V týdeníku Echo se Martin Weiss věnoval dvěma tématům krajní levice v USA – inflaci a „definancování“ policie. Podívejme se na to druhé téma.
Policejní sbory jsou v USA lokální. Není to hájemství expertů v centrální bance a na ministerstvu financí, je to sféra přístupná základní, lokální demokratické politice. Heslo „Defund the Police“ bylo možné centrálně šířit jako mem, ale zároveň ho zkusit na různých místech prakticky realizovat. To první provedli socialističtí politici ve svých projevech a na sociálních sítích. Po smrti George Floyda v roce 2020, ale už dřív, kdekdo souhlasil s tím, že americké policejní praktiky potřebují reformy. Ale to nebylo to, o co radikálům šlo. Chtěli od základu zrušit policejní sbory a jejich funkci nahradit dílem odstraněním příčin kriminality, dílem najmutím sociálních pracovníků. A mysleli to vážně. Když se komentátoři snažili pomoci Demokratické straně a vysvětlovali, že „definancování policie“ ve skutečnosti neznamená zrušení či finanční vyhladovění policie, ale reformy, kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová je vyvedla z omylu: „Definancovat policii znamená definancovat policii,“ opravila je v rozhovoru.
Bývalý prezident Barack Obama v televizním rozhovoru koncem roku 2020 varoval, že používání „úderných“ sloganů jako „Defund the police“ může být kontraproduktivní, protože „ve chvíli, kdy to řeknete, ztratíte velkou část publika, takže je pak mnohem méně pravděpodobnější, že dosáhnete změn, o které stojíte“. Ale kolegyně Ocasio-Cortezové z její socialistické partičky se aureoly prvního černošského prezidenta nezalekly. „Není to slogan, je to politický požadavek,“ reagovala na Twitteru kongresmanka Ilhan Omarová. A podobně další kolegyně Cori Bushová: „Není to slogan. Je to mandát udržet naše lidi naživu. Definancujte policii.“
A skutečně v několika městech zastupitelstva pod vlivem akce Black Lives Matter k rozpočtovým škrtům přistoupila.
Ale realita se nakonec prosadila. Kriminalita začala růst a ukazatele jako počet vražd dosahovaly – podobně jako inflace – čísel nevídaných třicet a více let. Průzkumy ukázaly, že podpora tohoto sloganu, který nikdy neměl většinu, v průběhu roku masivně poklesla, a to nejvíce právě mezi voliči demokratů a Afroameričany (ze 42 procent na 23). Podle řady analytiků to vedle slova „socialismus“ byl důležitý důvod, proč demokraté utrpěli velké ztráty v kongresových volbách.
Důležitým indikátorem se mělo stát referendum o zrušení policie ve městě Minneapolis, kde policie zabila George Floyda. Ve městě, které v Kongresu zastupuje právě citovaná Ilhan Omarová, byla iniciativa poražena 57 procenty hlasů.
V New Yorku v primátorských volbách porazil progresivní kandidáty Eric Adams, bývalý policista. Podobné porážky zaznamenali progresivisté v řadě dalších měst. Již loni v létě Wall Street Journal spočítal, že v devíti z dvanácti největších amerických měst, která v té době už měla návrh rozpočtu na příští rok, přišli zastupitelé se zvýšením výdajů na policii. A řešili zcela jiné problémy než před rokem – kde vzít nové policisty a jak si udržet staré.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!