrobci vakcín, Sandra Gallina, prý úspěšně vedla jednání o obchodním paktu Mercosur. Ale neutrální, obecná pravidla obchodní dohody jsou něco jiného než riskantní investice do vývoje konkrétních produktů. Nemluvě o potíži, že musela na všechno získat souhlas šestadvaceti členských zemí, jejichž zástupci často ničemu nerozumí – a různé země mají různé finanční prostředky.“
„A když šlo do tuhého, začala Komise inklinovat k jakémusi stalinismu light. Vyslat přepadovku do továrny by asi fungovalo v SSSR, ale ne v dnešním farmaceutickém průmyslu, zvlášť když nemáte možnost postavit ředitele ke zdi. Nakonec je to EU, která před půl rokem varovala před vakcínovým nacionalismem, která na vakcíny zavádí exportní kontroly. A prezident Macron pronáší o vakcínách výroky, jež by si zasloužily od sociálních sítí stejná varování před dezinformacemi, jaké Twitter dával na tweety Donalda Trumpa.“
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!