Daniel Kaiser v týdeníku Echo komentuje smutný osud britského premiéra Borise Johnsona, který se z pravicové naděje stal zastáncem bezuhlíkové ekonomiky a mužem, který jen tak tak přežil hlasování o důvěře svých vlastních konzervativních poslanců. „Vzdělanec se schopností oslovit nižší třídu“ své schopnosti podle Kaisera buď poztrácel, nebo je nikdy ani neměl.
Bezprostředním spouštěčem hlasování byly Partygates, skandály z éry lockdownů. Premiér státu, který starým lidem nedovoloval rozloučit se se svými umírajícími drahými polovičkami, kde policie fotografiemi skandalizovala lidi, kteří si vyšli proběhnout se do hor, a pokutovala osmdesátiletého pána, když cestou z nákupu přes plot prohodil pár slov se sousedem, tak tento premiér měl tu nestoudnost účastnit se v práci večírků s podřízenými. Přesto by asi konzervativní poslanci nezkoušeli svého premiéra defenestrovat, kdyby necítili, jak mezitím „Borisem“ opovrhuje veřejnost – o víkendu při platinových oslavách královny na něj lidé hučeli, kde se objevil – a hlavně konzervativní aktivisté.
Šéfredaktor listu Sunday Telegraph Allister Heath před dvěma týdny napsal, že voliči pravice svého dřívějšího oblíbence začali nesnášet, když pochopili, že místo po establishmentu jde po nich. Je to premiér, který se nedlouho po příchodu k moci upsal radikální vidině známé jako bezuhlíková ekonomika. Politika Net Zero je dnes samozřejmě jedním z hlavních důvodů pro růst cen energií a životních nákladů.
Johnson nikdy nevysvětlil, proč tak náhle zahořel pro politiku, z níž si ještě jako novinář dělal docela kvalitní srandu. Někdy se to vysvětluje působením jeho zatím poslední manželky Carrie, která je ročník 1988, a tedy z generace uhlíkových nul. Ale takové vysvětlení nepostačuje, za tím obratem musí být víc. Asi oportunismus, jímž byl Johnson mezi svými přáteli a v rodině známý odedávna. Za dva a půl roku vládnutí ukázal, že pro něj jsou důležitější tzv. elity v Londýně než dělníci ze severu země, které před třemi lety v čele domnělé vzpoury proti elitám přebral labouristům.
Johnsonovi nejvíc vyčítá, že zazdil velký trend, který bylo v Británii možno sledovat po odchodu Tonyho Blaira, totiž trvalý posun elektorátu doprava (myšleno kulturně a civilizačně). Z nafoukaných toryů se i díky Johnsonovi stala strana vzpoury. Ale jen na chvíli. U člověka bez ideových principů to asi nemůžeme nazvat jinak než idiocií, pokud svým voličům na kulturní rovině nedodá nic i přesto, že by to rozpočtově nic nestálo, a pak se svůj lapsus pokouší kompenzovat vysokým přerozdělováním.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!